خاورستان ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
گزارش/

گلایه اهالی مشوکی از هدررفت رواناب به سمت افغانستان/ امامی: امكان احداث سد وجود ندارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی گفت: با توجه به مطالعات انجام شده توسط مشاور طرح، امكان احداث سد در منطقه مشوکی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، طی هفته اخیر در استان شاهد بارندگی و در پی آن وقوع سیل در اغلب شهرستان‌های خراسان جنوبی‌بودیم.در بسیاری از شهرستان‌های استان جهت جلوگیری از هدر رفت رواناب‌ها سد و سیل‌بندهایی احداث شده و رواناب‌ها ذخیره‌سازی می‌شود.
 
با توجه به اظهارات مردم روستای مشوکی شهرستان سربیشه با توجه به اینکه در این منطقه سدی برای ذخیره سازی آب وجود ندارد در پی وقوع سیلاب هفته گذشته شاهد هدررفت رواناب به سمت مرز افغانستان بودیم
 
 
خسروی یکی از اهالی روستای مشوکی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در سال 1384 طرح مطالعاتی برای احداث سد در روستای مشوکی توسط آب منطقه‌ای استان انجام شده اما تا کنون با گذشت حدود 14 سال شاهد اقدام عملی در این خصوص نیستیم.
 
 
وی اظهار کرد: باتوجه به حجم آبی که طی هفته‌های گذشته در پی سیل از این منطقه به سمت مرز افغانستان هدر رفت اگر سدی برای ذخیره‌سازی رواناب وجود داشت آب مورد نیاز کشاورزی این منطقه حداقل برای 20 سال آینده ذخیره شده بود.
 
 
خسروی گفت: چندین مرتبه برای پیگیری و احداث سد در این منطقه به آب منطقه‌ای استان مراجعه داشتیم و هر بار با گفتن نبود اعتبار یا اولویت داشتن ساخت سد سیاهو پاسخ ما را داده‌اند.
 
 
وی افزود: متاسفانه رواناب‌هایی که از این مرز به سمت افغانستان می‌رود موجب ذخیره سازی آب در این کشور و رونق کشاورزی در افغانستان به جای ایران می‌شود.
 
 
حسین امامی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در سال 1384 مطالعات احداث سد براي منطقه مشوكي انجام گرفته كه نظر به مطالعات انجام شده و بررسي‌های لازم امكان احداث سد مخزنی در منطقه وجود نداشته و احداث سد تغذيه مصنوعی، در دست بررسی است.
 
 
 وی افزود: در سال جاري مطالعات طرح با رويكرد تغذيه مصنوعی در دستور كار قرار گرفته است كه پس از انتخاب مشاور، انجام مطالعات و تصويب آن عمليات اجرايي طرح آغاز خواهد شد.
 
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: پيش‌بينی می‌شود در صورت تامين اعتبار لازم، پروژه تا سال 1400 اجرايی شود.
 
 
 امامی خاطرنشان کرد: با توجه به مطالعات انجام شده توسط مشاور طرح، امكان احداث سد در منطقه مشوکی وجود ندارد.
 
 
 انتهای پیام/127