خاورستان ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۸
امام جمعه فردوس:

دولت در بحث برجام مخفی کاری کرد/ برگشت به قبل از برجام هزینه بر است

امام جمعه فردوس گفت: اگر تیم دیپلماسی محکم کاری کرده بودند امروز به همه تعهدات عمل می شد. اما آمریکا با بدعهدی و تخلف از مواضع برجام، جمهوری اسلامی را به مواضعی مبتلا کردند تا با مجامع بین المللی صحبت کند تا آمریکا را وادار به انجام تعهداتش کنند.

حجت الاسلام محمدرضا بابایی ماهانی امام جمعه فردوس در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ درخصوص اعتراف دولتمردان به بدعهدی آمریکا در برجام اظهارکرد: در این خصوص اگر مسئولانی که مقام معظم رهبری آنها را تایید کرد از همان ابتدا به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر بد عهدی آمریکا عمل می کردند؛ ما اکنون گرفتار این وضعیت جدید نمی شدیم که فرای ارتباط با بانک های بزرگ اروپایی؛ درخواست هایی داشته باشیم که با جمهوری اسلامی سازگار نیست.

 

وی افزود: اگر تیم دیپلماسی محکم کاری کرده بودند امروز به همه تعهدات عمل می شد. اما آمریکا با بدعهدی و تخلف از مواضع برجام، جمهوری اسلامی را به مواضعی مبتلا کردند تا با مجامع بین المللی صحبت کند تا آمریکا را وادار به انجام تعهداتش کنند.

 

امام جمعه فردوس تصریح کرد: علی رغم اینکه دولت بارها اعلام کرد به محض امضای برجام همه تحریم ها برداشته می شود، نه تنها تحریم ها برداشته نشد بلکه تحریم های جدیدی هم اضافه شد.

 

بابایی ماهانی گفت: بنا به شکایت از بدعهدی های آمریکا به مجامع بین المللی داریم اما این پروسه سنگین و زمان بر است. امیدواریم طوری با آمریکا و اروپا برخورد شود که عزت ایران زیر سوال نرود.

 

وی اظهارکرد: آمریکا طوری برنامه برجام را تنظیم کرده است که اگر تخلف کردیم؛ تحریم ها را برمی گردانند. با توجه به اینکه هنوز تحریم ها برداشته نشده و این در طی زمان انجام خواهد شد، ولی ما را به مواضعی می کشند که نسبت به تعهدات خود عمل نکنیم.

 

امام جمعه فردوس ادامه داد: اما تاکنون تعهداتی مثل نابود کردن تاسیسات هسته ای، بردن چندین تن آب سنگین و خروج اورانیوم غنی شده و ...انجام شده که دیگر قابل برگشت نیست.

 

بابایی ماهانی با بیان اینکه اگر برجام به نتیجه نرسد برگشت به قبل از برجام برای ما هزینه بر است گفت: انتقاد ما از دولت بر این است که از همان ابتدا درست برخورد نکردند و زمانی هم که مقام معظم رهبری تاکید کردند که اسناد را به مردم نشان دهید؛ اما  چون دولت خطوط قرمز را رعایت نکرده بود،مخفی کاری کرد. اما اکنون که دولت به بدعهدی آمریکا اقرار می کند؛ دیگر راه برگشت سخت است.

 

وی اظهارکرد: امیدواریم که با توصیه ها و هدایت های مقام معظم رهبری و تلاش مسئولان و دولت، برجام را بتوانیم به جایی برسانیم چرا که برگشت به قبل از بیرجند ضرر بیشتری دارد.

 

انتهای پیام/7