خاورستان ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی:

کانون‌های دانشجویی بهترین بستر برای ارائه آموزش‌های هلال احمر است

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان‌جنوبی با بیان اینکه باید از طریق آموزش‌ها فرهنگ‌ سازی شود که در هر خانواده یک امدادگر باشد، گفت: دانشگاه بهترین بستر برای استفاده از ظرفیت جوانان و ارائه آموزش‌ها بوده چرا که از کانون‌های دانشجویی می‌توان بیشترین بهره‌وری را داشت.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدرحیم شهریاری مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان‌جنوبی در نشست بررسی زمینه های همکاری بین دانشگاه فرهنگیان خراسان‌جنوبی و جمعیت هلال احمر استان با اشاره به خدمات گسترده این جمعیت بیان کرد: هلال احمر مجموعه‌ای غیر دولتی و غیر انتفاعی بوده که در راستای خدمات بشر دوستانه به مردم آسیب دیده گام‌‌ بر می‌دارد.

 
وی افزود: اگرچه امدادرسانی نیروهای هلال‌احمر در ایران به سمت حوادث طبیعی رفته اما در حوادث جاده‌ای هم جمعیت هلال احمر نقش بسزایی دارد که این خدمات توسط  نیروهای داوطلب به ویژه جوانان این مرزو بوم ارائه می شود.
 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان‌جنوبی ارائه خدمات داوطلبانه و استفاده از ظرفیت مردم به ویژه از قشر جوان را از جمله اهداف هلال احمر عنوان کرد و گفت: در شرایط فعلی نیاز داریم از طریق ارائه آموزش‌های امدادی به اقشار مختلف جامعه، سطح آگاهی مردم را افزایش دهیم.
 
شهریاری با بیان اینکه باید از طریق آموزش‌ها فرهنگ‌ سازی شود که در هر خانواده یک امدادگر باشد، اظهار کرد: دانشگاه بهترین بستر برای استفاده از ظرفیت جوانان و ارائه آموزش‌ها بوده چرا که از کانون‌های دانشجویی می‌توان بیشترین بهره‌وری را داشت.
 
وی با اشاره به حوادث جاده‌ای کشور و خراسان‌جنوبی گفت: افزایش روز افزون تصادفات جاده‌ای می‌طلبد آموزش‌های امدادی به سایر اعضای جامعه ارائه شود.
 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان‌جنوبی از انعقاد تفاهم نامه‌هایی بین دانشگاه‌های استان و جمعیت هلال احمر خبر داد و گفت: در این تفاهم نامه‌ها تلاش می‌شود محدوده آموزش‌ها اعم از عمومی و تخصصی فراگیر شود تا تلفات حوادث جاده‌ای و طبیعی کاهش یابد.
 
شهریاری اظهار کرد: بیشتر تلفات حوادث ناشی از عدم آگاهی افراد بوده که آموزش های امدادی می تواند کمک شایانی به جامعه داشته باشد. 
 
وی با اشاره به رویکرد دانشگاه فرهنگیان بیرجند بیان کرد: این دانشگاه ارتباط بیشتری با جامعه و مدرسه دارد بنابراین می‌توانیم از این بستر در راستای انتقال گسترده مفاهیم امدادی در بین جوانان  بهره ببریم. 
 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: اگرچه آموزش‌های تخصصی امدادی برای افراد خاصی ارائه می‌شود اما آمادگی داریم آین آموزش‌ها را به دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ارائه دهیم مشروط به اینکه به ارائه خدمات داوطلبانه در پایگاه‌های امدادی هلال احمر بپردازند.
 
وی خواستار انجام طرح‌های پژوهشی در پیشگیری از حوادث جاده‌ای در استان شد و گفت: متاسفانه در سال جاری شاهد افزایش میزان تلفات ناشی از این حوادث هستیم که می‌طلبد پژوهش هایی در اتاق فکری مجزا انجام شود.
 
شهریاری حوادثی همچون برخورد ماشین با شتر را  یکی از چالش‌های جدی در خراسان‌جنوبی عنوان کرد و گفت: با توجه ظرفیت بالای استان در پرورش شتر، نیازداریم که چالش پیش رو از طریق یک پژوهش کاربردی کاهش یابد.
 
معاون امور جوانان هلال احمر خراسان‌جنوبی هم در این جلسه از فعالیت 35 کانون های دانشجویی در استان خبر داد و افزود: علی رغم کمبود بودجه، اقدامات فرهنگی خوبی توسط این کانون ها انجام می شود. 
 
فائزه موهبتی با بیان اینکه مرکز سازمان جوانان هلال احمر برای استفاده از ظرفیت جوانان تفاهم نامه هایی برای همه دانشگاه ها تعریف کرده است، گفت: همچنین بر اساس دستور جلسه ای در مرکز، استان ها در راستای تقویت ارتباط با دانشگاه فرهنگیان موظف شده اند.
 
موهبتی با بیان اینکه عضو گیری بیشتر و استفاده از ظرفیت دانشجویان در بحث های فرهنگی و اجتماعی از دیگر رسالت های تعریف شده است، گفت: با توجه به ظرفیت بالای دانشگاه فرهنگیان نیاز داریم این بستر را از دیگر دانشگاه ها جدا بدانیم و همکاری خود را بیشتر کنیم.
 
مهدی زاده، رئیس دانشگاه فرهنگیان هم در این جلسه بیان کرد: دانشگاه فرهنگیان از دانشگاه ها مهم و استراتژیک در حوزه آموزش و پرورش است و تمام دانشجویان مستقیما وارد کلاس درس می شوند.
 
و با بیان اینکه نوع آموزش ها از طریق این قشر می تواند بسیار اثر بخش باشد، اظهار کرد: طی دو سال گذشته در شورای مدیریت دانشگاه فرهنگیان استان مصوب شد که تمام دانشجویان برای فارغ التحصیلی باید گواهی نامه کمک های اولیه هلال احمر را داشته باشند‌.
 
مهدی زاده با تاکید بر اینکه باید شرایطی باشد که تمام دانشجویان این دانشگاه عضو کانون هلال احمر باشند، گفت: همچنین نیاز داریم با انجام برنامه ریزی هایی مختلف کلیه دانشجویان دانشگاه فرهنگیان از آموزش های امدادی برخوردار شوند.
 
وی بیان کرد: این دانشگاه آمادگی دارد در قالب برنامه ها فوق و کانون های دانشجویی از آموزش های هلال احمر بهره‌مند شوند.
 
انتهای پیام/127