سرویس: سوژه های مردمی کد خبر: 100266 ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹

گزارش مردمی از کمبود آب شرب؛

قطعی و هدر رفت 35 درصدی آب در خراسان‌جنوبی! / مسئولان بجای برنامه برای جلوگیری از هدر رفت به فکر قطعی آب مشترکین هستند

قطعی های مکرر آب در نقاط شهری و کمبود بسیار در روستایی خراسان جنوبی در حالی است که شاهد هدر رفت 35 درصدی آب به واسطه فرسودگی شبکه‌های آب شرب استان هستیم.

قطعی و هدر رفت 35 درصدی آب در خراسان‌جنوبی! / مسئولان بجای برنامه برای جلوگیری از هدر رفت به فکر قطعی آب مشترکین هستند

به گزارش خبرنگار خاورستان، خشکسالی های چند ساله و کاهش بارندگی طی سال گذشته باعث شده حجم منابع آبی استان کاهش داشته باشد و هنوز به فصل گرم سال نرسیده شاهد قطعی آب در روستاها و مرکز خراسان جنوبی باشیم.

طی سالهای گذشته قطعی آب از اواخر خرداد ماه آغاز و تا پایان شهریور ماه ادامه داشته اما امسال قطعی آب از اواخر اردیبهشت ماه آغاز شده و روزانه بیش از 8 ساعت در شبانه روز آب در روستاهای استان از جمله شهرستانهای درمیان و خوسف قطع میشود.

چند روزی میشود فشار آب در شهر بیرجند کاهش داشته و در برخی از نقاط شهر شاهد قطعی چند ساعته آب هستیم. قطعی آب به روستاهای حاشیه شهر بیرجند نیز رسیده و مردم این روستاها از جمله حاجی آباد را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

طی روز گذشته آب در منطقه مهرشهر، محدوده روستای شکراب و محدوده خیابان معلم شهر بیرجند چند ساعت قطع بوده و برای این قطعی آب نیز هیچ گونه اطلاع رسانی انجام نشده است.

با گرم شدن هوا و افزایش استفاده از حامل های انرژی از جمله آب و برق مشکلات زیادی برای مردم به وجود آمده و مضاف بر این مسائل، عدم اطلاع رسانی از قطعی آب در شهر بیرجند و روستاها است. طبق گلایه های مردمی که از قطعی آب در روستاهای شهرستان درمیان و خوسف به پایگاه خبری خاورستان رسیده برنامه زمان بندی مشخصی برای قطعی آب وجود ندارد و مردم از ساعت قطع و وصل آب بی اطلاع هستند.

اهالی روستاهای درمیان ،فیان ، زیرکوه و خوسف معتقدند اگر برنامه زمان بندی برای قطعی آب وجود داشته باشد مردم حداقل ذخیره سازی آب را برای مصارف ضروری داشته و طی مدت زمان قطعی آب با مشکلات کمتری مواجه می‌شوند. قطعی آب در روستاهای شهرستان درمیان و خوسف در حالی است که مدیران آبفای این شهرستانها می‌گویند مشکلی در بحث کمبود آب نداریم و همین میزان آبی که در تابستان مورد استفاده مردم است در زمستان نیز هست اما در فصل تابستان سرانه مصرف تا دو برابر افزایش پیدا می‌کند.

قطعی برق نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که امسال بیش از همیشه خودنمایی کرده و با آغاز فصل گرم و نزدیک شدن به پیک مصرف به دلیل مدیریت صرفه جویی روزانه چند ساعت قطع می‌شود.

قطعی برق باعث قطعی آب نیز شده و با توجه به این‌که ایستگاه‌های پمپاژ مجتمع های آبرسانی به وسیله برق کار می‌کند با قطعی برق خاموش شده و تا اتصال آب مدت زمان قابل توجهی زمان‌بر است.

علاوه بر قطعی آب بحث دیگری که وجود دارد ترکیدگی و فرسودگی شبکه های انتقال آب در نقاط شهری و روستایی استان است که این مسئله باعث هدر رفت آب شده و بر بحث کمبود آب در این شرایط بحرانی می‌افزاید.

حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی طی بازدیدی که روز گذشته از شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی داشت بر اصلاح شبکه های فرسوده و کاهش هدررفت آب به عنوان یک اولویت اصلی تاکید کرد و گفت: شرکت آب و فاضلاب باید با ارائه راهکارهایی مناسب و سریع، نسبت به اصلاح شبکه‌های فرسوده و کاهش هدررفت آب اقدام کند.

هدرفت 35 درصدی آب در خراسان‌جنوبی

وی افزود: میانگین 35 درصدی هدررفت آب در مجموع شبکه‌های شهری و روستایی عدد بسیار بالایی است.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: بر این اساس، یک سوم آب تولیدی استان از طریق شبکه‌های فرسوده هدر می‌رود که اصلاً  در مقابل هزینه‌هایی که برای استحصال و بهداشتی کردن آب می‌شود، قابل قبول نیست.

ملانوری عنوان کرد: اگر این میزان آب به شبکه برگردد و در مدار مصرف قرار گیرد، کمک بزرگی به موضوع تأمین آب مورد نیاز استان می کند.

وی خاطرنشان کرد: ما اگر به جای این که به دنبال منابع جدید باشیم، چاه حفر کنیم و با آزمون و خطا به منابع آبی شیرین دست یابیم، همین آب موجود را نگهداریم و درست مصرف کنیم، نتایج بهتری حاصل خواهد شد.

استاندار خراسان‌جنوبی شناسایی و حذف مصارف غیرمجاز را نیز یکی از راهکارهای مدیریت منابع آبی خواند و گفت: شرکت آب و فاضلاب می‌بایست با یک برنامه عملیاتی جامع هر چه سریعتر نسبت به شناسایی و حذف این مصارف اقدام کند.

ملانوری گفت: این موضوع در مناطقی که نیازهای آبی بیشتر است و آب موجود در شبکه در مصارفی نامتعارف هرینه می‌شود، برخوردهای قاطع تری را می‌طلبد.

وی افزود: تأمین آب به ویژه آب شرب مورد نیاز مردم در این فصل گرم، امری بسیار مهم و ضروری است.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به تشکیل قرارگاه آب استان، تصریح کرد: با توجه به بارندگی‌های اندک سال زراعی جاری و کاهش محسوس سطح منابع آبی، مهمترین وظیفه قرارگاه آب، کمک به شرکت آب و فاضلاب استان در تأمین آب مورد نیاز مردم است.

ملانوری تأکید کرد: تمام ظرفیت‌های موجود تمامی دستگاه‌های اجرایی، به منظور تأمین آب مورد نیاز مردم در اقصی نقاط استان در اختیار شرکت آب و فاضلاب قرار دارد تا ان‌شاء الله این فصل را به خوبی پشت سر بگذاریم.

وی تأمین آب را ضروری ترین نیاز برای ماندگاری جمعیت عنوان کرد و گفت: ما اگر نتوانیم آب مورد نیاز مردم را در اقصی نقاط استان به ویژه در روستاها و مناطق مرزی تأمین کنیم، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که جمعیت در این مناطق ماندگار شوند.

آبرسانی سیار به 430 روستای خراسان‌جنوبی

حسین امامی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: 430 آبادی استان با 15 هزار خانوار جمعیت زیر پوشش آبرسانی سیار قرار دارد.

 وی با اشاره به کاهش نزولات جوی در سال جاری و قرار گرفتن در آستانه فصل گرما و به تبع آن افزایش مصرف آب توسط مشترکین، افزود: باید بپذیریم که خشکسالی جزء اقلیم این منطقه است و می‌بایست همه مشترکین به ویژه در مناطق روستایی با روش های مدیریت مصرف آب آشنا باشند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی بیان کرد: اقدامات مهمی در راستای تامین آب پایدار در روستاهای استان انجام شده که در این زمینه از ظرفیت سایر سازمان‌ها و نهادها از جمله سپاه، بسیج سازندگی، بنیاد علوی، بنیاد ابراهیمی نیز استفاده شده است.

امامی عنوان کرد: اما با وجود این اقدامات با توجه به حضور گسترده مردم در روزهای پایانی هفته در مناطق روستایی و چند برابر شدن  جمعیت روستاها در پیک پایان هفته و عدم استفاه صحیح از منابع آبی دچار مشکل در تامین آب در این ایام می‌شویم.

وی اظهار کرد: آبیاری فضای سبز و باغ ویلاها با آب شرب، استفاده از آب شرب برای مصارف ساخت و ساز، آب دهی به ملک مجاور و ذخیره آب در تانکر جزء مواردی است که تامین پایدار آب در مناطق روستایی را با مخاطره روبه رو می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی گفت: از مشترکان درخواست می‌شود با رعایت موارد مذکور گامی مهم در راستای حفظ منابع موجود آب و جلوگیری از قطعی آب بردارند.

امامی گفت: مشترکان کم مصرف خانگی (کمتر از 5 متر مکعب در ماه) نیز از تخفیف ۱۰۰ درصدی بهره‌مند خواهند شد، لذا مشترکان می‌توانند با مدیریت مصرف از مزایای طرح آب امید نیز برخوردار شوند.

وی اظهار کرد: بر اساس قانون ،شرکت آب و فاضلاب می‌تواند در صورت مشاهده هر کدام از موارد بالا نسبت به قطع موقت انشعاب آب نیز اقدام کند.  

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی همچنین به رعایت موارد صرفه جویی و مدیریت مصرف آب در مناطق شهری نیز تاکید و یادآور شد: در مناطق شهری نیز در صورتی که مشترکین نسبت به کاهش ۲۰ درصدی در مصارف آب اقدام نمایند شاهد   کاهش فشار و کمبود آب  نخواهیم بود.

امامی افزود: کاهش مصارف غیرضروری آب از جمله شستشوی حیاط، اتومبیل، تراس و غیره با آب شرب، کاهش مدت زمان استحمام، عدم آبیاری باغچه منازل با آب شرب و استفاده از آب خاکستری در این زمینه، نصب سایبان جهت کولرهای آبی در راستای افزایش راندمان و استفاده از شیرآلات اهرمی و چشمی به ویژه در ادارات، کنترل شیرآلات و  برای جلوگیری از هدررفت آب روش‌های آسانی است که می‌تواند مشترکین را در مدیریت مصرف آب یاری کند.

کاهش 45 درصدی بارندگی در استان

علیرضا خندان رو مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی نیز در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: میانگین میزان بارندگی در استان تا 18 اردیبهشت ماه به 59 میلی‌متر رسیده است.

وی افزود: این میزان بارندگی نسبت به بلندمدت 46 درصد و نسبت به سال گذشته 62 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی با بیان اینکه همچنان در خراسان جنوبی شاهد کاهش 45 درصدی بارندگی ها هستیم، گفت: در حال حاضر94 درصد مساحت استان همچنان خشک و تنها در 6 درصد مساحت استان شرایط نرمال است.

خندان‌رو بیان کرد: 20 درصد مساحت استان درگیر خشکسالی خفیف، 29 درصد متوسط،24 درصد شدید و 20 درصد مساحت استان درگیر خشکسالی بسیار شدید است.

بنابراین گزارش؛ درست است که در استان به واسطه خشکسالی و کاهش بارندگی شاهد کم آبی هستیم و پیش‌بینی شده سال سختی پیش رو باشد اما می‌طلبد مسئولان آبفای استان و استانداری فکری اساسی برای تعویض شبکه فرسوده آب استان داشته باشند چراکه هدرفت 35 درصدی آب در استان خشکی مثل خراسان جنوبی قابل قبول نیست. 

انتهای پیام/127 / 3

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب