خاورستان ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی:

توسعه استان طی 12 سال در حد انتظار نیست/ لزوم ایجاد مشوق‌های ویژه و خاص برای جذب سرمایه‌گذار به استان

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت:آنطور که انتظار می رفت، استان در این 12 سال توسعه نداشته و بیشتر استقرار ادارات مدنظر مسئولان بوده است و تلاش خود را تنها به این حوزه اختصاص دادند.

نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در خصوص 12 ساله شدن استان خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ اظهارکرد: آنطور که انتظار می رفت، استان در این 12 سال توسعه نداشته و بیشتر استقرار ادارات مدنظر مسئولان بوده است و تلاش خود را تنها به این حوزه اختصاص دادند.

 

وی افزود: محور توسعه استان سند آمایش سرزمینی است که باید مطالعه جامعی در این خصوص انجام شود و پتانسیل های استان بر این اساس برنامه ریزی شود .

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: استان از نظر زیرساخت ها توسعه چندانی پیدا نکرده و جاده های یکطرفه، تعداد پروازهای فرودگاه، راه آهن، هتل و...از جمله زیرساخت هایی است که نیازمند توجه ویژه است و تاکنون پیشرفتی نداشته است.

 

افضلی تصریح کرد: متاسفانه در این 12 سال هیچ صنعت قوی در استان شکل نگرفته تا اشتغالی ایجاد شود. بهره برداری از معادن و ایجاد واحدهای فراوری، استفاده از انرژی های نو و بادی، فولاد قاین، سیمان باقران از جمله طرح هایی است که می تواند به توسعه استان کمک کنند اما تاکنون مورد بی مهری قرار گرفته اند.

 

وی بیان کرد: خشکسالی های پی در پی هم مزید بر علت شده و از بین رفتن اشتغال کشاورزی، بیکاری، خالی از سکنه شدن روستاها از عواقب آن است.

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: بحث انتقال آب به استان یکی از مهم ترین طرح های استان است که هنوز در مرحله مطالعاتی است و هر روز انتقال آب از یک جا مطرح می شود. اما چرا با گذشت این همه مدت این طرح هنوز مشخص نشده و آغاز نمی شود.

 

افضلی تاکید کرد: یکی از مهم ترین دلایل عدم توسعه استان نبود سرمایه گذار است. وقتی که شرایط برای حضور سرمایه گذار فراهم نباشد قطعا سرمایه گذاری هم انجام نخواهد شد.

 

وی افزود: باید برای جذب سرمایه گذار به استان مشوق های خاص اندر خاص و حتی بالاتر از خاص قرار دهیم تا بتوانیم برای جوانان استان اشتغال ایجاد کنیم.

 

وی اظهارکرد: وقتی در مشهد همه مشوق ها برای حضور سرمایه گذار فراهم باشد قطعا سرمایه گذار نمی آید در نهبندان که هیچ زیرساختی ندارد و مشوقی هم برای سرمایه گذار قرار نداده، سرمایه گذاری کند.

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: دوبانده کردن جاده ها، آغاز اجرای عملیات راه اهن، تقویت پایانه های مرزی، ایجاد مراکز آزاد تجاری، فراوری معادن، توسعه صنعت گردشگری، آبرسانی به روستاها، بهره وری بخش کشاورزی و احیای قنوات و ... از مهم ترین اموری است که نمایندگان و مسئولان استان باید پیگیر آن باشند و این امور جز با وفاق و همدلی در جهت منافع استان محقق نمی شود.

 

انتهای پیام/7