خاورستان ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
گزارش/

فرار رو به جلوی فرماندار خوسف با جوابیه‌ای نادرست/ شفیعی اسناد اعتبار 30 میلیارد تومان را ارائه کند/ میراث فرهنگی: اعتبار صفر است

بعد از انتشار خبری در خصوص عدم پایبندی فرماندار خوسف به مصوبه جلسه‌ی استانداری، فرماندار خوسف جوابیه‌ای ارسال کرد که مطالب آن نادرست است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سوم آبان‌ماه جاری خبری در پایگاه خبری تحلیلی خاورستان، با عنوان "وقفه 46 روزه فرماندار خوسف در اجرای مصوبه/ دستور مافوق هم نتوانست فرماندار را به پای اجرا بکشاند" منتشر شد. در آن خبر آمده بود در جلسه‌ای که با حضور مسئولان در 17 شهریورماه 1397 در محل معاونت عمرانی استانداری خراسان جنوبی برگزار شد، مصوب شد ادارات مختلف، مشکلات آبگرم لوت را حل کنند.

 
داریوش خسروی مدیرعامل آبگرم لوت در این خصوص گفت: یکی از مصوبات آن جلسه این بود "نامه‌ای از جانب سرمایه‌‎گذار در خصوص تیغ‌زنی قسمت شنی جاده مواصلاتی با عنوان فرماندار شهرستان خوسف تهیه شود و فرماندار نیز موضوع را پیگیری کند." مسئول پیگیری‌کننده این مصوبه، فرماندار شهرستان خوسف است که باید در اسرع وقت آن را انجام دهد. با تمام تلاش‌هایی که آقای علوی‌مقدم معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی و همکاران ایشان بابت پیگیری صورت‌جلسه انجام داده‌اند و با وجود این‌که بیش از 46 روز از این مصوبه می‌گذرد و قید شده بود در اسرع وقت انجام شود اما فرماندار خوسف تاکنون اقدامی در جهت تیغ‌زنی جاده انجام نداده است.
 
وی افزود: در خصوص جاده چندین دفعه مکاتبه شده اما آقای شفیعی فرماندار شهرستان خوسف حتی حاضر نیست حرف مافوق خود را گوش دهد و نسبت به اجرای مصوبه اقدام کند.
 
مدیرعامل آبگرم لوت گفت: تاکنون 2 دفعه میراث فرهنگی خوسف به اداره راه و شهرسازی خوسف، اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی به فرماندار شهرستان خوسف، 2 دفعه من به آقای علوی‌مقدم معاون عمرانی استاندار و 2 دفعه معاونت عمرانی استانداری به فرماندار خوسف نامه ارسال شده است اما هنوز اقدامی در خصوص جاده انجام نشده است.
 
متن کامل خبر را از این‌جا مطالعه کنید.
 
جاده آبگرم لوت
 
جاده آبگرم لوت
 
بعد از انتشار این خبر، فرماندار خوسف جوابیه‌ای ارسال کرد که مطالب آن، جای تأمل  دارد و به نظر می‌رسد محمد شفیعی قصد منحرف‌کردن افکار عمومی را دارد.
 
در این جوابیه که همراه با نامه‌های پیوستی است، آمده است: خوسف با داشتن  16 هزار و 29 کیلومتر مربع وسعت به عنوان سومین شهرستان پهنار استان خراسان جنوبی دارای یک هزار 481 کیلومتر راه شریانی ، فرعی و روستایی و بیش از یک هزار و 500 کیلومتر ایلراه عشایری میباشد که سالانه جهت نگهداری این راه ها هزینه های زیادی انجام می گردد  با توجه به اینکه اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان  فقط دارای یک گردیدر میباشد که بارها نیز این مشکل به استان منعکس گردیده تیغ زنی و تسطیح راه ها با توجه به پراکندگی فوق العاده روستاها ومناطق عشایری با نرخ پراکندگی 1.7 نفردر هر کیلومتر مربع  نسبت به استان با 5.1 نفر در کیلومتر مربع هزینه نگهداری و تسطیح راه روستایی با توجه به محدودیت های اعتباری با مشکلاتی روبه رو شده است.
در خصوص مجتمع گردشگری آبگرم لوت نیز با توجه به اهمیت توجه به بخش گردشگری مجموعه در سال گذشته و سالجاری مبلغی بالغ بر حداقل 30 میلیارد تومان بابت برق رسانی ، زیرسازی  9 کیلومتر جاده ، حصارکشی مجموعه ، لوله گذاری ، تخصیص یا هزینه شده است که قبل از سال 96 برابر اعلام اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کل مبالغ هزینه شده در این مجموعه 572 میلیون تومان بوده است و از طرفی در بحث مرمت راه دسترسی آن نیز در مهر ماه طی مکاتبات شماره های 6124/5/3535 مورخ 10/07/1397 و 6383/5/3535 مورخ 17/07/1397 موضوع رگلاژ و تیغ زنی این مجتمع به ادراه راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان منعکس شده است که این اداره طی نامه شماره 36512/11/33 مورخ 28/07/1397 اعلام کرده است که " با توجه به گستردگی راه های خاکی شهرستان خوسف و اینکه هر راه روستایی می بایست دوبار در سال تیغ زنی شود این راه در فاصله زمانی  4 ماه دوبار ( از تاریخ 01/01/1397 تا تاریخ 10/01/1397) و ( از تاریخ 03/04/1397 تا تاریخ 14/04/1397) تیغ زنی و تسطیح گردیده ، و از طرفی گریدر این اداره از تاریخ 20/06/1397 تاکنون به علت نقص فنی جهت تعمیر به استان اعزام گردیده است که پس از رفع نقص و با اولویت مجدداً تیغ زنی و تسطیح انجام خواهد شد"  و با توجه به این موضوع طی مکاتبه ای با مدیر کل دفتر فنی ، امور عمرانی و حمل و نقل وترافیک استانداری و مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان و مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان طی نامه شماره 6760/07/1397 مورخ 28/07/1397 جهت رفع این مشکل موضوع انعکاس یافته است. لذا احساس می شود سرمایه گذار طرح جهت تشویش اذهان عمومی و بدست آوردن امتیازات بیشتر این اقدامات را انجام می دهد. 
 
جوابیه فرمانداری خوسف در خصوص آبگرم لوت
 
جوابیه فرمانداری خوسف در خصوص آبگرم لوت

 

در جوابیه بیان شده است: در سال گذشته و سال‌جاری مبلغی بالغ بر حداقل 30 میلیارد تومان برای آبگرم لوت هزینه شده است.

مدیرعامل آبگرم لوت در این خصوص گفت: طبق اعلام اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی در سال 1396 هیچ‌گونه اعتباری جهت هزینه‌کرد در مجتمع گردشگری آبگرم لوت اختصاص نیافته است. یعنی در سال 1396 اعتبار آبگرم لوت صفر بوده است.

نامه میراث فرهنگی در خصوص صفر بودن اعتبار آبگرم لوت در سال 1396

 

در قسمت دیگری از جوابیه فرماندار خوسف بیان شده است: جاده آبگرم لوت در سال‌جاری دوبار تیغ‌زنی شده است و گریدر این اداره به علت نقص فنی در مرکز استان قرار دارد.

مدیرعامل آبگرم لوت در این خصوص گفت: آن دو بار که فرمودید جاده تیغ‌زنی شده است، توسط مکاتبات نماینده مجلس شورای اسلامی و مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری و نامه‌های میراث فرهنگی شکل گرفت که بازهم با کارشکنی حضرتعالی مواجه شد.

 

در قسمت پایانی جوابیه آمده است: سرمایه‌گذار جهت به دست آوردن امتیازات بیشتر این اقدامات را انجام می‌دهد.

مدیرعامل آبگرم لوت در این خصوص گفت: من کارمند دولت نیستم بلکه سرمایه‌گذار بخش خصوصی هستم که در کویر، سرمایه‌گذاری کرده‌ام. نمی‌دانم منظور فرماندار از امتیازات بیشتر، چیست.

 

انتهای پیام/4