خاورستان ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۸
امام جمعه موقت بیرجند:

دولت کاهش تعهدات برجامی را با قدرت ادامه دهد/ بدترین خیانت، خیانت فرهنگی است

امام جمعه موقت بیرجند گفت: از دولت می‌خواهیم کاهش تعهدات برجامی را با قدرت ادامه دهد و این دیپلماسی که عزت، مصلحت و حکمت را رعایت نکند دیپلماسی نیست.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام والمسلمین محمد مختاری امام جمعه موقت بیرجند ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته، با اشاره به این‌که هر جامعه ای از ۵ مولفه اساسی فرهنگ، نظام، مردم، مسئولان و قوانین تشکیل شده است، اظهار کرد: این ۵ مولفه باید به خوبی ارزیابی شود و هرگونه اختلالی که در مسیر پیشرفت هر کشور ایجاد شود مربوط به این ۵ عنصر است و ما باید ببینیم در کدام عنصر ضعف داریم.

 
مختاری تصریح کرد: اولین و مهمترین عنصری که یک کشور را می تواند به سعادت سوق دهد، فرهنگ و فرهنگ یعنی اعتقادات و اخلاقیاتی که مورد تایید اسلام و دین است.
 
وی با اشاره به این‌که ما دارای فرهنگی غنی و افتخار آفرین هستیم، افزود: فرهنگ ما فرهنگ انسانیت، عدالت، قناعت، طهارت و خوبی ها است و فرهنگی است که امام حسین (ع) را در مقابل ظالمان قرار می دهد و حماسه بزرگ عاشورا را رقم می زند. 
 
امام جمعه موقت بیرجند با اشاره به این‌که فرهنگ ما سراسر عشق به مردم است، گفت: فرهنگ ما فرهنگی است که شهیدان رجایی و باهنر را به صحنه آورد و استکبار نتوانست این دو را تحمل کند و آنها را مظلومانه به شهادت رساند و این مایه افتخار ما است. 
 
مختاری با اشاره به این‌که فرهنگ ما غنی و سالها مهجور مانده بود، تصریح کرد: حاکمان ظالم آن را کنار گذاشته بودند اما شما مردم انقلابی آن را احیا کردید و حقیقتا فرهنگ اسلامی یک نیاز است و نباید آن را از دست دهیم.
 
وی افزود: امروز دشمن روی نقطه قوت ما دست گذاشته است و ما تا زمانی که زنده باشیم از فرهنگ اسلامی خود دست بر نخواهیم داشت و نباید اجازه دهیم دشمن با تحریم، برجام و فشار فرهنگ اسلامی و نظام را از ما بگیرد.
 
امام جمعه موقت بیرجند با اشاره به این‌که دومین عنصر هر کشور نظام و همان قانون اساسی است، گفت: قانون اساسی توسط مجتهدین متعهد نوشته شد و اصل و اصول آن صددرصد اسلامی است و ما به آن اعتقاد داریم و اگر به قانون اساسی عمل شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
 
مختاری تصریح کرد: ایران امروز با ایران چهل سال قبل قابل مقایسه نیست و ما امروز جبهه فرهنگ و توحید را به دنیا صادر می‌کنیم.
 
وی افزود: جامعه ما متاسفانه یک جامعه انقلابی و اسلامی نیست و مسئولان ما نیز انقلابی نیستند و گام دوم انقلاب برای این است که در این راستا قدم برداریم.
 
امام جمعه موقت بیرجند گفت: مسئولیت در جامعه اسلامی مسئولیت کمی نیست و باید افراد متعهد و انقلابی باشند که شهیدان رجایی و باهنر واقعا متعهد و خدمت گذار مردم بودند.
 
مختاری تصریح کرد: در حال حاضر مسئولانی داریم که به جای اینکه به دشمنان بکوبند به افراد خادم داخلی می تازند و در ظاهر آمریکا را می‌کوبند اما پشت درهای بسته به آنها لبخند می‌زنند و مذاکره می‌کنند.
 
وی افزود: ما همچنان از بدعهدی‌های آمریکا ناراحت هستیم و به اروپایی ها نیز انتقاد داریم که دستشان در دست آمریکایی ها است.
 
امام جمعه موقت بیرجند با اشاره به این‌که وزیر امور خارجه ما از این کشور به کشور دیگر راه افتاده تا برجام را حفظ کند، گفت: از دولت می‌خواهیم کاهش تعهدات برجامی را با قدرت ادامه دهد و این دیپلماسی که عزت، مصلحت و حکمت را رعایت نکند دیپلماسی نیست.
 
مختاری تصریح کرد: دولت و دیپلماسی خارجی بدانند اگر این دفعه در گفتگو با اروپایی ها سرشان کلاه رود مردم آن را یک قصور و تقصیر نمی دانند بلکه آن را خیانت می دانند و هرگز از خائنین نمی گذرند.
 

امام جمعه موقت بیرجند گفت: ایمان مهمترین ضامن اخلاقی و کنترل کننده غرایض نفسانی انسان است.

 

وی افزود: اگر قدرت طلبی و شهرت طلبی در وجود انسان کنترل نشود همین شرایط دنیای امروز ایجاد می شود.
 
مختاری با اشاره به این که یکی از نیازها و کمبود های جامعه امروز اخلاق است، افزود: بشر به موازات تسخیر طبیعت باید غرایض خود را کنترل می کرد اما چون این کار را نکرد به یک گرگ درنده تبدیل شد.
 
امام جمعه بیرجند گفت: از قانون به تنهایی کاری ساخته نیست، ایمان قلبی و حقیقی باید باشد و اگر ایمان در وجود انسان ایجاد شود او را تا حیات طیبه پیش می برد.
 
مختاری با اشاره به این که اخلاق انسانی و کنترل غرایض هزینه بَر است، تصریح کرد: تفکر مادی توان پرداخت این هزینه ها را ندارد چرا که تفکر مادی جز ماده چیزی ندارد.
 
وی افزود: تفکر توحیدی به تنهایی تفکر فرا طبیعی و فرا مادی را در اختیار دارد و انسان وقتی به این تفکر دست پیدا کرد علی گونه زندگی می کند.
 
امام جمعه موقت بیرجند گفت: ایمان ارثی، اسمی، شناسنامه ای و به عمامه نیست بلکه یک امر اختیاری و انتخابی است و خود فرد باید ایمان را درک کند و به آن برسد.
 
مختاری با اشاره به این که بالاترین خدمت به جامعه اسلامی، خدمت ایمانی، دینی و فرهنگی است، خاطرنشان کرد: باید خدمت فرهنگی را گسترش دهیم و بدترین خیانت، خیانت فرهنگی است.
 
وی با بیان این که مسئولان به فکر جوانان و نوجوانان باشند، فزود: آیا فضای مجاری فضای منطق است یا فضای فسق و فجور؟ و مسئولان نباید اجازه دهند فرهنگ مردم بازیچه فرهنگ غربی شود.
 
امام جمعه موقت بیرجند گفت: موانع سر راه دینداری جوانان را بردارند ابتدا نماز، امر به معروف و نهی از منکر و روح مردم را تغذیه کنند و در مرحله بعد اقتصاد مردم را تامین کنند.
 
مختاری تصریح کرد: ما باید به فرهنگ فاخر خودمان بیش از پیش توجه داشته باشیم و اجازه تاخت و تاز را به غرب ندهیم.
 
وی به سالروز شهادت شهیدان باهنر و رجایی اشاره کرد و افزود: یکشنبه آغاز ماه محرم و هفته امر به معروف و نهی از منکر است و ما باید از فرصت محرم و صفر برای بصیرت افزایی استفاده کنیم و انقلاب ما نیز از همین طریق ایجاد شد و در گام دوم انقلاب نیز باید همین مسیر را ادامه دهد.
 
انتهای پیام/ 132