سرویس: فرهنگ و هنر کد خبر: 69003 ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲

وقتی قانون درست خوانده نمی شود/

دریافت سهم غیرقانونی شهرداری از زمین های بنیاد مستضعفان؛ آن هم دو برابر/ اعتراض فرمانداری بیرجند به این پرونده پس از 8 ماه

جلسه شنبه این هفته شورای شهر هم برگزار شد و پرونده های مختلفی مورد بررسی قرار گرفت.

دریافت سهم غیرقانونی شهرداری از زمین های بنیاد مستضعفان؛ آن هم دو برابر/  اعتراض فرمانداری بیرجند به این پرونده پس از 8 ماه

به گزارش خبرنگار خاورستان؛ جلسه شنبه این هفته شورای شهر هم برگزار شد و پرونده های مختلفی مورد بررسی قرار گرفت.

 

***اولین دستور کار این جلسه شورا به وجود نداشتن اساسنامه سازمان میوه و تره بار مربوط می شد که این اساسنامه برای اصلاح به کمیسیون حقوقی ارجاع داده و مقرر شد تا زمانی که اساسنامه تهیه و تنظیم شود، از اساسنامه مالی شهرداری استفاده شود.

 

***دستور کار دوم شورا هم مربوط به اعتراض بنیاد مستضعفان به شهرداری بود. در واقع بنیاد مستضعفان زمین مزروعی به مساحت 56 هزار مترمربع با پلاک ثبتی 3939 دارد که بدون درخواست برای قرار گرفتن در محدوده شهری، پس از اجرای طرح تفضیلی راه و شهرسازی، در محدوده شهری قرار گرفته است. هر زمینی که به محدوده شهر وارد شود سهم شهرداری از آن 20 درصد مساحت زمین است و شهرداری پس از اضافه شدن این زمین به محدود، 21 هزار مترمربع سهم گرفته است. اما اکنون بنیاد مستضعفان اعتراض کرده که ما تقاضای ورود به محدوده شهر نداشتیم و نباید سهمی به شهرداری بدهیم.

 

اسلامی مسئول اداره حقوقی شهرداری اظهارکرد: از 56 هزار مترمربع زمین بنیاد، 46 هزار مترمربع در محدوده کاربری های اختصاصی قرار گرفته که بر اساس قانون 10 هزار مترمربع از زمین سهم شهرداری است اما شهرداری 11 هزار متر زمین مازاد گرفته و به جای 10 هزار متر، 21 هزار متر گرفته است.

 

وی افزود: اما چون این بنیاد به دلیل طرح تفضیلی وارد محدوده شده و خودش تقاضایی نداشته، پس 20 درصد زمین به شهرداری تعلق نمی گیرد.

سلیم در این خصوص گفت: اگر این زمین به درخواست متقاضی به محدوده شهر اضافه شود سهم شهرداری برای این کار 20 درصد محدوده زمین است. اما اکنون که این زمین با توجه به طرح راه و شهرسازی و بدون درخواست متقاضی وارد محدوده شهری شده است؛ پس شهرداری از این زمین سهمی ندارد.

 

بهترین در این خصوص گفت: 80 درصد زمین های اطراف شهر به همین طریق وارد محدوده شهر می شود و اگر قرار باشد شهرداری سهمی نداشته باشد این موضوع مشکل ساز می شود و باید سهم شهرداری از زمین هایی که قبلا و بعدا به محدوده اضافه می شود؛ حذف شود.

 

طاهری نیز بیان کرد: بر اساس طرح های راه و شهرسازی، ممکن است زمین های زیادی به محدوده شهر اضافه شود، اما چون مالکان تقاضایی نداشته اند نمی توانیم مالکیت آنها را متزلزل کنیم و دریافت 20 درصد زمین محمل قانونی ندارد. حکم دیوان عدالت اداری هم در خصوص این زمین این است که نباید سهمی به شهرداری بپردازد.

 

نیک هم بیان کرد: تا وقتی یک زمین مزروعی است شهرداری به آن کاری ندارد، اما وقتی یک زمین به واسطه اجرای طرح تفضیلی به محدوده شهر اضافه می شود، شهرداری نباید سهمی بگیرد. همچنین پس از اضافه شدن به محدوده شهری شهرداری از این زمین منافع دیگری خواهد داشت.

 

بهترین افزود: اصلا این موضوع ورود این زمین به محدوده شهری به شهرداری ربطی ندارد و شهرداری درخواست ورود به محدوده شهری نداشته است، کسی که طرح تفضیلی را اجرا کرده است باید پاسخگو باشد و حق و حقوق ها را بدهد. در این صورت شهرداری نمی تواند درآمدی داشته باشد وحق و حقوق خود را از دست می دهد و کمر شهرداری می شکند  و زمین می خورد.

 

صباغ تصریح کرد: در فروردین ماه امسال شورای شهر در خصوص این زمین، دریافت 21 هزار مترمربع زمین توسط شهرداری را مصوب کرد.

 

طاهری گفت: بنیاد مستضعفان به سهم شهرداری اعتراض و فرمانداری هم نسبت به این موضوع اشکال گرفته است و پس از آن کمیسیون حقوقی تشکیل شده و نظر کمیسیون هم این بوده است که چون رأی دیوان عدالت اداری وجود دارد، پس نمی توان نظر دیگری داد.

 

هلال بیرجندی بیان کرد: اگر رأی دیوان عدالت اداری وجود دارد و نمی توان این رأی را تغییر داد، پس چرا شهرداری دوباره پرونده را به صحن شورا فرستاده است؟ چرا خود شهرداری بر اساس قانون اقدام نکرده است؟

 

مدیح شهردار بیرجند هم گفت:  اگر قرار است که شهرداری هر کاری که بخواهد انجام دهد، پس شورای شهر چه کاره است؟

بهترین عنوان کرد: مصوبه شورا برای اخذ سهم شهرداری مربوط به فروردین ماه است و باید کمیته انطباق فرمانداری طی دو هفته مخالفت خود را نسبت به مصوبه شورای شهر اعلام می کرد و عدم اعلام مخالفت هم یعنی موافقت با مصوبه. همچنین جلسه کمیته انطباق فرمانداری به دلیل تغییراتی از 29 خرداد تاکنون تشکیل نشده است، اما باز هم از زمان مصوبه شورا تا پایان خردادماه دو ماه فرصت بوده است و فرمانداری اعتراض نکرده و اکنون هم اعتراض و نامه فرمانداری وجاهت قانونی ندارد و و مصوبه شورا لازم الاجرا است. اگر فرمانداری در زمان قانونی اعتراض کرده؛ به چشم؛ اعتراض را می پذیریم اما اعتراض در مهلت غیرقانونی قابل قبول نیست.

 

مدیح گفت: شهرداری بسیاری از مصوبات شورا را پس از دو هفته از زمان اعلام نظر فرمانداری اجرا می کند و زمان طولانی برای نظر فرمانداری درست نیست.

 

یزدان شناس اظهارکرد: شورای شهر نمی تواند رأی دیوان عدالت اداری را نقض کند.

 

در خصوص این پرونده و با توجه به اینکه شورا نمی تواند رأی دیوان عدالت اداری را نقض کند، اکثریت اعضا با استعلام از اداره حقوقی وزارت راه و شهرسازی موافقت کردند.

 

***پرونده بعدی مورد بررسی در شورای شهر هم مربوط به درخواست مدیرعامل موسسه اختر آسمان برای همکاری با شهرداری بود که این موسسه اذعان کرده که اطلاعات خاصی دارد و می تواند در خصوص جذب سهم 10 درصدی شهرداری کمک کند.

 

طاهری در این خصوص گفت: شهرداری یک سری وظایف ذاتی دارد و اگر قرار باشد موسسه دیگری این وظایف را انجام دهد، پس باید کارکنان شهرداری بیکار باشند. اما این موسسه می تواند در حد مشاوره به شهرداری کمک کند.

 

مدیح هم گفت: شهرداری مشاوره دارد و نیاز به مشاور دیگری ندارد، برای اینکه موضوع به صورت قانونی انجام شود بهتر است که ابتدا فراخوان بزنیم تا همه بتوانند شرکت کنند.

 

یزدان شناس تصریح کرد: برون سپاری خدمات از شیوه های مدیریت به روز است که به شکوفایی کمک می کند، در سطح شهر املاکی وجود دارد که شاید شهرداری نتوانسته است سهم خود را بگیرد و الان با اعلام آمادگی این موسسه فرصت خوبی برای شهرداری ایجاد شده و شهرداری می تواند به حقوق گمشده خود برسد.

 

هلال بیرجندی بیان کرد: هم اکنون که علی اکبر رجعت به عنوان مشاور امور ثبتی با شهرداری همکاری می کند و نیازی به مشاور دیگر نیست.

 

مدیح تصریح کرد: آقای رجعت درخواست کناره گیری کرده و وی فقط در خصوص امور ثبتی کار می کند. اما شرکتی که الان درخواست همکاری داده است، متشکل از بازنشستگان راه و شهرسازی، ثبت اسناد و املاک هستند و اطلاعات ناب و خاصی دارند.

 

سلیم اظهارکرد: مدیرعامل این موسسه گفته است که اطلاعات خاصی دارد و اگر فراخوان بزنید شاید همه شرکت کنندگان در فراخوان اطلاعات ناب و خاصی نداشته باشند و بهتر است که با همین شرکت قرارداد مدت دار بسته شود.

طاهری تصریح کرد: باید همه ما وسعت دید داشته باشیم و به دنبال سازندگی و پیشرفت باشیم، چرا ما بیرجندی ها اینقدر گرفته هستیم؟ این شرکت می تواند در حد مشاوره با شهرداری همکاری و میلیاردها برای شهرداری کار کند. ما در یک شهر فرهنگی و بزرگ زندگی می کنیم و باید بزرگ فکر کنیم. ما برای خانواده و امور شخصی خودمان که تصمیم نمی گیریم؛ برای یک شهر تصمیم می گیریم، چرا شهر را کوچک نگه داشته ایم؟

 

بهترین جواب داد: بنده اگر قرار باشد برای خودم و خانواده ام خرج کنم؛ میلیاردها تومان هزینه می کنم اما وقتی برای شهر و مردم بخواهم خرج کنم؛ حساب ریال و دینار را هم می کنم چون پول مردم و بیت المال است.

 

سلیم هم اظهارکرد: وقتی که بدانم اگر ریالی از بیت المال خرج کنم چند برابر آن به جیب بیت المال برمی گردد قطعا از بیت المال خرج می کنم.  اگر این شرکت ادعا می کند که اطلاعات خوبی دارد باید درستی این ادعا را بسنجیم و با ایجاد یک قراردادی که کیفیت آن به دست خودمان است، مقداری هزینه کنیم تا درآمد خوبی به دست بیاوریم.

 

نیک بیان کرد: این شرکت دارای افراد متخصص و توانمندی است و می توانیم با آن قرارداد یک ساله یا شش ماهه ببندیم و اگر این قرارداد مثمرالثمر باشد آن را تمدید و در غیر اینصورت لغو خواهیم کرد

 

در پایان مقرر شد تا در خصوص این پرونده هم از طریق فراخوان اقدام شود و شرکتی که برنده مناقصه شود فقط در خصوص مشخص کردن سهم 10 درصدی شهرداری از املاک همکاری کند.

 

انتهای پیام/7

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب