سرویس: سیاسی کد خبر: 329 ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۰

رویترز : دکتر جلیلی یکی از دست‌آوردهای انقلاب اسلامی ایران است

به گزارش خبرگزاری رویترز اسفندماه سال ۹۱ در گزارشی به دکترسعید جلیلی و مواضع او در مذاکرات پرداخته است. این گزارش با عنوان ( مذاکره کنده ارشد ایران ) در خبرگزاری رویترز منتشر شده است که مرور ترجمه کامل این گزارش هم اکنون خالی از لطف نیست.

رویترز : دکتر جلیلی یکی از دست‌آوردهای انقلاب اسلامی ایران است

به گزراش خاورستان اگر راهی برای سازش بر سر مساله هسته ای وجود داشته باشد از سعید جلیلی می گذرد. مردی که جراحت جسمانی جنگ ایران برای دفاع از خود و انقلاب اسلامی خود علیه بیگانگان را بر تن دارد. برای ۵ سال جلیلی مذاکره کننده ارشد ایران در موضوع هسته ای بوده و دائما بر آنچه ایران حق مسلم خود برای انرژی هسته ای صلح آمیز می داند اصرار کرده است. در آن ۵ سال تحریم های سازمان ملل بر سر اقداماتی که می توانسته ایران را به سلاح هسته ای برساند سه بار تشدید شده و چند تلاش برای حل مناقشه شکست خورده است.
دانشگاهی‌ها و دیپلمات‌ها علائم کمی می بینند که ایران حاضر به سازش باشد. اما آنها می گویند آمریکا ، چین، روسبه ، فرانسه ، انگلیس و آلمان یعنی ۵ +۱ حداقل می توانند مطمئن باشند که وقتی سعید جلیلی را سه شنبه در قزاقستان ملاقات می کنند موضع سرسخت او از حمایت کامل رهبر معظم ایران برخوردار باشد.
جلیلی ۴۷ ساله پای راستش را در سال ۱۹۸۰ در حالی که برای سپاه پاسداران علیه عراق می جنگید در زمانی که حکومت نوپا و شیعه ایران زیر تهدید صدام حسین بود و غرب و قدرتهای عربی خلیج از عراق حمایت می کردند از دست داد .
«او امریکا و اروپا را به خاطر حمایت از عراق علیه ایران گناهکار می داند. وقتی با آنها می نشیند من مطمئنم که تجربیات او جایی در پس ذهنش حضور دارند.» این را محمد مرندی استاد دانشگاه تهران می گوید. به گفته وی جلیلی مذاکره کننده سرسختی است و به برنامه هسته ای ایران و حقوق مسلم‌اش اعتقاد راسخی دارد. او از آن نوع آدم ها نیست که سازش عمده ای انجام دهد.
دست آورد انقلاب
در طول این ایام یک دیپلمات آمریکایی در سندی فاش شده در ویکی لیکس از «حرکتی برای شروع هرگونه سازش بر سر مساله هسته ای» و«سخت شدن موضع ایران درمذاکرات» صحبت کرد.
یک سند فاش شده در ژوئن ۲۰۰۸ هم گفت که یک دیپلمات اروپایی در بروکسل «در مواجهه با ناتوانی و عدم تمایل او در منحرف شدن از همان موضع همیشگی …او را دست آورد انقلاب اسلامی نامید.»
وقتی محمود احمدی نژاد در ۲۰۰۵ انتخاب شد او جلیلی را که در آن زمان ۳۹ سالش بود به عنوان مشاورش انتخاب کرد و بعد از چند ماه او را جانشین وزیرخارجه کرد.
چالش قدرتهای بزرگ آن است که تلاش کنند مذاکرات را بگونه‌ای شکل دهند که با پیوند سخت ایدئولوژیک جلیلی با نظام دینی ایران تضاد نداشته باشد.
دارای ذهن ایدئولوژیک
جلیلی دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق(ع) است که زمینه ای برای پرورش رهبران ایران است. همان جایی که پایان نامه اش با موضوع «سیاست خارجی پیامبر اسلام» را نوشت.
صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران می گوید : «ذهن او عمیقا ایدئولوژیک است. آموزش در دانشگاه امام صادق (ع) تلفیقی از آموزش مدرن و دروس اسلامی است و فارغ التحصیلان آن بالاترین موقعیتها را در ایران می گیرند.»
مطابق سند فاش شده دیگری سفیر سابق انگلیس در ایران جفری آدامز به دیپلمات های آمریکایی گفت «جلیلی درباره پایه های الهی و ایدئولوژیک سیاست خارجی به شیوه ای دانشگاهی اما بی معنی صحبت می کند»
کریم سجادپور عضو اتاق فکر کارنگی درواشنگتن می گوید تجربه جلیلی کمک کرده تا او را در «یک جهان بییی انقلابی که ملل غربی و فرهنگ آن را معارض جمهوری اسلامی می بیند» تثبیت کند.

منبع: قم فردا

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب