خاورستان ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵

روستای افین منطقه ای زیبا با جاذبه های گردشگری بسیار در خراسان جنوبی + تصاویر

افين جزو شش روستاي برتر از لحاظ قابليت گردشگري است، اما کمتر کسي هست که از آن بازديد کرده باشد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، روستاي افين واقع در خراسان جنوبي و از توابع شهرستان قاينات است که فاصله روستا با مرکز شهرستان (قاين ) 80 کيلومتر و با مرکز استان (بيرجند) 115 کيلومتر است.

افين جزو شش روستاي برتر استان به لحاظ  قابليت گردشگري است ، اما کمتر کسي هست که از آن بازديد کرده باشد.

مشخصات گردشگري افين

آب و هواي افين (بر اساس روش آمبرژه) از نوع خشک سرد مي باشد که آب و هوايي مناسب براي کشت و پرورش ياقوت سرخ قاينات (زرشک) مي باشد.

آب و هواي منطقه بر خلاف ساير مناطق خشک و نيمه خشک بسيار باطراوت و تازه است بخشي از اين طراوت مربوط به وجود کوهستان هاي بلند اطراف روستا و بخش ديگري مربوط به وجود 2 رود دائمي در اين خطه سرسبز استان است. بدون شک يکي از مناطق زيبا و دلنشين طبيعي از نظر تعدد درختان و سرسبزي، روستاي افين است.

وستاي افين در طول جغرافيايي 59 درجه و 45 دقيقه شرقي و در عرض جغرافيايي 33 درجه و 31 دقيقه شمالي در ارتفاع 1410 متري از سطح دريا قرار گرفته است و گردشگري اين روستا از نوع تاريخي، فرهنگي، مذهبي و جغرافياي طبيعي(کشاورزي) مي باشد.

تيپ روستا داراي بخش قديمي و بافت جديد است. در بافت قديمي منازل حالت فشرده و متمرکز دارد که آثار تاريخي را در خود جاي داده است. .

بر اساس آخرين آمار مرکز دهستان، افين داراي 372 خانوار است که جمعيتي معادل يک هزار و 635 نفر ساکن در روستا مي باشد. از اين تعداد بيش از 75 درصد جمعيت روستا باسواد هستند..

آثار تاريخي مسجد جامع

مسجد جامع افين بنايی ماندگار با طراحي و معماري بسيار زيبا يادگار دوران سلجوقي مي باشد.

بناي فعلي مسجد به صورت خرابه اي درآمده که ديواره ها به همراه گلدسته هاي اطراف ايوان باقي مانده است و هرآن چه مانده گوياي معماري دوره سلجوقي مي باشد که در دوره هاي بعدي الحاقاتي به آن افزوده يا بخش هايي از آن مرمت و بازسازي شده است..

عده اي هم معتقدند اصل بنا مربوط به سده سوم تا چهارم هجري قمري مي باشد. اين مسجد به سبک آذري ساخته شده است.

آجرکاري و گچ کاري هايش زيبااست. همانند مسجد جامع قاينات داراي يک ايوان اصلي و بزرگ در وسط و دو شبستان در اطراف ايوان است . طول گلدسته ها 15 متر مي باشد که در حال حاضر 12 متر آن باقي مانده است و از ميان گلدسته ها راهرو پله اي شکلي وجود دارد که مي توان به طبقات بالايي مسجد رفت. نمازخانه و محل عبادت خواهران و برادران جدا از هم بوده و تعداد 15 رواق در اطراف صحن قرار داشته است

منبر اين مسجد ساخته شده از سنگ و گل است و بر روي آن گچ کاري و همچنين آيات قرآني نقش بسته است . مسجد جامع افين در بخش مياني و در قسمت مياني روستا واقع شده است.

قلعه

قلعه افين در داخل بافت تاريخي روستا قرار دارد و داراي پلان دايره اي شکل و يک ورودي بزرگ با در سنگي مي باشد. سنگ در قلعه داراي ضخامتي 10 سانتي متري است و قطر آن نيز بيش از يک و متر و نيم است . قلعه دو خروجي دارد که در مواقع اضطراري مورد استفاده قرار مي گرفته است.قلعه خود داراي مسجد و مدرسه مي باشد که به شيوه سنتي و با استفاده از مصالح موجود و بيشتر از سنگ و گل ساخته شده است.

سقف هاي چوبي پوشيده شده با گز از جمله چشم اندازهاي زيباي اين خانه ها ست . همچنين وجود دالان هاي پوشيده و چند طبقه اي بودن خانه ها از جمله زيبايي هاي اين منازل قديمي است که در حال حاضر خالي از سکنه بوده و نياز به مرمت و بازسازي دارد .

قلعه کوه

افين واقع شده است. قلعه بر فراز کوهي واقع شده و از جنوب غرب به شمال شرق کشيده شده است. از اجزاء و عناصر معماري قلعه که قابل تشخيص است مي توان به برج، حصار و آب انبار اشاره کرد.

آسياب آبي

افين در گذشته 5 آسياب آبي داشته که امروزه فقط يکي از بناها سالم مانده و از ساير آسياب ها خرابه هايي باقي مانده است . آسياب اصلي افين که در ورودي روستا قرار گرفته در فهرست آثار ملي ايران نيز به ثبت رسيده و معماري بنا به اين شکل است که دو فضاي گنبدي شکل دارد و توسط يک راهرو به هم متصل مي شوند .

در قسمت انتهايي اتاق، سنگ آسياب قرار دارد که سنگ بالايي چند سانتي متر از سنگ زيرين کوچک تر است که قطر سنگ يک متر و 25 سانتي متر ضخامت دارد . وسط سنگ سوراخي به قطر 10 سانتي متر وجود دارد که محل ريختن غلات بوده است .سنگ پايين ثابت بوده و سنگ بالايي از طريق اهرمي به پره هاي آسياب متصل بوده است. طريقه به حرکت درآوردن پره هاي آسياب نيز بدين شکل بوده که در بيرون از آسياب تنوره اي به عمق 9 متر و قطر 160 سانتي متر وجود داشته که گنجايش آن 18 متر مکعب (18 هزار ليتر) آب بوده و در پايين اين تنوره سوراخ ريزي وجود داشته که نيروي لازم براي حرکت چرخ آسياب را تأمين مي کرده است.

مزار چهارگنبد

وجه تسميه اين مزار به دليل داشتن 4 گنبد کوچک بر بالاي مزار است. اين مزار که آرامگاه امام زاده، عمروبن داوود(ع) از احفاد حضرت ابوالفضل العباس(ع) است که احتمالا با چند واسطه نسبش به عباس بن اميرالمؤمنين(ع) مي رسد . اين آرامگاه همه ساله پذيراي زائران و مجاوران است و گردشگري مذهبي افين به شمار مي رود. آرامگاه با فاصله کمي از مسجد جامع در بافت قديمي روستا وجود دارد.

طبيعت دلنشين روستا

يکي از جنبه هاي ديدني و سرسبز روستا، باغستان روستا به طول تقريبي 15 کيلومتر است. نماي درختان بيشمار زرشک در 4 فصل سال، بسيار زيبا و دلنشين است .

در کنار بخش جنگلي و درختي افين، بخش وسيعي نيز به کشت يونجه و چغندر براي تأمين خوراک دام ها اختصاص دارد که در کنار باغ ها و چسبيده به آن ها وجود دارد .

زرشک ياقوت سرخ قاينات

در منابع تاريخي آمده است اولين کشت و توليد زرشک بي دانه در روستاي افين از بخش زيرکوه قاين بنيان گذاشته شده و قدمت تاريخي دارد. درختچه زرشک داراي 2 تا 7 متر ارتفاع آن قهوه اي، قرمز يا زرد است

اقتصاد روستاي افين از ساليان دور بر مبناي کشاورزي و محصول شاخص زرشک بوده است. بيشترين زرشک توليدي کشور در روستاي افين به ثمر رسيده و جزو نعمت هاي الهي نازل شده بر مردم ديندار اين سرزمين بوده است

برگ هاي آن بيضي شکل با دندانه هاي اره اي و گل هاي خوشه اي و زرد رنگ است . شاخه هاي زرشک تيغ هاي زيادي دارند.

ياقوت سرخ قاينات بيضوي شکل بوده و داراي طعمي ترش است.

خواص زرشک در طب سنتي عبارتند از: 1-تقويت کننده قلب و کبد 2-برطرف کننده خونريزي 3-مفيد براي برطرف کردن بيمارهاي کبدي4-صفرا بر

وجود درختان زرشک با رنگ هاي متنوع سبز در اوايل بهار، زرد در هنگام گل دهي و قرمز در هنگام رسيدن ميوه (پاييزماه ) نشانگر هنر خداوند زمين و آسمان ها در خلقت زيبايي هاست.

ساير آثار تاريخي و فرهنگي افين شامل حسينيه روستا، آب انبارهاي مختلف، برج هاي نگهباني و... باعث شده است تا افين در استان خراسان جنوبي جزو يکي از 36 روستاي هدف گردشگري کشور واقع شود .

جلوه هاي طبيعي و همچنين گياهان دارويي کم نظير اين ناحيه همه ساله عده زيادي از علاقه مندان به طبيعت را به اين روستا مي کشاند .

شهدا

به جرأت مي توان گفت که روستاي افين يکي ازآن روستاهايي است که در زمان جنگ تحميلي درخط مقدم مبارزه با دشمنان اين مرزو بوم بود چرا که با تقديم هداياي مالي ومادي ومعنوي ازجمله تقديم جانبازان وشهداي زياد، برگ زريني درتاريخ اين روستا به يادگار گذاشتند.