خاورستان ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷

جادوی آب و خاک / سفالگری شغلی با لعاب هنر

نمایش اثرهایی زیبا و کهن بر روی ظروف سفالی تنها گوشه ای از مهارت های هنرمندان خراسان جنوبی است.

به گزارش خاورستان، سفال سازی و رشته های مرتبط با آن در زمره هنرهای پرپیشینه ایران قرار دارد که همواره با آثار متعدد و متنوع در متن زندگی و در معماری کشورمان حضور داشته و دارای جایگاه مناسبی بوده است.

 

از بررسی هنرهای ایرانی پیش از تاریخ مدون و نیز در دوران ایران باستان، این نکته را میتوان دریافت که سفال، کاشی و بعدها سرامیک یکی از هنرهای مطرح و پررونق ایرانی بوده و امروزه در خراسان جنوبی جایگاه ویژه ای دارد.
 
امروز هنرمندان و جوانان زیادی از دل کویر بلند شده و در زمینه سفالگری خلق هنر می کنند. نمایش اثرهایی زیبا و کهن بر روی ظروف سفالی تنها گوشه ای از مهارت های هنرمندان خراسان جنوبی است.
 
فاطمه محمودی دانشجوی هنرمند از جمله هنرمندانی بوده که در عین جوان بودن هنرش را بر روی سفال پیاده می کند و یادگاری هایی زیبا به جا می گذارد. 
 
این دانشجوی هنرمند با بیان اینکه علاقه و انگیزه شرط اول برای انجام هر کاری است، افزود: کار سفال و سرامیک را از یک سال گذشته در دانشکده هنر آغاز کردم.
وی که در حال حاضر ۲۲ سال سن دارد، بیان کرد: بیشتر تکنیک های کار سفال با دست بوده و آب روی کار، لعاب خاصی است.
 
محمودی با اشاره به مشکلات پیش رو بیان کرد: هزینه ها در رشته هنر به ویژه در کار سفال زیاد است چراکه کوره، گل و لعاب زمان و هزینه زیادی می خواهد.
 
این جوان صنعتگر با بیان اینکه تاکنون از کوره دانشگاه برای انجام فعالیت هایم استفاده کرده ام، افزود: برای خریداری کوره نیازمند حداقل ۳۰ میلیون تومان تسهیلات هستم.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر به تنهایی در این رشته فعالیت می کنم، اظهار کرد: باتوجه به علاقه زیادی که به کار سفال سرامیک دارم، توسعه و اشتغالزایی در دستور کارم قرار دارد.
 
محمودی بازار فروش را یکی از مشکلات پیش رو دانست و گفت: در حال حاضر محصولاتم را از طریق یکی از گالری های سطح شهر به فروش می رسانم.
 
وی ادامه داد: برای اولین بار در چهارمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی شرکت کرده ام که تاکنون مورد استقبال خوبی از سوی مردم قرار گرفته است.
 
محمودی با اشاره به طرح های استفاده شده بر روی ظروف بیان کرد: در ابتدا از طرح های ماهی استفاده می کردم اما اکنون طرح های زنان سلجوقی را استفاده می کنم که قریب به ۶۰ طرح در دست دارم.
 
انتهای پیام/ 132