خاورستان ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۱
کارمند کاخ سفید اعلام کرد؛

استعفا به دلیل انتقاد از دختران اوباما

یک کارمند جمهوری‌خواه کنگره پس از آنکه دختران باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، را به "بی‌کلاسی" متهم کرد از سمت خود استعفا داد.

به گزارش خاورستان به نقل از جام نیوز: الیزابت لاتن، مدیر روابط عمومی استفان فینچر، نماینده کنگره، پس از عذرخواهی از بابت اظهارات خود، روز دوشنبه اول دسامبر (۱۰ آذر) از سمت خود کنار رفت.

 

لاتن در فیسبوک خود ازنحوه لباس پوشیدن ساشا و مالیا اوباما، دو دختر نوجوان رئیس جمهوری آمریکا که با دامن‌های کوتاه در مراسم شکرگزاری شرکت کرده‌ بودند، انتقاد کرده بود. خانم لاتن گفته بود دختران اوباما طوری لباس پوشیده اند که گویی می خواهند در بار بنشینند.

 

او پست خود را کمی بعدتر حذف کرد و به دلیل استفاده از "کلمه‌های آزاردهنده" عذرخواهی کرد.

 

لاتن همچنین این دو دختر نوجوان را متهم کرده بود که هنگام ایستادن کنار پدرشان در مراسم سنتی عفو یک بوقلمون که یک سنت قدیمی کاخ سفید است، بی‌حوصله به نظر می‌رسیدند.

 

به نوشته بی بی سی، در حالی که اغلب مفسران با زبانی طنزآمیز قیافه و حالات مالیا، ۱۶ ساله و ساشا، ۱۳ ساله را در طول مراسم گزارش کرده بودند، سخنان لاتن به شکل قابل توجهی صریح‌تر به نظر می‌رسید.

 

این کارمند کنگره خطاب به ساشا و مالیا نوشته بود: «می‌فهمم که شما در سال‌های سخت نوجوانی هستید اما شما اعضای سرشناس‌ترین خانواده آمریکا هستید، سعی کنید کمی باکلاس رفتار کنید. دست‌کم به جایگاهی که در آن هستید احترام بگذارید.»

 

او ادامه داده بود: «با این همه پدر و مادر شما هم چندان در شان جایگاه‌شان رفتار نمی‌کنند. بنابراین چندان الگوهای مناسبی هم در کنارتان ندارید.»

 

پست فیسبوک او با توصیه به دختران ادامه می‌یافت: «مثل کسی رفتار کنید که زندگی در کاخ سفید برایش اهمیت دارد. طوری لباس بپوشید که شایسته احترام باشید، نه صرفا لایق یک صندلی در بار.»

 

لاتن کمی بعد در یادداشت عذرخواهی خود نوشت: «بعد از ساعت‌ها دعا، صحبت با والدینم و بازخوانی کلمه‌های پست فیسبوک، می‌توانم به وضوح ببینم که کلمه‌هایم تا چه حد آزاردهنده بودند. دوست دارم از همه کسانی که با کلمه‌هایم آنها را رنجانده و ناراحت کرده‌ام، عذر بخواهم و عهد می‌بندم که از این تجربه درس بیاموزم و فرد بهتری باشم.»

 

او ادامه می‌دهد: «طوری درباره این دو بانوی جوان اظهار نظر کردم که خودم هرگزنمی پسندیدم در نوجوانی قضاوت شوم.»

 

ساشا و مالیا از جمله جوانترین فرزندان روسای جمهوری آمریکا در سال‌های گذشته هستند.

 

والدین‌شان تلاش فراوان کرده‌اند که از آنها هنگام مدرسه یا مهمانی رفتن یا ورزش کردن، در برابر توجه رسانه‌ها محافظت کنند.