خاورستان ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

هنوز لایحه اصلاح ساختار بودجه به مجلس ارائه نشده است/ وابستگی بودجه عمومی کشور به نفت باید قطع شود

خدابخشی به طرح اصلاح ساختار بودجه اشاره کرد و گفت: هنوز لایحه اصلاح ساختار بودجه کشور به مجلس ارائه نشده است و مجلس این موضوع را از دولت مطالبه می کند.

به گزارش خاورستان، محمد خدابخشی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگویی با اشاره به موضوع اصلاح ساختار بودجه اظهار کرد: در راستای اصلاح ساختار بودجه هم مرکز پژوهش های مجلس و هم سازمان برنامه بودجه کشور یک سری اقدامات را و کارها را انجام داده اند.

 
وی تصریح کرد: کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به دنبال این است که یک جلسات مشترکی را با حضور مرکز پژوهش های مجلس و سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار کند و بر سر مواردی که تا کنون آماده شده است، بحث شود.
 
نماینده مردم الیگودرز ادامه داد: کمیسیون برنامه و بودجه در نظر دارد تا در جموع اقدامات انجام شده توسط مرکز پژوهش ها و سازمان برنامه و بودجه کشور، به یک جمع بندی برسد که این مسئله در دستور کار مجلس است.
 
خدابخشی در پاسخ به این سوال که "آیا لایحه اصلاح ساختار بودجه از طرف دولت به مجلس ارائه شده است؟" گفت:خیر، درست است که لایحه به مجلس نیامده اما مجلس هم نباید بی تفاوت باشد.
 
وی در ادامه افزود: من به شخصه به دنبال مطالبه اصلاح ساختار بودجه از دولت هستم.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر این که باید وابستگی بودجه به نفت قطع شود بیان داشت: باید یک سری اقدامات کوتاه مدت و بلند مدت در راستای اصلاح ساختار بودجه صورت بگیرد؛ مهم ترین مسئله ای که مجلس باید در راستای اصلاح ساختار بودجه و نظام بودجه ریزی حل کند، قطع وابستگی بودجه عمومی کشور به نفت است.
 
خدابخشی به راه حل های قطع وابستگی بودجه به نفت اشاره کرد و گفت: اگر چه تحریم ها یک سری فشارها را به مردم وارد می کند، ولی از طرفی یک فرصت هایی را هم برای مردم ایران خلق می کند که اگر  بتوان از این فرصت ها به نحو صحیح استفاده کرد، از نظر اقتصادی تحول عظیمی در کشور بوجود می آید.
 
وی در خصوص چگونگی جایگزینی درآمدهای دیگر جهت قطع وابستگی بودجه به نفت توضیح داد: در این مسئله هم امکان جایگزینی درآمدهای دیگر وجود دارد، راهکارهای مختلفی چون بحث جلوگیری از فرارهای مالیاتی، بازنگری در معافیت های مالیاتی و در مواردی هم شاید امکان کاهش هزینه ها وجود دارد که با کنترل و اعمال این موارد می توان طی یکی دو سال اصلاحاتی در ساختار بودجه ریزی کشور ایجاد کرد.
 
نماینده مردم الیگودرز اظهار داشت: از طرفی هم می توان از درآمدهای نفتی به شکل دیگری استفاده کرد و در آمد حاصل از فروش نفت را به صندوق توسعه ملی واریز و برای حمایت از تولید، ایجاد اشتغال و بخش خصوصی هزینه کرد.
 
خدابخشی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر این که "اهمال و قصور در زمینه عدم عملیاتی شدن این طرح از جانب کدام دستگاه بوده است؟" گفت: اگر بخواهیم اصلاحاتی در ساختار بودجه اعمال کنیم این اصلاحات باید به صورت یک لایحه باشد، یعنی دولت باید لایحه آن را به مجلس ارائه کند که این امر مستلزم آن است که آمادگی فکری و کارشناسی را پیدا کرد تا تصمیم سریع تری راجع به آن گرفت.
 
وی در خصوص چرایی عدم ارائه لایحه توسط دولت توضیح داد: این مسئله را باید از سازمان برنامه و بودجه پرسید.
 
خدابخشی در رابطه با عدم اقدام و مطالبه گری تصریح کرد: من به عنوان یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درخواست داده ام که این موضوع در دستور کار کمیسیون قرار بگیرد و خودم پیگیر هستم و یک سری کارها را انجام می دهم.
 
وی با اشاره به این که یکی از وظایف مجلس نظارت بر عملکرد دولت است گفت: مجلس هم با توجه به وظایف و حیطه اختیارات خود باید پیگیر این مسئله باشد و از دولت مطالبه کند؛ در هر صورت مطالبه از دولت در برنامه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس وجود دارد.
 
خدابخشی در پایان اظهار داشت: طی جلساتی که در آینده با مرکز پژوهش ها و سازمان برنامه و بودجه خواهیم داشت، خروجی کار و جمع بندی نظرات کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مشخص خواهد شد.
 
انتهای پیام/4