آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 51873
تاریخ انتشار: 1394/06/18 - 06:01
وبلاگ نوشته است:

به گزارش خاورستان به نقل از وبلاگ آبیز،

 امام جعفر صادق (ع) :

برتري عناب بر ديگر ميوه ها مانند برتري اهل بيت بر ديگر مردمان  است .                                            

عناب از میوه‌های بسیار مفید است که علاوه بر خواص تغذیه‌ای دارای موارد استفاده زیادی به عنوان یک گیاه دارویی است. .عناب خشک بهتر از عناب تازه است و طبیعت معتدل متمایل به سرد دارد . حرارت بدن  را فرو می نشاند و خنک است، عناب تازه مانند میوه های دیگر مصرف می شود و اثر ملین دارد . حضرت علی (علیه السلام) فرموده اند : عناب خواب آور است و بی خوابی را برطرف می کند و تب را می برد هسته عناب خواب آور است خستگی شدید را برطرف می کند و رشد موی سر را زیاد می کند.این میوه که می‌توان درختان آن را از ایران تا هند و جنوب چین و حتی جنوب اروپا پیدا کرد، در هر منطقه‌ای دارای اسامی مختلفی است. در هند و پاکستان آن را ایناب و در شرق آسیا آن را خرمای قرمز، خرمای چینی یا خرمای هندی می‌نامند.  عناب به صورت ارقام اهلى و وحشى در ایران، افغانستان، چین، هندوستان والجزایر وجود دارد.زیستگاه این گیاه را منطقه خاورمیانه بویژه کشورهاى ایران و افغانستان می‏دانند . عناب درختى است خاردار که در مقابل سرما و گرما مقاوم می ‏باشد. سازگارى این درخت در مقابل شرایط سخت اقلیمى و نوع خاک سبب شده که کشت آن در مناطق سردسیر نیز توسعه یابد. عناب در اکثر روستاهاى استان خراسان جنوبی و در زمین‏هاى نامرغوب می ‏روید و حاصل بالنسبه رضایت بخشى تولید می ‏کند. لیکن مانند هر گیاه دیگرى در زمین‏هاى خاکى و حاصلخیز و در شرایط آبیارى مطلوب، حاصل بیشتر و بهترى ایجاد می ‏کند .

این محصول به عنوان یکی از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی، از گذشته های دور به دلیل سازگاری با شرایط اقلیمی این استان تقریبا در اکثر مناطق بخصوص مناطق روستایی نیز کشت می شده است و جایگاه ویژه‌ای را در اقتصاد کشاورزی استان دارد و این محصول که گیاهی مقاوم در مقابل خشکی، شوری، نوسانات دما، آفات و بیماری‌ها بوده و در طی دوران خشکسالی کمترین خسارت را در مقابله با سایر محصولات متحمل شده است، به عنوان یکی از محورهای توسعه باغات در الگوی کشت استان مد‌نظر قرار دارد . خراسان جنوبی با داشتن 98 درصد سطح زیر کشت عناب به عنوان اولین تولیدکننده عناب در کشور و جهان مطرح است و می‌توان از این محصول با برنامه‌ریزی‌های صحیح در جهت توسعه اقتصادی استان گام برداشت . در شهرستان زیرکوه و در این میان آبیز از همان ابتدا این محصول کشت می شده است و با توجه به سازگاری و نتیجه مطلوبی که این محصول از خود نشان داده است تقریبا تمام کشاورزان به سمت کشت این محصول روی آورده اند . بطوریکه این محصول به عنوان محصولی اصلی و در آمد زا علاوه بر اختصاص یافتن سهم قابل توجهی ازمزارع آبیز ، در حیاط خانه ها نیز کشت شده  و هم اکنون آبیز یکی از قطبهای تولید این محصول در شهرستان زیرکوه و حتی استان خراسان جنوبی از نظر کیفیت طعم و مزه و ارگانیک بودن مطرح است . و این روزها کشاورزان شهرستان زیرکوه و مخصوصا آبیز سخت مشغول برداشت این محصول خوش طعم و رنگ و ارگانیک از مزارع سطح زیر کشت این محصول هستند .

گزارش تصویری در ادامه مطلب

عناب میوه ی درخت کوچکی است که ارتفاع آن تا ۱۰ متر نیز می‌رسد. میوه براق و زیتونی شکل عناب که دارای خواص دارویی بسیار زیادی می‌باشد در ابتدا سبز بوده و پس از رسیدن به رنگ قرمز درآمده و چروک می‌خورد. میوه عناب هم به صورت تازه مصرف می‌شود و هم به صورت خشک . این میوه سرشار از ویتامین C می‌باشد. در حالت تازه 74/ 36 درصد و در حالت خشک  65 الی 77/71 درصد قند دارد و به همین دلیل از آن در تولید کمپوت و شیرینی استفاده می‌شود میوه عناب دارای خواص طبی متعددی است و در مکاتب طب سنتی کشورهای مختلف جایگاه ویژه‌ای برای کمک به سلامت و درمان بیماری‌ها دارد.

خواص عناب 

عناب از نظر طب قديم ايران معتدل است . البته ابو علي سينا اعتقاد داشت كه عناب كمي سرد است 

1. میوه های خشک شده آرامبخش ،ضد سرطان ،ضر بیماری های تنفسی ،تب بر ،مسکن ، اشتها آور ، بند آورنده خون ومقوی هستند . تصفیه کننده خون بوده و به هضم غذا کمک میکند .عناب در درمان نامرتب بودن ضربان قلب ،خستگی اعصاب ،عرق شبانه وتعرق زیاد بدن استفاده میشوند . 

2. عناب بدلیل داشتن لعاب زیاد نرم کننده سینه است 

3. ملین است مخصوصا اگر آنرا با آب و یا شیر بجوشانید. 

4. عناب آرام کننده اعصاب است .

5. خواب آور است و بیخوابی را برطرف می کند بخصوص هسته عناب خواب آرو است .

6. جوشانده پوست درخت عناب داروی ضد اسهال است .

7. آسم وتنگی نفس را برطرف می کند .

8. ریشه گیاه در درمان سوء هاضمه مفید است . 

9. جوشانده ریشه به پودر تبدیل می شود وبرای زخم ها ودمل های کهنه مفید هستند. 

10. آب عنا ب با کاهو برای درمان سرطان مفید است برگهای آن بند آورنده خون و تب بر هستند.

11. برگهای آن بند آورنده خون وتب بر هستند . 

12. برگهای آن به شکل ضماد در درمان ادرار بندی به کار گرفته میشود. 

13. جوشانده عناب برای سرفه و درد سینه  و گرفتگی صدا مفید است .

14. برای برطرف کردن ورم چشم ، عناب را به چشم بمالید 

15. دستگاه هاضمه را تقویت می کند .

16. حافظه را تقویت می کند .

17. کم اشتهایی را برطرف می کند .

18.کسانی که قند دارند روزی 5 دانه عناب بخورند.

انتهای پیام/ 4نظرات کاربران

گزارش زیبایی بود . ماشالله به آبیز که با اون آب و هوای قشنگش شده قطب همه محصولات . به به عجب عنابایی . و ممنون از خبرنگار فعالتون در منطقه آبیز که چنین گزارشات بکری رو می فرستند


نظر شما