خاورستان ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
در شورای پشتیبانی سواد آموزی خراسان‌جنوبی مطرح شد

محقق نشدن مصوبه اختصاص بیش از یک میلیارد تومان جهت جذب دانش‌آموزان مدارس کم‌جمعیت/ محرمانه بودن لیست آمار بیسوادان/حذف مدارس کانکسی یا ایجاد کانکس برای عشایر!

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی گفت: یکی از مصوبات جلسه قبل اختصاص یک میلیارد و 84 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی جهت جذب دانش‌آموزان مدارس کم‌جمعیت استان در راستای انسداد مبادی بی‌سوادی بوده که متأسفانه علی‌رغم پیگیری و مکاتبه با وزارت آموزش و پرورش تاکنون این مصوبه محقق نشده است.

به گزارش خاورستان، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی ظهر امروز در شورای پشتیبانی سواد آموزی خراسان‌جنوبی با اشاره به سفر اخیر معاون رئیس جمهور به استان، اظهار کرد: در این سفر تفاهم‌نامه‌ای با چهار شهرستان مرزی استان در راستای محرومیت‌زدایی بخش‌های مختلف مانند فرهنگی، اجتماعی و زیرساختی منعقد شد.

 
وی افزود: طی این تفاهم‌نامه متولی توسعه شهرستان نهبندان ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، زیرکوه بسیج سازندگی، درمیان بنیاد مستضعفان و درح و سربیشه کمیته امداد است و می‌توان از این ظرفیت برای سودآموزی به ویژه در شهرهای نهبندان و سربیشه که بیشترین نرخ بی‌سوادی را در استان دارند استفاده کرد.
 
سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به خراسان‌جنوبی/ هوشمند سازی 100 مدرسه در استان
استاندار خراسان‌جنوبی از سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به خراسان‌جنوبی خبر داد و تبیین کرد: در این سفر به دنبال آن هستیم که تمام روستاهای استان بدون محدودیت تا هفته دولت سال آینده به شبکه ملی ارتباطات متصل شوند.
 
معتمدیان خاطرنشان کرد: در زمینه هوشمندسازی مدارس تعداد 100 روستای استان به شبکه ارتباطات متصل می‌شوند و مدارس روستایی و عشایری می‌توانند از این امکان استفاده کنند.
 
وی از اختصاص 500 میلیون تومان برای خریداری تجهیزات مدارس در 100 روستای استان خبر داد و افزود: باید از سازمان اموال تملیکی پیگیری شود که اگر موجودی داشته باشند از طریق این سازمان برخی نیازمندی‌های مدارس استان نیز برطرف شود.
 
استاندار خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه 300 دستگاه اسپیلت برای مدارس روستایی از سازمان اموال تملیکی کشور اخذ شده که در مرحله اجرایی قرار دارد، عنوان کرد: روش آموزش از راه دور ظرفیت خوبی است که هم‌اکنون این طرح به صورت آزمایشی و پایلوت در روستای نوفرست بیرجند اجرا می‌شود.
 
مهدی مرتضوی معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه از اجرای طرح ریشه‌کنی بی‌سوادی خبر داد و گفت: تمام دستگاه‌های فرهنگی باید در جذب و شناسایی بی‌سوادان کمک کنند زیرا بسیاری از بی‌سوادان از اقشار پایین جامعه هستند.
 
وی خواستار معرفی بی‌سوادان و کم‌سوادان توسط دستگاه‌های فرهنگی استان شد و افزود: نداشتن مشخصات اسمی کم‌سوادان و بی‌سوادان یکی از مشکلات است که براساس سرشماری سال 95 این آمار در دست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است.
 
بیسوادی بیش از 19 هزار نفر در استان/ شهرستان فردوس کمتیرن میزان بیسواد را دارد
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی مطرح کرد: براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95 تعداد 19 هزار و 404 نفر در استان بی‌سواد هستند که بیشتر بی‌سوادان در مناطق روستایی و عشایری مستقر هستند لذا خواستار تشکیل کارگروه طرح توسعه سواد زنان و دختران روستایی هستیم.
 
مرتضوی با بیان اینکه 2.7 درصد مردان و 5.4 درصد زنان گروه سنی 10 تا 49 سال استان بی‌سواد هستند، عنوان کرد: به ازای هر 25 کیلومتر یک بی‌سواد در استان وجود دارد.
 
وی عدم انگیزه لازم برای باسوادی، پراکندگی جمعیت بی‌سواد در استان و عدم همکاری همسران و خانواده دختران و زنان را از مشکلات نهضت سوادآموزی استان ذکر کرد و افزود: طرح توسعه سواد زنان و دختران روستایی برای 300 نفر و طرح عشایری شتاب‌بخشی به سوادآموزی نیز برای 360 نفر از جامعه هدف برگزار می‌شود.
 
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: کمترین میزان بی‌سوادی با 1.7 درصد مربوط به شهرستان فردوس و بیشترین آمار با 10.7 درصد مربوط به شهرستان نهبندان است.
 
مرتضوی در پایان با اشاره به مصوبات جلسه قبل این شورا، مطرح کرد: یکی از این مصوبات اختصاص یک میلیارد و 84 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی جهت جذب دانش‌آموزان مدارس کم‌جمعیت استان در راستای انسداد مبادی بی‌سوادی بوده که متأسفانه علی‌رغم پیگیری و مکاتبه با وزارت آموزش و پرورش تاکنون این مصوبه محقق نشده است.
 
مجید پورعیسی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان‌جنوبی در پاسخ به سخن معاون سوادآموزی استان مبنی بر اینکه مشخصات اسمی بی‌سوادان و کم سوادان در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار دارد، گفت: طبق ماده 7 مرکز آمار، ارائه لیست افراد بی‌سواد و کم‌سواد محرمانه است و به هیچ وجه این لیست داده نمی‌شود!
محرمانه بودن لیست آمار بیسوادان
وی با تأکید بر اینکه لیست بی‌سوادان در اختیار ما نیست و در اختیار مرکز آمار است، اضافه کرد: باید با وزارتخانه مربوطه صحبت کنید تا این موضوع پیگیری شود اما بعید است این لیست را بدهند و وقت خود را بیهوده تلف نکنید!
 
شهردار بیرجند نیز در خصوص در اختیار گذاشتن کارت اتوبوس شرکت واحد به بی‌سوادان استان، افزود: این مصوبه در شورای شهر مطرح شد اما با توجه به عدم وضعیت مناسب بودجه این مصوبه در شورا رد شده است.
 
داوود شهرکی رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی نیز از وجود 300 هزار جلد دفتر تعاونی در استان خبر داد و گفت: حدود 110 هزار دفتر از این دفاتر با نصف قیمت بازار در مدارس توزیع شده است.
 
مدیرکل امور عشایری خراسان‌جنوبی نیز از اختصاص تسهیلات برای کسانی که وضعیت بی‌سوادی آن‌ها با توجه به ارائه دروس سوادآموزی خوب شود خبر داد و خواستار تیم‌های تخصصی برای ویزیت و تهیه کانکس برای دانش‌‌آموزان مناطق عشایری شد.
 
حذف مدارس کانکسی یا ایجاد کانکس برای عشایر!
استاندار خراسان‌جنوبی در پاسخ به درخواست مدیر کل عشایری استان مبنی بر ایجاد کانکس برای دانش‌آموزان عشایری، مطرح کرد: ما به دنبال حذف مدارس کانکسی در استان هستیم آن وقت شما می‌گویید کانکس ایجاد کنیم!
 
حجت الاسلام احمد رضایی مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی نیز گفت: باید از ظرفیت روحانیون برای آموزش استفاده شود و این آمادگی را داریم روستاهایی که لیست آن‌ها به ما داده شود به آن مناطق سفر و به‌صورت تخصصی در خصوص سوادآموزی صحبت کنیم.
 
فارس
انتهای پیام/127