خاورستان ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی:

ناپایداری‌های جوی در خراسان‌جنوبی ادامه دارد/ کاهش دما واحتمال سرمازدگی محصولات

کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی گفت: به تدریج از امروز تا روز پنجشنبه جاری روند کاهش دمای هوا قابل ملاحظه خواهد بود و سبب وقوع یخبندان در مناطق سردسیری استان خواهد شد. بنابراین سرمازدگی محصولات باغی و زراعی نیز دور از انتظار نیست.

سمیه لطفی کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: با توجه به الگوی نقشه‌های پیشیابی و خروجی مدل‌های هواشناسی طی امروز و با شدت کمتر برای فردا ناپایداری‌های جوی به صورت وزش باد شدید گاهی خیلی شدید همراه با گردو خاک، کاهش دید افقی و اختلال در ترددهای جاده‌ای و احتمال بروز خسارت پیش‌بینی می‌شود.

 

وی افزود: رگبار و رعدو برق نیز امروز برای نیمه شرقی استان و فردا برای شمال شرق استان قابل پیش‌بینی است و برای مناطق مستعد نیز بارش تگرگ را می‌توان انتظار داشت.

 

کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: به تدریج از امروز تا روز پنجشنبه جاری روند کاهش دمای هوا قابل ملاحظه خواهد بود و سبب وقوع یخبندان در مناطق سردسیری استان و شهرستان‌های سربیشه، قائن و درمیان برای صبح روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته می‌شود بنابراین سرمازدگی محصولات باغی و زراعی نیز دور از انتظار نیست.

 

لطفی با بیان اینکه بیشترین میزان بارندگی به جنوب بیرجند با 9 میلی‌متر اختصاص دارد، گفت: میزان بارندگی‌ها طی 24 ساعت گذشته در سطح استان در درخش 8 میلی‌متر، خلف و اسفزار 7 میلی‌متر، دستگرد درمیان و ایستگاه فرودگاهی بیرجند 7 میلی‌متر، روستای درمیان 4 میلی‌متر، خوسف و گزیک 3 میلی‌متر، علی آباد زارعین، قائن، درمیان و سربیشه حدود 1 میلی‌متر، حاجی آباد، سرایان و زهان کمتر از 1 میلی‌متر و نهبندان بارش ناچیزی گزارش شده است.

 

وی عنوان کرد: طی 24 ساعت گذشته سربیشه و حاجی آباد با کمینه دمای 12 درجه بالای صفر و طبس با بیشینه دمای 34 درجه بالای صفر به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای استان بوده است.

 

کارشناس هواشناسی خراسان‌جنوبی خاطر نشان کرد: دمای مرکز استان نیز بین 14 و 29 درجه بالای صفر ثبت شده است.

 

انتهای پیام/ 135