خاورستان ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
در گفت‌وگو با جوان کارآفرین مطرح شد؛

جوانان به معنای واقعی اقتصاد مقاومتی را عملی کنند/ روستا را نباید ترک کرد/ حمایت‌های کمیته امداد از اشتغال در مناطق مرزی

جوان کارآفرین گفت: جوانان منتظر ایجاد اشتغال از طرف دولت و کارهای پشت میزنشینی نباشند بلکه خودشان با همکاری نهادهای حمایتی شرایط ایجاد اشتغال را برای خود و حتی چند نفر دیگر فراهم کرده و به معنای واقعی اقتصاد مقاومتی را عملی کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شغل و کسب درآمد مسئله بسیار مهمی برای هر جوانی است و بسیاری از جوانان امروزی برای اشتغال، ادامه تحصیل داده و با گذراندن چند سال در رشته تحصیلی مورد نظرشان در آرزوی شاغل شدن در پُست‌های دولتی هستند.

 

بسیاری از جوانان در کشور و استان خراسان جنوبی هستند که چندین سال در رشته‌ای تحصیل کرده و بعد از فارغ‌التحصیلی نه‌تنها مشغول بکار نمی‌شوند بلکه چندین سال را در انتظار شغل مورد نظر در آزمون‌های استخدامی متعدد شرکت می‌کنند و هیچ تضمینی هم برای اشتغال آن‌ها وجود ندارد.

 

در سال‌های اخیر که بحث اقتصاد مقاومتی و راه‌اندازی کارگاه‌های اشتغال‌زایی در کشور مطرح شده، با حمایت سازمان‌های حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره) جوانان و بسیاری از افرادی که توانایی ایجاد اشتغال برای خود و حتی افراد دیگر را داشتند به آرزوی دیرینه‌شان دست پیدا کردند.

 

پرورش بوقلمون و اشتغال‌زایی برای 5 نفر

صبح یک روز پاییزی با مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی و تعدادی از مسئولان بخش مود شهرستان سربیشه به سمت روستای فال حرکت کردیم تا تلاش و همت جوانان دهه هفتادی که کمر بر آبادکردن روستایشان بسته‌اند، از نزدیک مشاهده کنیم.

 

 

علی عربی و محمد عبدالهی دو جوان روستای فال که خواهرزاده و دایی نیز هستند اقدام به پرورش بوقلمون کرده و در کنار این کار با پرورش ماهی و کار کشاورزی برای پنج نفر اشتغال‌زایی کرده‌اند.

 

علی عربی در خصوص اشتغالی که ایجاد کرده، اظهار کرد: پدربزرگم در روستای فال به کار کشاورزی مشغول بود و با توجه به این‌که سنی از وی گذشته بود، دایی‌هایم نیز در انجام کارهای کشاورزی با پدربزرگ همکاری می‌کردند.

 

تحصیل در دانشگاه را رها کردم

وی افزود: من در رشته کامپیوتر-نرم‌افزار و دایی‌ام در رشته الکتروتکنیک دانشگاه زاهدان تحصیل می‌کردیم و گاهی در انجام کارهای کشاورزی به پدربزرگ کمک می‌کردیم اما من بعد از دو ترم تحصیل تصمیم گرفتم ادامه تحصیل ندهم و به یک کار تولیدی مشغول شوم.

 

این جوان کارآفرین بیان کرد: چون پدربزرگم در محل زمین کشاورزی خود زمین بلااستفاده و استخر ذخیره آب داشت به فکر ایجاد فضایی جهت پرورش بوقلمون و پرورش ماهی افتادم و با استقبال پدربزرگ و دایی‌ها نسبت به تحقق تصمیمم اقدام کردم.

 

عربی افزود: ابتدای کار ۱۰ میلیون تومان از یک نفر قرض و با کمک و حمایت‌های روحی و فکری پدربزرگ و دایی کار را آغاز کردم و با احداث فضایی در دو طبقه با ابعاد حدود ۱۰۰ مترمربع اقدام به پرورش بوقلمون کردیم.

 

دریافت تسهیلات از کمیته امداد امام خمینی(ره)

وی با بیان این‌که حدود سه سال قبل کارشان را آغاز کردند، عنوان کرد: بعد از آغاز بکار از کمیته امداد امام خمینی(ره) و چند بانک تسهیلات دریافت کردیم و کارمان را توسعه دادیم به‌گونه‌ای‌که اکنون حدود ۱۵۰۰ قطعه بوقلمون و ۳۰۰ میلیون تومان سرمایه درگردش داریم.

 

این جوان کارآفرین گفت: گوشت بوقلمون را به زاهدان می‌فرستیم و هر کیلو ۴۵ هزار تومان به فروش می‌رسانیم.

 

عربی اظهار کرد: اگر مشتری برای خرید جوجه بوقلمون زنده داشته باشیم جوجه‌ها را به فروش می‌رسانیم و خوشبختانه در بحث بازار فروش مشکلی نداریم.

 

 

وی با اشاره به این‌که دستگاه جوجه‌کشی خریداری کردیم و کار آن در حال توسعه است، بیان کرد: در حال حاضر تنها مشکل ما نداشتن برق برای فضای پرورش بوقلمون است که در محل زمین کشاورزی واقع شده است و در خصوص تهیه دان نیز مشکلی نداریم.

 

این جوان کارآفرین گفت: در کنار پرورش بوقلمون پرورش ماهی کپور و کار کشاورزی انجام می‌دهیم.

 

عربی با اشاره به این‌که در حال حاضر با خودش ۵ نفر در این چرخه اشتغال‌زایی مشغول بکار هستند، گفت: به دو نیروی کاری که از روستای مجاور با ما همکاری دارند روزانه ۵۰ هزار تومان دستمزد می‌دهم.

 

وی عنوان کرد: تاکنون همکاری کمیته امداد برای پرداخت تسهیلات بسیار خوب بوده و از جهاد کشاورزی نیز درخواست دریافت تسهیلات داشته‌ایم که امیدوارم به زودی محقق شود.

 

توانایی ایجاد کشتارگاه صنعتی برای بوقلمون داریم

این جوان کارآفرین بیان کرد: اگر همکاری در بحث دریافت تسهیلات با ما وجود داشته باشد توانایی ایجاد کشتارگاه صنعتی برای بوقلمون را داریم.

 

این جوان کار آفرین که ۲۴ سال سن دارد خطاب به جوانان گفت: منتظر ایجاد اشتغال از طرف دولت و کارهای پشت میزنشینی نباشند بلکه خودشان با همکاری نهادهای حمایتی شرایط ایجاد اشتغال را برای خود و حتی چند نفر دیگر فراهم کرده و به معنای واقعی اقتصاد مقاومتی را عملی کنند.

 

وی از حضورش و کار در روستا بسیار احساس خرسندی کرد و افزود: روستاها را نباید ترک کرد بلکه با ایجاد شغل باید شرایط بازگشت به روستا و شور و نشاط بین روستائیان را فراهم کرد.

 

اعتبار 50 میلیون تومانی جهت اشتغال روستایی

رضا سلم آبادی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره)خراسان جنوبی نیز در خصوص ایجاد بنگاه اشتغال‌زایی و اقتصادی، گفت: خوشبختانه کمیته امداد در سال‌جاری در بحث اشتغال روستایی به ویژه در شهرستان‌های مرزی اعتبارات خوبی در نظر گرفته است.

 

وی افزود: برای سال‌جاری سرانه پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی ۵۰ میلیون تومان درنظر گرفته شده و به ازای بکارگیری هر نفر نیروی کار چنان‌چه از مددجویان امداد یا وابسته به خانواده مددجو باشد نیز ۵۰ میلیون تومان تسهیلات دیگر به کارفرما پرداخت می‌شود.

 

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی گفت: کمیته امداد در شهرستان‌های مرزی در صورت ایجاد اشتغال برای ۵ نفر و پرداخت حقوق طبق قانون کار و بیمه‌کردن افراد، امداد تا دوسال حق بیمه افراد و کارفرما را نیز پرداخت می‌کند.

 

بنابراین‌گزارش؛ در شرایطی که کمیته امداد توجه خاصی به روستاهای شهرستان‌های مرزی و اشتغال روستایی دارد، می‌طلبد مردم روستاها به جای مهاجرت به شهر و حاشیه‌نشینی با دریافت تسهیلاتی که درصد سود پایینی دارد به فکر راه‌اندازی شغل و فراهم‌کردن زمینه اشتغال برای چند نفر دیگر باشند؛ همان‌گونه که این دو جوان اهل روستای فال برای ۵ نفر اشتغال‌زایی کرده‌اند.

 

با همکاری نهادهای حمایتی و انقلابی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره) "ما می‌توانیم" به راحتی عملیاتی می‌شود و نشان خواهیم داد که تحریم‌های ظالمانه آمریکا هیچ تأثیر سوئی در عزم و اراده جوانان ایران زمین ندارد.

 

انتهای پیام/127/ 39/ 4