خاورستان ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰

حضور آتش نشان بیرجندی در دوره آموزشی ارتقاء قابلیت مدیریت بحران شهرداری‌ها در کشور ژاپن

آتش نشان شهرداری بیرجند به دوره آموزشی ارتقاء قابلیت مدیریت بحران شهرداری ها در کشور به میزبانی کشور ژاپن اعزام شد.

به گزارش خاورستان، محمد امین الماسی آتش‌نشان بیرجندی گفت: با توجه به بحران اخیر در کشور، طی قراردادی سازمان شهرداری‌های کشور با همکاری نماینده دولت ژاپن در ایران (جایکا) مبادرت به برگزاری دوره فشرده یک ماهه ارتقاء قابلیت مدیریت بحران شهرداری‌ها در کشور به میزبانی کشور ژاپن کرد.

 
 
وی افزود: در این خصوص تعداد ۱۵ نفر از مدیران اجرایی در زمینه بحران شهرداری‌ها، استانداری‎ها و وزارت کشور گزینش شدند که بنده به عنوان نماینده از شهرداری بیرجند به این دوره اعزام شدم. 
 
 
آتش‌نشان بیرجندی یادآور شد: آموزش در دو شیفت صبح و عصر شامل کلاس‌های آموزش تئوری و عملی و بازدید از مراکز مرتبط با بحران و زیرساخت‌های پیشگیری و ... برگزار شد.
 
 
این آتش نشان با اشاره به دریافت "دانشنامه مدیریت بحران" با تاییدیه کشور ژاپن، سرفصل های کلی این دوره آموزشی را شامل بررسی تخصصی زلزله های بزرگ و دستاورد حاصله از آن، آشنایی با نحوه هماهنگی و ارتباط تخصصی با دستگاه های اجرایی مرتبط با بحران و آشنایی با ساختار دولتی لازم و ضروری در مقابل بحران به منظور کاهش خسارت اعلام کرد.
 
 
الماسی از دیگر سرفصل‌های این دوره به آشنایی با روشهای پیاده‌سازی سند، آموزش در خصوص ساخت تخصصی پارک‌ها و پناهگاه‌های چند منظوره و ایمن و پیاده‌سازی مرکز مدیریت بحران، آشنایی و بررسی تخصصی دلایل تخریب دیواره رودخانه‌ها و چگونگی مقاوم‌سازی بستر و حاشیه رودها و آموزش تخصصی شهرسازی با توجه با مناطق خطر بحران و اقدامات ضد بحران و بازسازی اشاره کرد.
 
 
وی آموزش تخصصی با روش‌ها و اقدامات مقابله با سیل و زلزله، آشنایی تخصصی و بروز اقدامات فوریتی در حین و پس از بحران در جمیع جوانب، آموزش تخصصی مقاوم‌سازی ساختمان‌ها به خصوص ساختمان‌های دولتی و آموزش ساخت تخصصی سد و سابو در مقابله با جریان رودهای حادثه خیز را نیز از سرفصل های عنوان شده در این دوره دانست.
 
 
لازم به ذکر است شناخت تخصصی آسیب‌های سیل و اقدامات مقابله مناسب با آن با جدیدترین متد نرم افزاری و سخت افزاری، آشنایی با اصول تخصصی زهکشی رودخانه‌ها و ساخت پل، آشنایی با اصول روابط عمومی و چگونگی نقش ارتباطات در بحران، آموزش اصولی حمایت های روحی و روانی در بحران و نقش موثر آن در تسریع کمک رسانی و بازسازی، آموزش تخصصی نحوه مدیریت آتش نشانی در حوادث بزرگ و بحران‌ها، آموزش نحوه ساماندهی انجمن های مقابله با بحران محلی و نقش شهرداری ها در ایجاد نظم و کاهش خسارت و آشنایی تخصصی با اقدامات هشداری سازمان هواشناسی در بحران‌ها در کاهش خسارت نیز جزو سرفصل های آموزشی این دوره در کشور ژاپن بوده است.
 
 
انتهای پیام/ 132