خاورستان ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
گزارش/

نقد مردمی بر المان ایوان روستایی در مهرشهر/ زیباسازی میدان بهتر از نصب المان

با توجه به ساخت المان ایوان روستایی در مهرشهر برخی از اهالی منطقه معتقدند بهتر بود به جای المان، زیباسازی میدان انجام شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ساخت اِلمان شهری و زیبا سازی میادین شهر یکی از برنامه‌های شهرداری است هر ساله در ایام پایانی سال برای استقبال از بهار در سطح شهرها انجام می‌شود.

 

در شهر بیرجند نیز به طور معمول هر ساله شاهد زیبا سازی فضای شهر و ساخت المان جدید برای میادین شهر هستیم.

 

در روزهای پایانی سال گذشته یکی از المان‌هایی که در سطح شهر بیرجند در منطقه مهرشهر ساخته شد المانی به عنوان "ایوان روستایی" بود که ساخت این المان نه تنها مورد پسند اهالی منطقه نبود بلکه گلایه‌هایی نیز در پی داشت.

محمدی یک از اهالی خیابان مهر در منطقه مهرشهر در گفت‌و‌گو با خاورستان، نسبت به ساخت المان ایوان روستایی در حدفاصل بلوار فاطمیه، اظهار کرد:  این المانی که در این منطقه ساخته شده چندین مشکل دارد که جانمایی نامناسب یکی از مشکلات آن است.

 

وی افزود: علاوه بر جانمایی نامناسب ایوان، میدانی که پشت این المان واقع شده مدت‌ها است رنگ آمیزی نشده و داخل آن بهم ریخته است.

 

محمدی بیان کرد: ظاهرا توجیه عوامل شهرداری برای ساخت المان ایوان روستایی در این منطقه آشنایی اهالی این قسمت از شهر با نمای خانه‌ی روستایی بوده در حالی که ما با فضای خانه‌های روستایی آشنایی کامل داریم.

 

این شهروند گفت: اگر هزینه‌ای که صرف ساخت این المان شده برای زیبا سازی میدان هزینه می‌شد خیلی بهتر بود.

رضایی یکی دیگر از اهالی مهرشهر نیز در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: اهالی ساکن در منطقه مهرشهر به خصوص سمت خیابان‌های مهر، احمدی روشن، 9 دی، شهید کاوه و بسیاری دیگر از خیابان‌های آن منطقه مهرشهر مشکلات زیادی دارند.

 

وی افزود: کمبود فضای سبز، بوستان و مکانی برای بازی کودکان، کمبود اتوبوس‌های درون شهری، وجود نخاله‌های ساختمانی در بعضی از کوچه‌ها و وجود حیوانات موذی و کمبود بسیاری دیگر از امکانات در این منطقه از جمله مشکلاتی است که نیاز به پیگیری دارد.

 

این شهروند نیز با اشاره به المان ایوان روستایی گفت: به نظر من نیز اگر به جای ساخت المان نسبت به زیبا‌سازی و رنگ آمیزی میدان اقدام می‌شد خیلی بهتر بود. 

 

وی اظهار کرد: ساخت المان خوب است اما اگر در سطح شهر اولویت‌ها در نظر گرفته شود خیلی بهتر است.

 

امیرابراهیم‌زاده مسئول سازمان سیما، منظرو فضای سبز شهری شهرداری بیرجند در این خصوص در گفت‌و‌گو با خاورستان، اظهار کرد: کاری که در آن منطقه از مهرشهر انجام شده طراحی، ساخت و اجرای آن را پرسنل سازمان انجام داده‌اند و کار کاملا زیبایی است.

 

وی افزود: از نظر ما جانمایی این المان نیز بسیار خوب است چرا که  میدان مرکزی مهرشهر است و با ورود به مهر شهر به طور کامل دیده می‌شود و ما به طور کامل از این المان دفاع می‌کنیم.

 

مسئول سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند با اشاره به زیبا سازی میدان واقع شده در این منطقه ، بیان کرد: زیبا سازی میدان یک پروژه بزرگتری است که فعلا در دستور کار ما نیست.

 

ابراهیم زاده اظهار کرد: زیبا سازی میدان از جمله پروژه‌های عمرانی شهرداری است که باید به ما ابلاغ شود که انجام دهیم. در سیاست‌های شهرداری نیز برنامه زیبا سازی تعدادی از میادین مهر شهر در سال 98 و اجرای پروژه پارک خطی مهر شهر دیده شده که انجام خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه سیاست شهرداری امسال بر آن بوده که مانند سالهای گذشته فراخوان برای طراحی و ساخت المان برگزار نشود، اظهار کرد: به این دلیل که  المان‌هایی در سطح شهر داشته باشیم که موقتی نباشد و علاوه بر آن به زیبا سازی و بهسازی شهر منجر شود.

مسئول سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند گفت: در این راستا امسال سه المان را مجموعه سازمان در میدان پرفسور حسابی مهرشهر،در ابتدای بلوار صیاد شیرازی و در میدان اول مدرس کارساخت و طراحی آن را انجام داد.

 

ابراهیم‌زاده گفت: چهار المان دیگر نیز خریداری و در سطح شهر در میدان‌های طالقانی،تقاطع خیابان قرنی و صیاد شیرازی، میدان آزادی و سه راه اسدی نصب شد که در مجموع تعداد المانهای نصب شده در میادین شهر به هفت المان رسید.

 

وی به دیگر کارهای انجام شده برای استقبال از بهار اشاره کرد و افزود: نورپردازی میدان فرودگاه و میدان آیت‌الله سید مهدی عبادی به طول 600 متر به عنوان بلوار ورودی شهر، نصب قاصدک‌های نوری در ستون‌های شهدای عبادی به تعداد 14 عدد، نورپردازی دیوار یخی به عنوان یک آثر تاریخی، ساخت و نصب حدود 200 جعبه گل در بلوارهای سطح شهر و گل‌کاری به میزان حدود 300 هزار بوته گل که از نظر تعداد و انواع بی نظیر بود همه برنامه‌هایی بوده که برای بحث استقبال از بهار انجام شده است.

 

مسئول سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند گفت: سیاست شهرداری بر این بوده که به جای ساخت المان‌های موقت با هزینه های زیاد، کارهای دائم انجام شود و میادین سطح شهر به صورت دائمی بازسازی و بهسازی شود.

 

ابراهیم زاده خاطرنشان کرد: سال گذشته در میدان عروج واقع در خیابان پاسداران شاهد ساخت میدان بودیم و در سال جاری نیز به احتمال زیاد میدان شهدا و میدان آیت الله عبادی به عنوان میدان ورودی شهر بهسازی، محوطه سازی و نصب المان به صورت دائمی انجام خواهد شد.

 

وی افزود: در کل بحث استقبال از بهار امسال یک میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه شده است.

انتهای پیام/127