خاورستان ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵

انتقاد شدید چامسکی از سکوت اوباما در قبال رنج‌های فلسطینی‌ها

فیلسوف آمریکایی با اشاره به رنج مردم فلسطین، می‌گوید اوباما هرگز در این مورد حرفی نمی‌زند، اگر هم صحبتی کند، طرف تل‌آویو را گرفته و فلسطینی‌ها را مقصر جلوه می‌دهد.

به گزارش خاورستان به نقل از فارس: «نوام چامسکی» فیلسوف برجسته و فعال سیاسی منتقد دولت آمریکا، در تازه‌ترین اظهارات خود، به شدت از سکوت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور این کشور در قبال رنج‌های مردم فلسطین انتقاد کرد و خواستار تحریم تسلیحاتی رژیم‌صهیونیستی شد.

چامسکی که هفته گذشته در نشستی در محل سازمان ملل صحبت می‌کرد، با بیان اینکه آمریکا باید دستکم به قوانینی که خود در مورد صادرات تسلیحات به دیگر کشورها وضع کرده، پایبند باشد، گفت: «رئیس‌جمهور اوباما به ندرت در این مورد صحبت می‌کند، زمانی هم که حرفی می‌زند، می‌گوید "اگر دختران من هم هدف راکت‌ها قرار می‌گرفتند، من هم هر کاری لازم بود انجام می‌دادم تا راکت‌ها را متوقف کنم"، اما هیچ اشاره‌ای به صدها کودک فلسطینی‌ای نمی‌کند که کشته و سلاخی شدند».

وی با بیان اینکه به هر حال هر کسی حق دفاع از خود را دارد، گفت: «اما زمانی که شما اجازه استفاده از روش‌های مسالمت‌آمیز (از سوی طرف مقابل) ار نمی‌دهید، خود نیز اجازه ندارید با خشونت از خود دفاع کنید».

در جریان تازه‌ترین عملیات رژیم‌صهیونیستی علیه نوار غزه، بیش از 2200 فلسطینی شهید شدند، اما واشنگتن تنها به صدور بیانیه اکتفا کرده و در تمامی آن‌ها رفتار صهیونیست‌ها را دفاع از خود و مشروع خواند.

کنگره آمریکا همچنین در جریان این عملیات با کمک اضافی 225 میلیون دلاری به پروژه گنبد آهنین رژیم‌صهیونیستی موافقت کرد. همچنین چندین محوله تسلیحاتی که از آن‌ها برای حمله به غزه استفاده می‌شد، به اسرائیل تحویل داده شد.

چامسکی در ادامه با اشاره به قانون موسوم به «لی» که یکی از متمم‌های آن آمریکا را از ارسال محموله‌های تسلیحاتی برای کشورهای ناقض حقوق بشر بازمی‌دارد، گفت: «کوچک‌ترین تردیدی وجود ندارد که ارتش اسرائیل در نقض گسترده حقوق بشر دست دارد و این یعنی تمامی محموله‌های تسلیحاتی که از ایالات متحده برای اسرائیل ارسال می‌شود، نقض قانون خود ایالات متحده هستند».

این اندیشمند آمریکایی دو هفته قبل هم به شدت از سیاست‌های جنگ‌طلبانه این کشور انتقاد کرده و گفته بود حملات آمریکا به کشورهای دیگر، بزرگترین تروریسم جهانی است