خاورستان ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
یک ماه پس از سیل؛

13 میلیارد برای مرمت قنات‌های سیل زده تصویب شد

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: 13 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار ملی برای قنات‌های استان تصویب شد که در صورت تأمین اعتبار بخش قابل توجهی از مشکلات مربوط به قنات‌ها برطرف می‌شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اول خرداد ماه سال جاری بود که سیل به روستاهای پنج شهرستان خراسان جنوبی خسارت وارد کرد و محصولات کشاورزی مردم روستاهای این منطقه را تا مرحله نابودی برد.

هم چنین سیل در بهار امسال 70 میلیارد تومان خسارت به بخش زیرساختهای استان وارد کرد.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی بیرجند، سیل در شهرستان بیرجند به روستاهایی مانند نوغابچیک، بیدسک، دارج خسارت هایی وارد کرده و 20 رشته قنات خسارت وارد شد و پنج رشته قنات مسدود شدند.

با این حال مردم روستاهای سیل زده خراسان‌جنوبی در برخی روستاها آب سالم آشامیدنی ندارند؛ هم چنین سیل بهار امسال به برخی باغات و محصولات کشاورزی این روستاها آسیب وارد کرده است و الان که زمان به ثمر رسیدن  محصولات کشاورزی است محصولات آنها دچار خسران شده اند.

 

محمد حسن غلامی، مدير آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهادکشاورزی خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران، با بیان این‌که هم‌اکنون بیش از شش هزار و 52 رشته قنات در استان با آبدهی متوسط هر رشته حدود 1.5 لیتر در ثانیه جریان دارد، افزود: این استان دارای رتبه دوم تعداد قنوات در سطح کشور است.

 

وی با بیان این‌که قدمت قنوات خراسان‌جنوبی، بیش از 100 تا دو هزار و 500 سال است، گفت: احیای قنات‌ها در تأمین آب در دو بخش کشاورزی و شرب بسیار مؤثر است و باید نسبت به این مسئله اقدامات مؤثری انجام دهیم.

 

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: 334 رشته قنات در استان بر اثر سیل آسیب دید که از این تعداد 46 رشته قنات تنها منبع آب شرب و دام روستاها است و 100 درصد تخریب شده است.

 

غلامی ادامه داد: رشته قنات‌هایی که در استان منبع آب شرب و دام روستاییان است بلافاصله با هماهنگی بسیج سازندگی بازگشایی شد و احیای آن در دست اقدام است.

 

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری با رایزنی‌های انجام‌شده علاوه بر اعتبارات استانی از اعتبارات ملی نیز در زمینه احیای قنات‌ها در نظر گرفته شده است.

 

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: 13 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار ملی برای قنات‌های استان تصویب شد که در صورت تأمین اعتبار بخش قابل توجهی از مشکلات مربوط به قنات‌ها برطرف می‌شود.

 

غلامی هزینه هر کیلومتر کول‌گذاری قنات را ۳۵۰ میلیون تومان بیان‌کرد و افزود: در صورت تخصیص کامل این اعتبار، مراحل کامل احیا و مرمت ۶۵ رشته قنات انجام خواهد شد.

 

وی یادآورشد: هزینه مرمت هر رشته قنات توسط کارشناسان جهاد کشاورزی برآورد می‌شود که ۸۵ درصد هزینه توسط دولت به صورت کمک بلاعوض و ۱۵ درصد توسط بهره‌برداران پرداخت می‌شود.

 

انتهای پیام/ 5