خاورستان ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۰
گزارش کامل/

کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بیرجند و آنچه در آن اتفاق افتاد

این کمیسیون در نظر دارد در اطراف شهر برگزار شده و از نزدیک برخی از مسائل و مشکلات فرهنگی، اجتماعی و هنری را مورد بررسی و پیگیری قرار دهد

به گزارشخبرنگار خاورستان، نخستین کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و هنری شورای اسلامی بیرجند در کانون هنرمندان خراسان جنوبی با 20 دقیقه تاخیر برگزار شد.

در این جلسه رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بیرجند اظهار داشت: برگزاری این کمیسیون به پیشنهاد مدیرعامل کانون هنرمندان استان بسیار خوب و ارزنده بوده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بیرجند حجت‌الاسلام مهدی عبدالرزاق تصریح کرد: این کمیسیون در نظر دارد در اطراف شهر برگزار شده و از نزدیک برخی از مسائل و مشکلات فرهنگی، اجتماعی و هنری را مورد بررسی و پیگیری قرار دهد.

وی با اشاره به این‌که این کمیسیون از پنج عضو تشکیل شده است، افزود: با همکاری و مشارکت اعضای فرهنگی این کمیسیون برگزار و از ، پیشنهادات،  نظرات ، افکار و اندیشه‌های اعضاء در تقویت امور هنری ، فرهنگی، اجتماعی استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: امید است با استفاده از افکار، ذهنیت و هنر هنرمندان، فرهیختگان و صاحب‌نظران بتوانیم برای تعالی فرهنگ منطقه قدم‌های بلندی برداریم.

عبدالرزاق گفت: در راستای ترویج فرهنگ و مسائل فرهنگی ذوق‌ها و سلیقه‌ها باید هویدا شده و در خدمت فرهنگ و هنر استفاده شوند.

عبدالرزاق با توجه به بررسی مشکلات مربوط به پخش صدای اذان در محلات شهر افزود:وی بررسی مشکلات مربوط به پخش صدای اذان در محلات شهر، برنامه‌ریزی در ارتباط با برگزاری برنامه‌های قرآنی ماه مبارک رمضان، اجرای طرح ضیافت اندیشه در پارک‌های سطح شهر، فعال کردن خانه‌های قرآنی و از این قبیل را از جمله مصوبات جلسه مذکور عنوان داشت.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بیرجند با بیان این‌که خانه‌های قرآنی باید در شهر فعالیت داشته باشند، متذکر شد: خانه‌های قرآنی با مدیریت صحیح باید به گونه‌ای ساماندهی شوند تا اوقات فراغت اهل محل را پوشش دهند.

سفیر و نماینده سابق دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو محمدرضا مجیدی نیز گفت: تقویت فرهنگ و هنر در خراسان جنوبی نیازمند مشارکت و همکاری تمامی مسئولان است.

وی ادامه داد: یک ضلع چشم‌انداز شهری و مسائل فرهنگی را شورای شهر و ضلع دیگر آن را کانون هنرمندان و فرهیختگان استان تشکیل می‌دهند.

وی افزود: تلاش می‌کنیم نقاط تاریخی و فرهنگی استان در فهرست آثار ملی و جهانی به ثبت برسد.

 مجیدی اظهار داشت: با توجه به این‍که منابع مالی و درآمدهای شهری بیرجند محدود است اما همه چیز تنها پول نیست چراکه دانش اندیشه و فکر سبب می‌شود، منابع مالی بهتر مدیریت شوند.

وی با توجه به انجام طرح جامع توسعه شهری در استان گفت: طرح جامع در 20 شهر استان مطرح خواهد شد اما این کار تنها از عهده شورای اسلامی شهر ساخته نیست و نیازمند این است که تمامی دستگاه‌های مربوطه در این زمینه نهایت تلاش خود را انجام دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی حسن رمضانی گفت: در کمیسیون فرهنگی بیرجند می‌توان دغدغه‌های بزرگی که امروز در شهر وجود دارد را مطرح کرد و باید برای رفع آن چاره‌اندیشی شود.

وی با بیان این‌که بیرجند از معماری باهویتی برخوردار است، تصریح کرد: طبیعی است که نمی‌توان در مقابل روند توسعه شهرها و ایجاد امکانات شهری ایستاد اما می‌توان انتظار داشت با هدف حفظ میراث ارزشمند شهر که می‌تواند اساس توسعه اقتصادی باشد، فعالیت‌های ما بیشترین همخوانی را داشته باشد.

وی افزود: آنچه امروز در شهر اتفاق افتاده خلاف واقعیت است و بخش عمده‌ای از اعتبارات برای ایجاد معماری ایرانی و اسلامی استفاده نمی‌شود و برای غیر آن نیز هزینه می‌شود.

وی صراحتا اعلام کرد: در شهری که حداقل منزلت ایرانی و اسلامی خود را از دست داده است نمی‌توان انتظار داشت انسان‌های اسلامی رشد کنند.

رمضانی با بیان بر این‌که سرچشمه‌های فرهنگی را باید تقویت شود گفت: سرچشمه‌های فرهنگی در شهر تقویت نشده است.

وی افزود: کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و هنری می‌تواند خانه امید همه کسانی باشد که دغدغه فرهنگی دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با توجه به این که امروزه حتی در ارتباط با شکل و شمایل مساجد دچار مشکل شده‌ایم، گفت: آنچه در عرصه بیرون ظهور و حضور پیدا کرده فاجعه است.

رمضانی در انتقاد یکی از اعضای شورای شهر که در خصوص بافت فرسوده و تاریخی شهر بیرجند اعتراض دارشت,  گفت: با توجه به این‌که شهر تاریخی یزد توانست یک‌هزار و 400 هکتار بافت تاریخی را حفظ کند بنابراین چرا باید به بهانه عمران، مجال را برای فرهنگی‌ترین بافت شهر که استوانه‌های فرهنگی شهر در آن تقویت شده را از دست بدهیم.

وی افزود: چرا باید شهر را به دلیل حضور دستگاه‌های بزرگ گسترش داده و بافت تاریخی را تخریب کنیم در صورتیکه می‌توان ماشین‌ها را کوچک‌تر ساخت.

سیده زهرا حسینی نیز در این جلسه اظهار کرد: نظارت بر امور فرهنگی یکی از مسئولیت‌هایی است که بر دوش شورای اسلامی گذاشته شده است.

وی با اشاره به اینکه کسانی که منطبق با شاخص‌های ایرانی اسلامی اقدام به باز سازی بنا کنند مشمول تسهیلات و تشویقات می شوند خاطر نشان کرد: می‌توان پیشنهاد داد کسانی که منطبق با شاخص‌های ایرانی اسلامی اقدام به باز سازی بنا کنند مشمول تسهیلات و تشویقات شوند تا بتوان زمینه‌های فرهنگی را بیش از پیش تقویت کرد.

پایه گذار رشته مینیاتور و تذهیب بیرجند و عضو کانون هنرمندان خراسان جنوبی محمد حسنی باتوجه به ارائه راه کارهاو طرح در مجلس و دولت اظهار داشت: باتوجه به اینکه آمار دقیق جمعیت ایران جهت پرداخت یارانه ها در دست دولت است و در این آمار دقیق تعداد افراد دانش آموزان و دانشجویان کشور و ... مشخص هستند و خود دولت بهتر می تواند هزینه های اجرایی این طح ها را بر آورد کند و عنان کار را مستقیما در دست گرفته تا شالوده کار از هم گسسته نشود .

وی ادامه داد:کمک هایی که در اولویت اول و از طریق بانک ها ، بنگاههای منابع اقتصادی می تواند صورت بگیرد:

- کلیه بانک های شاخص تراز اول مانند بانک ملی ، صادرات ، ملت ، سپه ، تجارت ، مسکن ، پارسیان ، پاسارگاد ، سامان ، اقتصاد .

- بانک های ملی: هزینه جوایز خود را صرف تحصیل دانش آموزان مقطع ابتدایی نمایند.

- بانک صادرات:صرف هزینه تحصیل دانش آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان.

- بانک ملت: صرف هزینه شهریه دانشجویان.

- بانک تجارت: صرف هزینه مواد غذایی و پوشاک

- بانک مسکن: صرف هزینه مسکن برای کلیه افراد جامعه از بدو تولد

- بانک سامان: صرف تهیه جهیزیه و لوازم ضروری زندگی معمولی

- و دیگر بانکهای عامل می توانند به فراخور توان مالی خود در این امر خداپسندانه سهیم باشند.

- همچنین کارخانجاتاعم از تولیدی - مواد غذیی و غیره نیز مشتاق خواهند بود در این امر خدا پسندانه سهیم باشند.

آذری, عضو فرهنگی کانون هنرمندان خراسان جنوبی گفت: زبان و گویش محلی مهمترین چیزی است که دچار رکود شده است.

وی افزود: باید سعی شود در مدارس نیز وقتی برای این پدیده اختصاص داده شود .

آذزی ادامه داد: حفظ میراث فرهنگی تنها ساختمان و بنا نیست بلکه حفظ گویش محلی نیز بسیار با اهمیت است.

حسین بخشی نیز گفت: باید دید دغدغه‌های مردم در زمینه فرهنگی چیست و مردم دنبال چه هستند و چه انتظاراتی دارند.

وی افزود: لازم است میادین، معابر و جایگاه‌هایی به نام فرهیختگان پهنه علم و ادب استان اختصاص یابد.

بازنشسته فرهنگی بخشی عضو هیئت هنرمندان گفت: حداقل کاری که می‌توان در حوزه فرهنگی شهر انجام داد این است که چند بنر، عکس و تابلو از هنرمندان، فرهیختگان و صاحبان مشاهیری از قبیل معتمدنژاد، پروفسور شکوهی، دکتر گنجی و از این قبیل در سر در ورودی‌های شهر نصب شود تا همگان بدانند اینجا زادگاه بزرگان زیادی است.

تلاش برای انسان محوری، استفاده از ظرفیت‌های موجود بین فرهنگ و علم و غیره،  تقویت وبلاگ‌نویسی ، مشارکت مردم در مدیریت محلات و سازمان مردم نهاد بهترین نهاد برای بازوان شهرداری و شورای شهر است از پیشنهادات وی بود که در این جلسه مطرح شد.

مسئول روابط عمومی شهرداری بیرجند در شناسایی مناطقی که اذان صدای آن به ندرت شنیده می‌شود گفت: تعداد 28 محله در بیرجند شناسایی شده است که مردم در ارتباط با کم بودن صدای اذان اعتراض داشتند.

در این جلسه با توجه به نزدیک بودن نیمه شعبان و آداب و رسوم برگزاری این مراسم در بیرجند، انتقاداتی برای کاهش ترافیک، بهتر برگزار شدن مراسم و عدم وجود هیچگونه مشکلی، پیشنهاداتی از جانب اعضاء حاضر ارائه شد.

در پایان این جلسه مصوب شد انتظارات و پیشنهادات هر یک از اعضای کمیسیون و هنرمندان در جلسه بعد پیگیری خواهد شد.