خاورستان ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
مدیر کل دفتر توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان:

نگرش ملی باید نسبت به ورزش همگانی تغییر پیدا کند/ لزوم به‌کارگیری رویکرد علمی در توسعه ورزش همگانی

ملایی گفت: سیاست نامتوازن ملی در امر ورزش یکی دیگر از عوامل منفی در عدم توسعه ورزش همگانی است و باید نگرش ملی نسبت به آن تغییر پیدا کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، افشین ملایی مدیر کل دفتر توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان ظهر امروز در شورای ورزش همگانی خراسان جنوبی، اظهار کرد: ورزش همگانی می‌تواند در پیش‌گیری از آسیب‌های جسمی و روانی مثمرثمر باشد.

وی با بیان این‌که اگر در جامعه‌ای بیماری‌های غیرواگیر زیاد شد نشان دهنده این است که آن جامعه نتوانسته در بحث ورزشی به خوبی کار کند، افزود: 30 میلیون و 700 هزار نفر حدود بیش از ۳۷ درصد ایرانیان دارای فشار خون بالا هستند و این در حالی است که فشار خون درمان ندارد و باید مدیریت شود.

مدیر کل دفتر توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به این‌که 56 درصد مردم کشور دچار کم تحرکی، 46 درصد دچار کلسترول بالا هستند، گفت: ۳۸۰ هزار مرگ و میر روی داده است که ۸۰ درصد این فوتی‌ها در اثر بیماری‌های غیرواگیر است.

ملایی با اشاره به این‌که پدر و مادر سالم می‌تواند فرزند سالم پرورش و تحویل جامعه دهد، تصریح کرد: مهمترین عامل کم تحرکی تغییر سبک زندگی است.

وی افزود: تغذیه، حمل و نقل، فعالیت بدنی و استفاده روز افزون از تکنولوژی از جمله عوامل تغییر سبک زندگی است.  

مدیر کل دفتر توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان گفت: سیاست نامتوازن ملی در امر ورزش یکی دیگر از عوامل منفی در عدم توسعه ورزش همگانی است.

ملایی با بیان این‌که رویکرد ما در توسعه ورزش همگانی مناسب نبوده است، تصریح کرد: 49 درصد از مردم اساسا فعالیت ندارند، تنها 62 درصد آنها ورزش پیاده‌روی می‌کنند و با 5 فدراسیون ورزشی هیچ ارتباطی ندارند.

مدیرکل توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان با اشاره این‌که در حال حاضر اولویت اول ورزش کشور ورزش قهرمانی است که در بهترین حالت یک یا دو میلیون نفر تحت پوشش قرار می‌دهد، گفت: رویکردی که در توسعه ورزش همگانی بکار برده ایم رویکرد علمی و درستی نبوده است.

وی با اشاره به اینکه به طور میانگین ۱۵۰ دقیقه فعالیت ورزشی در هفته میزان مطلوب است، افزود: اصلی‌ترین مسئله ما در ورزش همگانی، کم تحرکی است و باید نگرش ملی تغییر پیدا کند و امکانات ورزشی را متناسب با فعالیت‌های ورزش‌های همگانی افزایش و ایجاد کنیم.  

مدیر کل دفتر توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به این‌که بازاریابی اجتماعی به دنبال تغییر رفتار مخاطب و مردم جامعه است، گفت: بازاریابی اجتماعی روشی برای کاهش موانع و تسهیل کننده در جهت ارتقای کیفیت زندگی اجتماعی و فردی است.

ملایی خاطرنشان کرد: در ورزش همگانی باید گروه هدف، موانع، موافق‌ها و رقبا را مشخص و متناسب با نیاز افراد ورزش همگانی را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به این‌که تغییر رفتار یک کار آنی نیست، افزود: توسعه ورزش همگانی با رویکرد جامع با ایجاد جامعه، محیط،  مردم و سیستم فعال روی می‌دهد.

مدیر کل دفتر توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان گفت: در شرایط حاضر پیاده‌روی همگانی ایجاد می کنیم اما کافی نیست و ورزش همگانی باید برای تمام افراد جامعه و با هدف ایجاد شود.  

ملایی با اشاره به این‌که برای حاکمیت مهم نبوده که به ورزش همگانی بپردازد، افزود: در سال‌جاری وزارت ورزش و جوانان پایش فعالیت‌های مردمی را انجام خواهد داد.

وی افزود: در خراسان‌جنوبی باید تمام مسئولان بسیج شوند و کاهش کم تحرکی و افزایش ورزش همگانی اولویت اول آنها باشد.

انتهای پیام/ 132