خاورستان ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی:

نباید تمرکز بودجه دانشگاه‌ها فقط در مرکز کشور باشد

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی،گفت: یکی از مسائلی که بایستی به آن توجه ویژه شود آن است که دانشگاه‌ها تنها در تهران نیستند و نباید تمرکز بودجه‌ها فقط در مرکز کشور باشد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی جمعه شب در نشست روسای‌ دانشگاه‌ها و نمایندگان مردم خراسان‌جنوبی در مجلس شورای اسلامی با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که در دانشگاه بیرجند برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مسائلی که بایستی به آن توجه ویژه شود آن است که دانشگاه‌ها تنها در تهران نیستند و نباید تمرکز بودجه‌ها فقط در مرکز کشور باشد.

 

وی با بیان این‌که دانشگاه بیرجند جزو دانشگاه‌های برتر کشور محسوب می‌شود و بایستی به اساتید آن کمک شود تصریح کرد: در دانشگاه‌های شهرستان‌های خراسان‌جنوبی نیز زحمات فراوانی کشیده می‌شود که بایستی قدر دانسته شود.

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به نام برخی دانشگاه‌های مطرح کشوری همچون دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر یادآور شد: اگر دانشگاه صنعتی در مرکز کشور، دانشگاه صنعتی شد به دلیل توجه زیاد به این دانشگاه بوده است و نکته جالب توجه این است که افراد نخبه به این دانشگاه می‌روند و نخبه بیرون می‌آیند اما باید ببینیم چه چیزی تحویل می‌گیریم و چه چیزی را تحویل می‌دهیم و اگر دانشجوی ضعیف تحویل بگیریم و قوی تحویل بدهیم این ارزشمند است.

عبادی با تأکید بر این مهم که نخبه‌پروری دارای اهمیت فراوان است عنوان کرد: نباید در نخبه‌پروری تنها مقاله معیار باشد.

 

کمبود نیروی انسانی از مشکلات دانشگاه فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی

نخعی رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه بیان کرد: دانشگاه فنی و حرفه ای در خراسان جنوبی دارای 4 هزار و 217 نفر دانشجو است .

 

وی با بیان این‌که نیروی انسانی کل مراکز 105 نفر هستند تصریح کرد: 60 درصد این نیروها قراردادی و مابقی رسمی هستند.

 

رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای خراسان‌جنوبی از وجود 11 نفر هیأت علمی در این دانشکده خبر داد و افزود: وظیفه دانشکده فنی و حرفه‌ای، آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای است.

 

نخعی با اشاره به این‌که تأسیس رشته‌های کارشناسی اقدام شایسته‌ای در دانشگاه بود یادآور شد: خوشبختانه در سال جاری با افزایش رشته‌های کارشناسی امید به خانواده‌ها برگشته است.

 

وی ضمن اشاره به کمبودهای دانشکده فنی و حرفه‌ای ابراز کرد: در حال حاضر ما کمبودهایی اعم از کمبود نیروی انسانی و کمبود فضای آموزشی را در این دانشگاه شاهد هستیم.

 

رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین کمبودهای دانشکده فنی و حرفه‌ای، کمبود نیروی انسانی است و در شهرستان طبس علی‌رغم داشتن 300 دانشجوی دختر اما حتی یک نفر نفر نیروی خانم نداریم که در این زمینه باید چاره‌اندیشی شود.

 

تعطیلی 6 مرکز علمی کاربردی در خراسان جنوبی

فورگی‌نژاد رئیس دانشگاه علمی و کاربردی خراسان جنوبی نیز در این جلسه ضمن اشاره به این‌که تا سال گذشته 15 مرکز علمی کاربردی در خراسان جنوبی داشته‌ایم ابراز کرد: متأسفانه تاکنون تعداد 6 مرکز تعطیل شده‌اند و یک مرکز در حال واگذاری به دانشگاه فنی و حرفه‌ای است.

 

وی با بیان این‌که طی سال‌های اخیر ضعف‌هایی نیز در دانشگاه وجود داشته است بیان کرد: عمده تلاش‌مان پوشش‌دهی ضعف‌ها مذکور است.

 

انتهای پیام/101/ 23/ 4