خاورستان ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی

برپایی چهارمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی از ۱۳ آذر ماه/ ۲۰۵ غرفه از سراسر کشور در این نمایشگاه حضور دارند

رمضانی گفت: چهارمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی ۱۳ آذر ماه با حضور ۲۰۵ غرفه در محل نمایشگاه بین المللی بیرجند افتتاح می شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبری، اظهار کرد: در سه سال گذشته در تقویم برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی، نمایشگاه های سراسری صنایع دستی جایگاه خوبی پیدا کرده است.

وی با بیان این که تمام استان ها از این ظرفیت برخوردار نیستند، افزود: تنها ۱۳ استان مجوز برگزاری نمایشگاه صنایع دستی سراسری را دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی گفت: خراسان جنوبی با برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی سراسری نشان داد که ما توانایی برگزاری اینگونه نمایشگاه ها را داریم و صنایع دستی در نزد مردم جایگاه خوبی دارد و مردم استقبال می کنند.

رمضانی تصریح کرد: امسال چهارمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی ۱۳ آذر ماه در محل نمایشگاه بین المللی بیرجند افتتاح می شود که ۹۵ غرفه از سوی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برپا می شود که تنها ۴۰ غرفه از بیرجند و مابقی توسط سایر شهرستان ها برپا خواهد شد و ۶۵ غرفه دیگر توسط سایر استانها برپا خواهد شد.

وی با اشاره به این که ۶۵ غرفه توسط سایر استانها برپا خواهد شد که به جز سمنان بقیه استان ها در نمایشگاه غرفه خواهند داشت، افزود: بعضی از استانها مانند اصفهان به صورت ورشکاپ حضور خواهند داشت و یزد نیز کارگاه آموزشی رشته موتابی را برگزار خواهد کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی گفت: از سوی دستگاه هایی مانند کمیته امداد امام خمینی (ره)، بسیج سازندگی، اتحادیه صنایع دستی، دانشگاه سپیده کاشانی، جهاد کشاورزی و سازمان زندان های استان نیز در مجموع ۴۳ غرفه برپا خواهند کرد که کمیته امداد امام خمینی (ره) به تنهایی ۳۰ غرفه با همراهی مددجویان خود راه اندازی خواهد کرد.

رمضانی تصریح کرد: در چهارمین نمایشگاه سراسری در مجموع ۲۰۵ غرفه برپا خواهد شد که نسبت به سال گذشته رشد ۱۰۰ درصدی را دارد. وی افزود: نمایشگاه سراسری صنایع دستی از ۱۳ الی ۱۸ آذر ماه دایر و از ساعت ۴ الی ۱۰ شب به روی بازدیدکنندگان باز خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به این که در نمایشگاه سال گذشته ۱۱ میلیارد ریال فروش داشتیم و ۲۸ استان حضور داشتند، گفت: امسال ۳۰ استان در این نمایشگاه حضور دارند و تعداد غرفه ها نیز دو برابر شده است و پیش بینی می شود فروش دو برابری داشته باشیم.

وی با اشاره به این که ۶ سیاه چادر از ۳ استان لرستان، گلستان و خراسان شمالی برپا خواهد شد، افزود: همچنین ۳ سیاه چادر از استان خودمان برپا خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به این که غرفه بسته بندی با همکاری دانشگاه سپیده کاشانی برای معرفی صنایع بسته بندی دایر خواهد بود، گفت: همچنین غرفه داران و صنعت گران از جاهای دیدنی استان بازدید خواهند کرد و یک نشست تخصصی نیز با حضور آنها برگزار خواهد شد.

رمضانی با اشاره به این که استان ما از لحاظ صنایع دستی از استان های برخوردار است، تصریح کرد: در استان سالانه بازارچه های صنایع دستی افتتاح می شود و به زودی نیز در محله خیرآباد بیرجند مرکز توسعه و ترویج صنایع دستی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی افزود: فارغ التحصیلان رشته های صنایع دستی خواستار ایجاد کارگاه در روستاها هستند و روز به روز شاهد توسعه صنایع دستی در استان هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: بازسازی و ایمن سازی تیمچه بازار بیرجند به سرعت در حال انجام است و تاکنون ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و همچنین کاروان سرای بهدانی نیز متقاضی بازسازی است تا ثبت آثار ملی شود.

رمضانی با اشاره به این که از محل تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ مبلغ ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان کمک فنی اعتباری توسط بانک انصار در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: این بانک قول داده ۲ برابر این مبلغ را بانک از منابع خود در اختیار متقاضیان قرار دهد تا به معرفی شدگان وام ۱۰ درصدی داده شود که تاکنون ۶۰ طرح به بانک معرفی شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: نام بیش از ۷ هزار نفر از هنرمندان استان در سامانه صنایع دستی ثبت شده است که متاسفانه در دو سال گذشته فقط ۱۳۰ نفر بیمه صنایع دستی شده اند.

انتهای پیام/132/ 11/

خبرنگار: زهرا کیانی