سرویس: اجتماعی کد خبر: 99978 ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰

مدیرکل بهزیستی خراسان‌جنوبی مطرح کرد؛

انجام مشاوره ژنتیک برای بیش از 1800 نفر در خراسان‌جنوبی

عرب‌نژاد گفت: اداره کل بهزیستی خراسان‌جنوبی در سال گذشته برای یک هزار و 835 نفر مشاوره ژنتیک انجام داده است.

انجام مشاوره ژنتیک برای بیش از 1800 نفر در خراسان‌جنوبی

علی عرب نژاد مدیرکل بهزیستی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: اداره کل بهزیستی خراسان‌جنوبی در سال گذشته برای یک هزار و 835 نفر مشاوره ژنتیک انجام داده است.

وی با بیان این‌که مشاوره ژنتیک به عنوان یکی از رویکردهای جدی سازمان بهزیستی در جهت پیشگیری از معلولیت‌ها است، افزود: برای مشاوره ژنتیک این افراد بیش از 17 میلیارد ریال هزینه شده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: از جمله عوامل ایجاد معلولیت ازدواج‌های فامیلی و عدم انجام آزمایشات غربالگری تخصصی قبل و حین بارداری به دلیل عدم استطاعت مالی خانواده‌ها است.  

عرب نژاد عنوان کرد: در برخی از شهرستان‌های خراسان‌جنوبی که معلولیت‌های خاص از جمله بینایی و معلولیت‌های ذهنی بالاتر از میانگین کشوری است دلیل ایجاد معلولیت، ازدواج فامیلی و عدم انجام آزمایشات غربالگری گزارش شده است.

وی به اقدامات صورت گرفته به منظور پیشگیری از معلولیت‌ها اشاره و اظهار کرد: انجام اقدامات تشخیصی قبل از تولد در مادران دارای فرزند معلول، انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و زوجین دارای ریسک خطر،انجام طرح غربالگری اختلالات ژنتیک در دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم دبیرستان، تعیین ناقلی در خواهران و برادران افراد مبتلا، ارجاع خانواده‌های فرزند معلول به مراکز مشاوره ژنتیک جهت انجام اقدامات تشخیصی و پیشگیری از معلولیت در خویشاوندان خانواده‌های دارای فرزند معلول و پرداخت کمک هزینه آزمایشات و یارانه مشاوره ژنتیک به خانواده‌های نیازمند از جمله اقدامات انجام شده برای پیشگیری از معلولیت‌ها در استان است.

انتهای پیام/127/ 14/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب