خاورستان ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
معاون عمرانی فرمانداری بیرجند:

از بودجه روستاها اعتباراتی به مناسب‌سازی اختصاص پیدا کند/ لزوم توجه به جزئیات در مناسب‌سازی‌ها

رونقی گفت: در اعتبارات روستاها باید به صورت ویژه به بحث مناسب‌سازی توجه شود و اعتباراتی اختصاص پیدا کند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سید مهدی رونقی معاون عمرانی فرمانداری بیرجند صبح امروز در کمیته مناسب‌سازی بیرجند ضمن تبریک هفته معلولان، اظهار کرد: کار برای معلولان نیاز به روحیه مضاعف، تلاش و سعه صدر بسیار زیادی دارد.

 

وی با شاره به این‌که استارت مناسب سازی اماکن و معابر از سال ۹۶ خورده است، افزود: در مباحث مناسب‌سازی بیشتر تلاش‌ها به اماکن و معابر شهری معطوف و از روستاهای حاشیه شهر غفلت شده است.

 

معاون عمرانی فرمانداری بیرجند با اشاره به اقدامات مناسب‌سازی که در روستاهای حاشیه شهر بیرجند شده است، گفت: اقداماتی که شروع شده است یک اقدام رو به جلو است اما باید با روند سریعتری حرکت کند.

 

رونقی با اشاره به این‌که مناسب‌سازی یعنی توجه به جزئیات، تصریح کرد: اقدامات و کارهای بسیار زیادی انجام شده است اما جزئیات که ویژه معلولان است و باید در نظر گرفته شود ناقص است و باید اصلاح شود.

 

وی افزود: در اعتبارات روستاها باید به صورت ویژه به بحث مناسب‌سازی توجه شود و اعتباراتی اختصاص پیدا کند.

 

معاون عمرانی فرمانداری بیرجند با اشاره به این‌که در روستاها دو بافت جدید و قدیم وجود دارد، گفت: بافت قدیم از لحاظ مناسب‌سازی دچار مشکل است و باید اقدامات لازم جهت مناسب‌سازی انجام شود اما در بافت های جدید در حین فعالیت‌های عمرانی، مناسب‌سازی نیز انجام می‌شود.

 

رونقی با اشاره به این‌که در محیط عمومی روستا بیشترین بحث در مورد فراهم کردن پیاده روی مناسب برای افراد معلول و سالمند است، تصریح کرد: جمعیت کشور به سمت سالمندی پیش می‌رود و مناسب‌سازی برای سالمندان و معلولان هزینه نیست بلکه لازم و برای خود ما است.

 

وی با اشاره به این‌که ایجاد رمپ‌ها و سرویس‌های بهداشتی ویژه معلولان و موزائیک‌های ویژه نابینایان سه مورد بسیار مهم و صرفا نماد است، افزود: اجرای بقیه موارد اصول مناسب‌سازی در مکان‌های عمومی شهری و روستایی الزامی است و استانداردهای آنها تعریف شده است و حتما باید مدنظر باشد.

 

معاون عمرانی فرمانداری بیرجند گفت: میله‌های فلزی که در پیاده‌روها برای جلوگیری از عبور وسایل نقلیه ایجاد شده است، باید به زودی حذف شود چراکه خود این موانع باعث برخورد افراد با آنها و بروز حادثه می‌شوند.

 

رونقی با اشاره به این‌که موضوع مناسب‌سازی از اهمیت خاصی برخوردار است، خاطرنشان کرد: توجه به جزئیات مناسب‌سازی و تعیین اعتبار برای آن باید مدنظر دهیاران روستاهای اطراف شهر بیرجند باشد.

 

وی افزود: در بحث‌های اعتباری و بودجه‌ای روستاها محدود هستند اما نگاه دهیاران باید به سمت مناسب‌سازی باشد.

 

انتهای پیام/ 132/ 23/