خاورستان ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
هواشناسی خراسان‌جنوبی هشدار داد

کاهش 12 درجه‌ای دما در خراسان‌جنوبی/ پیش‌بینی وقوع یخبندان

نخعی گفت: از فردا دوشنبه هفت مهرماه جاری دما در خراسان جنوبی 8 تا ۱۲ درجه‌ کاهش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جواد نخعی رئیس گروه پیش‌بینی و صدور پیش آگاهی‌های جوی هواشناسی خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: از فردا دوشنبه هفت مهرماه جاری دما در خراسان جنوبی 8 تا ۱۲ درجه‌ کاهش خواهد یافت. 

وی افزود: کاهش دما در روز سه‌شنبه ۸ مهر در سربیشه، نقاطی از زیرکوه، قاین، درمیان و بخش مرکزی بیرجند محسوس‌تر است.

رئیس گروه پیش‌بینی و صدور پیش آگاهی‌های جوی هواشناسی خراسان‌جنوبی بیان کرد: این کاهش دما در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۹ و ۱۰ مهر، در سربیشه، زیرکوه، قاین، درمیان، بخش مرکزی بیرجند، سرایان، فردوس و نقاط کوهستانی از خوسف و نهبندان بیشتر احساس می‌شود.

نخعی با بیان این‌که سرمازدگی سبب خسارت به محصولات زراعی شامل تمامی محصولات علوفه‌ای، پنبه، چغندر قند و حبوبات و همچنین محصولات باغی از قبیل زرشک و گیاهان دارویی خواهد شد، عنوان کرد: کشاورزان برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات جمع‌آوری شده را به مکان‌های سرپوشیده منتقل کنند.

وی اظهار کرد: تهیه سوخت مورد نیاز و کنترل سیستم‌های گرمایشی سالن‌های پرورشی همچون مرغداری‌ها، دامداری‌ها و گلخانه‌ها، اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم برای جلوگیری از سرمازدگی زودرس پاییزه در مزارع و باغات، آبیاری باغات و مزارع در محدوده دوره سرما و آتش زدن لاستیک و روشن کردن بخاری‌های باغی در حاشیه باغات و مزارع از دیگر توصیه‌های کارشناسان هواشناسی استان به کشاورزان برای یخبندان است.

سید ابوالحسن میرجلیلی مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی نیز به دنبال اخطاریه‌های اداره کل هواشناسی برای وقوع یخبندان شبانه از امروز در استان، به کشاورزان و بهره‌برداران این بخش در ۸ شهرستان هشدار داد.

میرجلیلی گفت: هشدار مدیریت بحران به فرمانداران شهرستان‌های بیرجند، سربیشه، قاین، زیرکوه، درمیان، خوسف، سرایان و فردوس اعلام شده است.

وی افزود: طبق پیش بینی هواشناسی دمای هوای استان بویژه در شهرستان مذکور طی روز‌های سه شنبه تا صبح پنج شنبه هفته جاری به شدت کاهش یافته و در نقاط کوهپایه‌ای به صفر و زیرصفر خواهد رسید.

انتهای پیام/127