خاورستان ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی خبر داد

تشکیل گروه‌های ویژه مقابله با هجوم ملخ کوهان‌دار در اراضی منابع طبيعی خراسان جنوبی

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: اقدامات اجرائی و عملیات پیشگیرانه آفت ملخ کوهان‌دار با هدف حفاظت از پوشش گیاهی در عرصه‌های منابع طبیعی سرایان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حمید باقرپور معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران، با اشاره به گزارش سرایان درباره هجوم ملخ کوهان‌دار در بخشی از عرصه‌ها و روستاهای این شهرستان گفت: در بررسی کارشناسان منابع طبیعی راهکارهایی ارائه شد.

 
وی افزود: متاسفانه راهکارهای ارائه شده توسط کارشناسان ما مورد قبول کشاورزان و دهیار روستا واقع نشد چراکه درخواست آن‌ها سم پاشی فوری بود، اما بر اساس دستورالعمل های حفاظت تا جایی که مقدور باشد برای حفاظت از محیط زیست و عوامل مربوط به آن استفاده از سم در آخرین مراحل باید انجام شود.
 
معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی ادامه داد: در حال حاضر پوره‌ی ملخ های کوهان دار تبدیل به حشرات بالغ شده که پرواز می‌کنند لذا سم پاشی برای دفع آن ها نه تنها سودی نداشته بلکه می تواند باعث آلودگی مرتع شود.
 
باقر پور پایش منطقه را مطرح کرد و گفت: مقرر شد پایش روزانه عرصه‌های منابع طبیعی این شهرستان در راستای مقابله با این ملخ و هجوم این آفت به  سایر نقاط استان انجام شود.
 
وی افزود: در حال حاضر عملیات اجرایی مقابله با افزایش جمعیت ملخ ها بصورت روزانه در حال انجام است که پس از تعیین محل دقیق تخم ریزی آفت، محل مورد نظر به عنوان کانون آلوده برای کنترل پوره های سن 1 در سال آینده مدنظر قرار خواهد گرفت.
 
معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی جلوگیری از آسیب و خسارت به عرصه‌های مرتعی و پوشش گیاهی را از اهداف مهم اقدامات انجام گرفته در این راستا عنوان کرد و افزود: تمامی عرصه‌های طبیعی این شهرستان به 5 پهنه تقسیم بندی و تعداد 5 گروه ویژه سیار عملیات پایش منطقه اي آفت ملخ کوهان دار را بصورت تمام وقت انجام می‌دهند.
 
وی ادامه داد: اقدامات لازم برای پیشگیری و مبارزه با این آفت در سطح شهرستان‌ها انجام و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. 
 
باقرپور تصریح کرد: با انجام اقدامات فنی و به موقع تاکنون هیچ گونه طغیان و وضعیت بحرانی گزارش نشده است وشرایط تحت کنترل است.
 
معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: با توجه به سطح وسیع عرصه های منابع طبیعی اولین قدم در مورد آفات، پایش و مونیتورینگ آنها بوده که در ادامه با مشاهده طغیان آفت از روشهای کنترلی همچون مکانیکی ، فیزیکی و بیولوژیکی استفاده می شود و مرحله نهایی کنترل استفاده از مواد شیمیایی برای کنترل خواهد بود لذا هزینه روش های کنترل مذکور برای سطح عرصه های منابع طبیعی به مراتب بسیار بالاتر از کنترل آفات در سطح مستثنیات می باشد که این مسئله دلیلی بر تجدید نظر در مورد میزان اعتباراتی است که در مورد کنترل آفات در نظر گرفته می شود.
 
انتهای پیام/ 132