خاورستان ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۲
امام جمعه بیرجند:

تمام فعالیت‌های مردم و مسوولان باید دارای پیوست فرهنگی باشد

امام جمعه بیرجند با بیان این که مادر همه مسائل، مسائل فرهنگی است گفت: باید همه فعالیت‌های مردم و مسوولان دارای پیوست فرهنگی باشد.

به گزارش خبرنگار خاورستان،حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر علی رضایی بیرجندی امام جمعه بیرجند در خطبه‌های این هفته نماز جمعه این شهر با اشاره به مناسبت 23 خردادماه، سالروز تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی اظهار کرد: امیدواریم که مسوولان این مملکت به این باور برسند که مادر همه مسائل جامعه، مسائل فرهنگی است.

وی افزود: باید عمده تلاش همگی ما و در رأس آن مسوولان، آن باشد که کارها و وظایف‌شان را با رویکرد فرهنگی انجام دهند.

قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی با اشاره به این نکته که بر اساس گفته سازمان حقوق بشر، طی یک سال گذشته در عراق بالغ بر 50 هزار نفر به دست گروهک داعش کشته و 300 هزار نفر نیز آواره شده‌اند، تصریح کرد: باید سعی شود که همه فعالیت‌های جامعه دارای پیوست فرهنگی بوده و موجبات پیاده‌شدن فرهنگ اسلامی در جامعه فراهم شود.

حجت‌السلام و المسلمین رضایی با بیان این که باید تلاش کنیم تا جنبه‌های شخصیتی رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی را بیشتر از پیش در جامعه بشناسیم، خاطرنشان کرد: باید این زیبایی‌ها در جامعه گسترش داده شود و همانند لبنان که همایشی برای معرفی ابعاد زندگی ایشان برگزار شد، مسوولان فرهنگی استان نیز اینگونه همایشی را برپا کنند.

وی ضمن گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی و روز گل و گیاه اذعان داشت: کشاورزی یکی از مزیت‌های مهم این استان است ولی نکته مسلم آن است که باید سعی شود از خام‌فروشی محصولات کشاورزی استان ممانعت به عمل آید.

امام جمعه بیرجند با اشاره به مشکلات پیش روی بخش کشاورزی استان خصوصا کم آبی یادآور شد: باید مصرف آب در استان و همچنین بخش کشاورزی مدیریت و از شیوه های نوین آبیاری استفاده شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین رضایی با اشاره به سالگرد انتخاب دولت تدبیر و امید گفت: آنچه مهم است آنست که مردم و بویژه مسوولان باید سعی کنند که فرامین مقام معظم رهبری را به صورت کامل و موبه‌مو اجرا کنند.

وی متذکر شد: همانطور که مستحضر هستید، مقام معظم رهبری بارها در سخنان شان بر مسائل مربوط به همدلی و همزبانی دولت و ملت از جمله توجه به کار و تولید، اقتصاد، فرهنگ و توان داخلی تأکید داشته‌اند که وظیفه همگانی ایجاب می‌کند فرامین و دستورات ایشان به صورت کامل اجرا و عملی شود.

قائم مقام نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی در رابطه با بنده بودن انسان‌ها اظهار کرد: بنده بودن به معنای بستن پیمان با خدا و دوری از تجملات و هوای نفس است.

حجت‌الاسلام و المسلمین رضایی افزود: در روایات متعدد آمده که دیوانگان کسانی هستند که عمر و لحظاتشان را در راه غیر خداوند متعال صرف می‌کنند.

وی با بیان این که خداوند بعد از آفرینش انسان عبارت "فتبارک الله احسن الخالقین" را به کار برد، عنوان کرد: انسان‌ها باید به خودسازی خویش پرداخته و در این راستا هیچ فرصتی بهتر از ماه مبارک رمضان نیست.

امام جمعه بیرجند با اشاره به این مطلب که مقوله دین به یک مشت دستورالعمل نوشته شده خلاصه نمی‌شود، تصریح کرد: دین یعنی جان، روح، هویت و شخصیت.

حجت‌الاسلام و المسلمین رضایی با بیان این که در مدت یک هفته باقیمانده تا آغاز ماه رمضان، شایسته است که به محاسبه اعمال و رفتار خویش بپردازیم اظهار کرد: در واقع عرفان عملی به معنای برداشتن کاغذ و قلم و شناخت عیوب خود و مقایسه کردن خودمان با انبیا و اوصیای الهی است.

وی از ماه مبارک رمضان به عنوان بهترین فرصت خودسازی انسان‌ها یاد کرد و گفت: باید خودمان را با توجه به قرآن و فرامین آن مدیریت کنیم.

امام جمعه بیرجند "ورع" را یکی از بحث‌های عرفان عملی دانست و تصریح کرد: "ورع" رأس ایمان بوده و سبب نزدیک‌تر شدن انسان‌ها به خدا می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین رضایی ادامه داد: "ورع" درهای بندگی را به روی بندگان خدا باز کرده و سبب می‌شود که انسان به خدا برسد و قلبش را از بدی‌ها پاک کند.

انتهای پیام/ 101/ الف/ 4