سرویس: سیاسی کد خبر: 317 ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۹

روزنامه اصلاح طلب آرمان

اصولگرایان با صداقت اشتباهات خود را بپذیرند

روزنامه اصلاح طلب آرمان در مصاحبه ای با یونسی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات خبر از حمایت هاشمی رفسنجانی از حسن روحانی در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری داد.

اصولگرایان با صداقت اشتباهات خود را بپذیرند

به گزارش خاورستان هر چند برخی از روزنامه های اصلاح طلب چانه زنی های زیادی برای زدودن غبار فتنه از تابوت فتنه گران دارند اما خیلی از آنان با پیش کشیدن بحث کاندیداتوری آیت الله هاشمی رفسنجانی خواستار گرفتن پالس مثبت از مردم برای نامزدی وی هستند لذا این روزنامه با چاپ عکس بزرگی از رفسنجانی و تیتر بزرگ (( نمی گویم نمی آیم)) و (( اگر به نظرات من عمل می شد گرفتار نمی شدیم)) در راستای همین برنامه گام برمی دارد چرا که خیلی ها روحانی را صحنه آرای کاندیداتوری رفسنجانی می دانند.

قسمتی از مصاحبه معنادار یونسی (وزیر اطلاعات دولت اصلاحات) از از روزنامه آرمان بدین شرح می باشد:

حجت الاسلام علی یونسی را همه به عنوان وزیر اطلاعات دولت اصلاحات می‌شناسند، دورانی که اتفاقاتی رخ می‌داد و او توانست با مشی اعتدال آنها را حل و فصل کند

به همین دلیل بود که در هنگامه انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم به سراغ چهره‌هایی که با نشان اعتدال شناخته می‌شوند، رفت و حضور آنها را برای ایران امروز لازم عنوان کرد. برخی مثل ناطق نوری با دلایلی که به گفته یونسی قابل طرح در رسانه‌ها نیست از ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم دوری کرد و آیت ا... هاشمی هم که هنوز تصمیم نهایی خود را اعلام نکرده است پس دعوت حسن روحانی را برای همراهی با او پذیرفت و اکنون مسئول یکی از بخش‌های ستاد اوست.

در حالی که تصور بسیاری این بود که شما منتظر می‌شوید آقایان هاشمی یا خاتمی تصمیم خود برای حضور در انتخابات را اعلام کنند و سپس برای حمایت از یک کاندیدا تصمیم بگیرید اما در ستاد انتخاباتی آقای روحانی حضور یافتید و مسئولیت یکی از بخش‌ها را بر عهده گرفتید. اصلاً چه موضوعی باعث شد آقای روحانی خیلی زود به عرصه انتخابات وارد شود؟

مبنای آمدن آقای روحانی بر اساس آنچه تا امروز گفته‌اند یکی؛ تحلیل از اصرار دوستان بود دلیل دیگرش هم این بود که پیش‌بینی ایشان و تحلیلگران و بنده این بود که شرایط برای حضور آقای روحانی مساعد است‌. یعنی اینگونه نتیجه گرفتیم که انتخابات بدون حضور آقای هاشمی و خاتمی برگزار خواهد شد و علی‌القاعده دولتی‌ها هم به‌رغم تبلیغات وسیعی که انجام داده‌اند، نمی‌توانند در انتخابات حضور جدی داشته باشند بنابراین احساس شد فضای انتخابات کشش این را دارد که تعداد زیادی از کاندیداها حضور داشته باشند و در این شرایط، بنده آقای روحانی را اصلح‌تر از دیگران برای شرکت در انتخابات ارزیابی کردم.

سوابق آقای روحانی مدنظرتان است؟

نه. منظورم این است که فردی مانند آقای روحانی برای این مقطع کشور مورد نیاز است. من منحصرا نمی‌خواهم بر نام آقای روحانی تاکید کنم مثلا آقای ناطق نوری و افرادی که کفایت لازم برای مدیریت را داشته باشند و از عقلانیت و تجربه کافی برخوردار باشند، فشار و تهدیدات داخلی و خارجی را بشناسند و سابقه مدیریت ممتد در حاکمیت داشته باشند، اکنون باید به میدان بیایند. تعداد افراد با این مشخصات و ویژگی‌ها زیاد نیست و از این میان، افرادی که امکان حضور داشتند، آقای روحانی و ناطق نوری بودند. ایده آل این بود که آقایان هاشمی و خاتمی می‌آمدند اما باید در نظر داشت که از یک سو، این افراد 2 دوره در ریاست‌جمهوری حضور داشتند و از سوی دیگر شرایط برای حضور آنها به دلایلی آماده نیست پس در این شرایط، باید افرادی حضور داشته باشند که ویژگی‌های مثبت آنها را داشته باشد اما نکات منفی را دارا نباشند. آقایان روحانی و ناطق نوری ویژگی‌های مثبت آقایان هاشمی و خاتمی را دارند و از سویی هم آن حساسیت‌ها درباره آنها کمتر است.

از اردوگاه اصولگرایی هر روز یک نفر آمادگی خود را برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام می‌کند و دلیل این موضوع از سوی برخی از آنها احساس تکلیف عنوان می‌شود. آیا واقعاً احساس تکلیف است یا طعم شیرین رسیدن به قدرت؟ چرا اصلاح‌طلبان این احساس تکلیف را ندارند؟

واقعا این کلمه، کلمه خوبی است البته اصلش خوب است اما آن قدر از این کلمه استفاده کردند که خاصیت خودش را از دست داده است اصلاح‌طلبان هم اینطور نیست که احساس تکلیف نمی‌کنند، آنها هم این احساس را دارند چون مذهبی، ارزش‌گرا و تکلیف‌گرا هستند اما تظاهر نمی‌کنند و نمی‌گویند برای ثواب کاری را می‌کنند و منت نمی‌گذارند

 همه مردم تکلیفشان را در موضوع دین مشخص کرده‌اند پس بنا نیست هر روز در مورد مسائل دینی برای آنها تعیین تکلیف کنند. ما متاسفانه در اینجا عده‌ای برای اینکه به هدف برسند انتخابات را با موضوعاتی که نباید در این عرصه سنجید وارد می‌کنند و از آن پایگاه وارد می‌شوند و رقیب را متهم می‌کنند و عده زیادی هم حرف آنها را گوش می‌دهند البته این بی‌اخلاقی‌ها در گذشته بسیار زیادتر بود و به تدریج رو به کاهش است

همه می‌گویند و کسی منکر نمی‌شود که بخشی از رای به آقای احمدی‌نژاد در انتخابات دهم ریاست‌جمهوری برای یارانه‌ها بود. الان هم آن قشر اگر شعار یارانه بیشتر داده شود، به کاندیدای مطرح کننده آن شعار رای می‌دهند.

الان دیگر هیچ کاندیدایی نمی‌تواند یارانه‌ها را حذف کند یا وعده حذف آن را بدهد. بعضی کاندیداها الان وعده بیشتری داده‌اند. سیاست‌های آقای احمدی‌نژاد به شکلی است که نه امکان ادامه آن وجود دارد و نه امکان حذفش هست. الان وضعیت به این شکل است. قطع یارانه‌ها امکان ندارد و کسی که رئیس‌جمهور می‌شود، نمی‌تواند به فکر حذف یارانه‌ها باشد چون زندگی میلیونها نفر به یارانه‌ها گره خورده است.

مهم‌ترین دغدغه آیت الله هاشمی رفسنجانی برای تصمیم‌گیری درباره حضور در انتخابات چیست؟

من نمی‌دانم دغدغه اصلی ایشان چیست. فکر می‌کنم آقای هاشمی احساس می‌کند کسانی هستند که می‌توانند مسئولیت را بر عهده بگیرند و ایشان کمک کنند.

یعنی مشاور باشند؟

بله‌. آقای هاشمی شاید احساس می‌کند که اگر فردی مثل آقای روحانی مسئولیت را بر عهده بگیرد می‌تواند به او کمک کند و به هر حال شرایط خیلی بهتر می‌شود. آقای هاشمی هم اقتضای سن را دارد و هم حساسیتهایی در مورد ایشان هست. اگر کسی بیاید و با مشورت ایشان کار کند، بهتر است.

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب