خاورستان ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی خبر داد

ترک اعتیاد 74 نفر از ابتدای سال جاری در قالب طرح محله محور/ زیرساخت‌های ترک اعتیاد در شهرستان‌های خراسان جنوبی ایجاد شود

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون 74 نفر در قالب این طرح اعتیاد را ترک کرده‌اند، گفت: در مجموع از ابتدای طرح تا کنون نیز نزدیک به 160 نفر برای ترک اقدام و مراجعه کردند.

علی فرخنده معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: طرح محله پاک با عنوان قرارگاه جواد الائمه (ع) و با مسئولیت مستقیم سپاه پاسداران خراسان جنوبی از سال 95 در 10 شهرستان به جز طبس آغاز شده است.
 
وی با بیان اینکه این طرح کاملا فرهنگی است، افزود: علاوه بر کار فرهنگی خدمات نیز به افراد محله داده می‌شود که این خدمات در زمینه مشاوره‌، اطلاع رسانی و آگاه‌سازی عمومی است که از طریق اعزام سخنران، برپایی نمایشگاه و یا برنامه های مناسبتی مثل جشن‌ها و همایش‌های پیاده‌روی انجام و همچنین کتابچه‌ها و نشریاتی نیز تهیه و در اختیار مردم محله قرار می گیرد.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی به فعالیت‌ها و خدمات عمرانی تحت عنوان قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه اشاره کرد و  گفت: در غالب این طرح پروژه‌هایی که در محلات بر زمین مانده و ممکن است یکی از زمینه‌های اعتیاد باشد به عنوان مثال یک زمین ورزشی سال‌ها است در یک محله افتاده است و جوانان زیادی در این محله زندگی می‌کنند اما سرانه ورزش بسیار پایین است، با همکاری سازمان مربوطه احیا می‌شود.
 
فرخنده تصریح کرد: برای اجرای طرح‌های عمرانی، اداره مربوطه در هر شهرستان با سازمان بسیج سازندگی یک تفاهم‌نامه امضا می‌کند که بر اساس آن  50 درصد اعتبار تکمیل طرح را اداره مربوطه و 50 درصد اعتبار را سازمان بسیج سازندگی پرداخت می‌کند که در بعضی از نقاط استان کار شروع شده است.
 
وی افزود: در برخی از شهرستان‌ها با مشکل سهم آورده از سمت دولت روبه رو هستیم و شرط آن این است که آنها به این تفاهم‌نامه عمل کنند.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در حوزه ترک، تیم‌های محله‌محور در محله‌ها راه اندازی شده است، گفت: مسئولیت این تیم‌های محله محور با روحانی محله است و اعضای آن نیز معتمدان محلی شامل شورا،  دهیاری، ریش سفید، جوانان و خواهران محله هستند.
 
فرخنده با بیان اینکه کارهای اجرایی را در محله خود مردم انجام می‌دهند و  بیشتر جنبه مردمی دارد، خاطرنشان کرد: مردمی کردن مقابله با آسیب‌های اجتماعی و پیش‌بردن این پروژه با کار فرهنگی دو هدف اساسی این طرح هستند.
 
وی به جنبه مردمی بودن فعالیت‌های مجموعه بسیج و سپاه اشاره کرد و افزود: فعالیت‌های فرهنگی را که آغاز کردیم بازتاب خوبی داشت و افراد زیادی برای ترک اعتیاد مراجعه کردند و در این خصوص شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مبلغی را گذاشت و افرادی را که برای ترک معرفی کردیم، کارشان انجام شد.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی  به فضاسازی و دیوار نویسی در محله‌های مورد نظر اشاره کرد و گفت: در حوزه ویزیت رایگان و آموزش غربالگری در خانواده‌های معتادین در سه شهرستان بیرجند، سربیشه و بشرویه فعالیت‌هایی انجام شده است.
 
فرخنده به توزیع بسته‌های غذایی بین خانواده معتادانی که برای ترک اعتیاد رفته‌اند، اشاره کرد و یادآور شد: بسته‌های غذایی برای پشتیبانی خانواده‌ها در نبود شوهر بین یک هزار 630 نفر توزیع شده است.
 
وی افزود: گام فرهنگی، گام درمان، گام محرومیت‌زدایی و گام مشاوره بعد از ترک است از جمله گام‌های این طرح هستند و در انتهای طرح هم در قرارگاه جواد الائمه (ع) اگر جایی تشخیص داده شد یک کار تیمی و هدفمند برای ضربه زدن به نسل‌های آینده و جوانان انجام می‌شود به نیروی انتظامی و دادگستری سپرده می‌شود و گام نهایی است. 
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با بیان اینکه در حوزه ارشاد خورده فروشان نیز ورود پیدا کردیم، گفت: بعضی از افراد بودند که در عرصه خورده‌فروشی فعالیت داشتند، فراخوان شدند و تذکراتی به آنها داده شد.
 
فرخنده یکی از نشانه‌های موفقیت این طرح را مراجعه افراد بسیاری برای ترک اعتیاد دانست و تصریح کرد: یک مشکلی که در استان وجود دارد این است که در حوزه درمان، اعتباری به شبکه بهداشت و درمان و بهزیستی داده می شود و چون ما داریم از طریق سپاه این طرح را انجام می دهیم دچار مشکل هستیم.
 
وی با اشاره به اینکه در حوزه ترک اعتیاد مشکل مالی داریم، افزود: در بعضی از شهرستان‌ها مشکل زیرساخت برای ترک اعتیاد وجود دارد و افرادی برای ترک اقدام می‌کنند اما کمپ ترک و تجهیزات به روز وجود ندارد و دچار مشکل می‌شوند 
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی گفت: در حوزه پیشگیری نیز فعالیت‌های خوبی شده است و برای اینکه تبدیل به یک گفتمان مردمی شود گام‌های خوبی برداشته شده است.
 
فرخنده با بیان اینکه در مجموع فعالیت‌های همکاران ما در شهرستان‌ها بسیار خوب بوده است، افزود: ما قائل به درجا زدن نیستیم و قائل به این هستیم که هر روز فعالیت ما از روز گذشته بیشتر و پررنگ‌تر شود و طرح‌های نو و جدیدی را دنبال می‌کنیم.
 
وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون 74 نفر در قالب این طرح اعتیاد را ترک کرده‌اند، افزود: در مجموع از ابتدای طرح تا کنون نیز نزدیک به 160 نفر برای ترک اقدام و مراجعه کردند.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی با بیان اینکه این طرح کاملا مردمی، فرهنگی و علمی است، گفت: موفقیت ما و همکارانمان در این حوزه این است که دنبال مچ‌گیری و درست کردن پرونده برای کسی نیستیم و دنبال این هستیم که دست یک نفر را بگیریم و نجات بدهیم. 
 
فرخنده تصریح کرد: در قالب یک پروژه فرهنگی و با همکاری خیرین به دنبال این هستیم به کسی که به هر دلیلی در یک مردابی گیر کرده و روز به روز بیشتر فرو می‌رود، کمک کنیم و همچنین با دستگیری یک نفر، خانواده و کسانی که تحت تاثیر این افراد در این منجلب فرو می‌روند را نجات بدهیم.
 
وی افزود: یک کار مهمی که روی آن تاکید داریم، بحث ارتقای سطح آگاهی خانواده‌ها است که می‌توانیم با آگاه‌سازی که انجام می‌دهیم زمینه پیشگیری را در این حوزه فراهم کنیم.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی گفت: برای آگاه‌سازی نسل های نوجوان با همکاری آموزش و پرورش یک طرحی را در دستور کار قرار دادیم تا در مدارس نیز برنامه‌هایی را برای آگاه‌سازی نوجوانان داشته باشیم.
 
انتهای پیام/ 132/ 14/