خاورستان ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۳
در آینده ای نزدیک محقّق می شود

افتتاح واحد فرآوری کانسنگ اکسید معدن مس ماهور دهسلم نهبندان

سرپرست اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان نهبندان گفت : واحد فن آوری کانسنگ اکسید معدن مس ماهور دهسلم با پیشرفت فیزیکی حدود 90 درصدی و اشتغال مستقیم 40 تا 50 نفر به زودی افتتاح می شود.

به گزارش خاورستان سرپرست اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان نهبندان:واحد فرآوری کانسنگ اکسید معدن مس ماهور دهسلم نهبندان با پیشرفت فيزیكي حدود 90 درصدی و اشتغال مستقيم 40 تا 50 نفر به زودي افتتاح خواهد شد.

طي بازديدي كه دكتر اميني معاون برنامه ريزي استاندار خراسان جنوبی، مهندس جميع رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان، دکتر عظیمی فرماندار نهبندان و مهندس سالاری معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن وتجارت استان از محدوده اکتشافی معدن مس ماهور دهسلم واقع در شهرستان نهبندان داشتند . مهندس جهانبخش مدیر معدن با اشاره به وجود ذخیره بسیار مناسب مس در این معدن گفت: کار احداث واحد فرآوری کانسنگ اکسید مس با پیشرفت حدود 90 درصدی درحال انجام بوده و انشاءا... بزودی شاهد افتتاح آن خواهیم بود.
 وي افزود این معدن دارای 2 زون اکسید و سولفید می باشد؛ بخش اکسید دارای کانسنگ مس با عیار 4-3 درصد و بخش سولفیدی دارای ذخیره قطعی 750 هزار تن و ذخیره احتمالی 20میلیون تن با عیار 6/0 درصد است.
جهان بخش میزان اشتغال مستقیم معدن در زمان راه اندازی کارخانه فرآوری فاز 1 را 40 تا 50 نفر و فاز 2 را 400-300 نفر برآورد کرد و افزود: در این واحد کانسنگ اکسیدمس ابتدا خردایش و آسیاب شده و سپس با انحلال در اسید،مس ترسیب و جداسازی می شود.

 وی تهیه نقشه های توپوگرافی و زمین شناسی معدن با مقیاس 1000/1 ، 1700 متر حفاری اکتشافی و حفر 1000 مترمکعب ترانشه ردیابی را از جمله اقدامات انجام شده در زمینه اکتشاف این معدن برشمرد.

 مدیر معدن مس ماهور دهسلم همچنین با اشاره به 120 میلیارد تومان سرمایه مورد نیاز جهت تجهیز معدن و احداث واحد فلوتاسیون برای فرآوری کانسنگ سولفیدی مس، خواستار همکاری بیش از پیش مسئولین استان و شهرستان در زمینه تامین زیرساختهای منطقه منجمله برق و مخابرات و اعطای تسهیلات مناسب شد. در ادامه این دیدار، آقای دکترامینی ضمن ابراز خشنودی و حمایت از سرمایه گذاری انجام گرفته در اکتشاف این معدن، قول مساعد در تامین مالی، ایجاد زیرساختهای لازم و درخواست هاي سرمايه گذاران معدن را دادند.

مهندس جميع نيز با اعلام اينكه پيگيري ميكنيم تا با همكاري نماينده محترم شهرستان زمينه حضور مدير عامل محترم ايميدرو را به شهرستان نهبندان فراهم كنيم افزودند: يكي از موضوعاتي كه در سفر مهندس اميني مدير عامل ايميدرو پيگيري خواهد شد فراهم نمودن زيرساخت هاي لازم از قبيل تامين برق و ...در مناطق معدني شاهكوه و سيليس و مس دهسلم است.

همچنین دکتر عظیمی بر آمادگی ادارات و نهادهای ذیربط شهرستان درخصوص همکاری بیش از پیش در زمینه واگذاری زمین مورد نیاز و تسریع در صدور مجوزات لازم و تایید سوخت معدن و ماشین آلات تاکید کردند.

منبع: سوغات نیوز