خاورستان ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۶
امام جمعه سرایان تشريح کرد:

اولويت ها و چالش هاي فرهنگي در سرايان

اولويت اول مسائل فرهنگي در تقسيم اعتبارات نه تنها در سرايان بلکه در کشور رعايت نشده است.

به گزارش خاورستان؛ بعضي معتقدند که براي پياده کردن مسائل فرهنگي در جامعه به اولويت بندي آن در تقسيم اعتبارات نيازي نيست و فقط با بهره گيري از نيروي انساني مناسب مي توان اقدام هاي لازم را انجام داد، اين در حالي است که براي انجام هر کاري به ويژه برنامه هاي فرهنگي بايد اعتبار مورد نظر تخصيص يابد.

امام جمعه سرايان با بيان اين که مسائل فرهنگي به دليل اهميت آن همواره مورد توجه قرار دارد و اين امر به زمان يا اشخاص خاصي تعلق ندارد و حتي حکام و زورمداران هم براي رسيدن به قدرت از آن بهره گرفته اند، مي گويد: معتقدم که فرهنگ بايد اولويت اول هر کشور و نظام قرار گيرد. شايد بعضي بگويند مسائل سياسي، اقتصادي، امنيتي و ... از فرهنگ مهم تر است ولي آن ها بايد بدانند که اگر مشکلات فرهنگي در جامعه رفع شود، مسائل مربوط به اقتصاد، سياست، امنيت و ... نيز رفع مي شود.

کار فرهنگي در بلند مدت جواب مي دهد

حجت الاسلام والمسلمين «نجمي پور» مي افزايد: بايد به اين نکته توجه کنيم که نتايج برنامه هاي فرهنگي با گذشت زمان مشخص مي شود و نبايد در کوتاه مدت انتظار داشت تا نتايج آن در جامعه آشکار شود و اين برنامه ها آثار ماندگاري دارد بنابراين بايد براي مشاهده اين آثار در جامعه هزينه کرد.

بعضي از مواقع در آموزش و پرورش، دغدغه اصلي ما فقط آموزش است، حال اين که گفته مي شود آموزش و پرورش، ولي به تعليم و آموزش بيشتر از پرورش بها داده مي شود.

اگر به همان ميزاني که به آموزش اهميت مي دهيم به تربيت و پرورش هم اهميت دهيم، وضعيت از اين که در جامعه وجود دارد، بهتر خواهد بود.

به گفته وي، کار فرهنگي را بايد اول از خودمان شروع کنيم و بعد به سراغ اعضاي خانواده، دوستان و ديگر افراد جامعه برويم و اگر بر اساس داشته ها و دانسته هاي خود که همان باورها و اعتقادهاي ماست، عمل کنيم، خيلي از مسائل در اين زمينه رفع مي شود. در اين بين توجه به مسائل اخلاقي از اهميت بسيار زيادي برخوردار است، البته انجام کار فرهنگي به زمان و مکان خاصي نياز ندارد و بدون سر و صدا و هر گونه ادعايي بايد انجام شود.

وي با بيان اين که انجام کار فرهنگي با روحيه جهادي و بسيجي امکان پذير است، عنوان مي کند که در جلسه هاي شوراي فرهنگ عمومي سرايان مباحث مختلف فرهنگي اولويت بندي و براي فراهم کردن بستر لازم اجراي برنامه هاي فرهنگي در اين شهرستان بررسي هاي لازم انجام شد.

سرايان گل سر سبد مسائل فرهنگي

امام جمعه سرايان کار فرهنگي را فقط در احداث حسينيه و مسجد نمي داند و معتقد است همه برنامه هاي ورزشي، هنري و ... فرهنگي است، حتي اگر تالاري براي جلوگيري از ايجاد مزاحمت براي مردم در برگزاري جلسات عروسي در کوچه و خيابان ساخته شود، کار فرهنگي انجام شده است و ثواب آن شايد کمتر از ساخت حسينيه و مسجد نباشد، سرايان گل سرسبد مسائل فرهنگي استان است و بافت سنتي و مردمي متدين دارد که در همه صحنه ها و برنامه هاي فرهنگي حضوري پررنگ دارند ولي با اين وجود مشکلات فرهنگي آن با مشکلات فرهنگي ديگر نقاط کشور متفاوت است. يکي از آسيب هاي فرهنگي مهمي که در اين شهرستان وجود دارد مربوط به مسائل خانوادگي است که وجود بافت فرهنگي سنتي آن موجب شده است نسبت به جمعيت آن آمار طلاق در سرايان زياد باشد.

وي با بيان اين که والدين در سرايان به دليل اعتقادات مذهبي و از روي دلسوزي سعي مي کنند تا فرزندانشان خيلي زود ازدواج کنند گفت: اين کار باعث به وجود آمدن مشکلاتي در جامعه مي شود. وقتي دختري در دوران تحصيل در مقطع راهنمايي و دبيرستان مجبور به ازدواج شود، چون خودش شريک آينده زندگي خود را انتخاب نمي کند و به جاي او پدر و مادرش اين کار را انجام مي دهند، هنگامي که متوجه مي شود که فرد مورد نظر کسي نيست که او براي زندگي آينده اش مي تواند انتخاب کند، اين ازدواج به طلاق منجر مي شود و اين موضوع باعث بالا رفتن آمار طلاق در سرايان شده است چون بيشتر طلاق ها ناشي از همين مورد است.

آسيب هاي فرهنگي متفاوت در سرايان

حجت الاسلام والمسلمين«نجمي پور» که حدود 2 سال است امامت جمعه سرايان را بر عهده دارد با تاکيد بر اين نکته که به دليل وجود بافت سنتي موجود در منطقه، نوع آسيب هاي فرهنگي آن با آسيب هاي فرهنگي ديگر نقاط کشور متفاوت است، مي گويد: همين موضوع باعث شده است تا در خطبه اول نماز جمعه مطالبي درباره مسائل مربوط به خانواده چون تربيت فرزند، عوامل تاخير در ازدواج و ... را بيان کنم و در حال حاضر به بيان مسائل مربوط به طلاق رسيده ايم.

به گفته وي، بخش مهمي از مشکلات مربوط به مسائل خانوادگي در سرايان هم به اين موضوع مربوط است که پدر قسمتي از پرداخت مهريه عروس را تعهد مي کند حال اين که در ديگر نقاط کشور چنين رسمي وجود ندارد و هيچ توجيه شرعي هم براي اين که پدر داماد پرداخت بخشي از مهريه عروس را تعهد کند، وجود ندارد و خود داماد بايد متعهد شود تا مهريه عروس را به طور کامل پرداخت کند.

وي مي گويد: وقتي پدر پرداخت قسمتي از مهريه عروس را بر عهده مي گيرد، در صورتي که عروس خواستار مهريه خود شود و پدر داماد نتواند اين کار را انجام دهد، او به زندان مي افتد و اين امر نه تنها موجب به وجود آمدن مشکلاتي از نظر عاطفي بين اعضاي خانواده مي شود بلکه رابطه بين پدر و فرزند هم آسيب مي بيند.

وي ادامه مي دهد: اهميت اين موضوع به حدي است که در خطبه هاي نماز جمعه درباره اين موضوع و آسيب هاي ناشي از آن ، با هدف کاستن از آسيب ها مطالب زيادي عنوان شده است و معتقدم که اگر قرار است در اين زمينه کاري انجام شود و در آينده مشکلي به وجود نيايد هنگام عقد، پدر داماد آن چه را که از مهريه عروس بر عهده مي گيرد بايد به نام عروس کند.

وي تصريح مي کند: اگر مباحث فرهنگي براي مردم به خوبي تبيين شود، از ايجاد بسياري از مشکلات در جامعه که به دليل ناآگاهي مردم نسبت به مسائل فرهنگي به وجود مي آيد، جلوگيري مي شود.

به گفته وي، دشمن هم وقتي براي شکست ما از همه ابزارهاي سياسي، اقتصادي استفاده کرد و از انجام آن ها نتيجه اي نگرفت به لحاظ اهميت مسائل فرهنگي، تمام سعي و تلاش خود را در اين زمينه گذاشته است تا بلکه از اين راه بتواند ما را شکست دهد.وقتي مي بينيم رهبر معظم انقلاب در ديدار با اعضاي شوراي انقلاب فرهنگي به چگونگي توليد اسباب بازي در کشور اشاره مي کنند، اين امر ناشي از اهميت رعايت مسائل فرهنگي در انجام اين گونه کارهاست. بنابراين وقتي رهبر انقلاب اين قدر براي مباحث فرهنگي اهميت قائل مي شوند، دستگاه هاي اجرايي، حوزه هاي علميه و ... هم بايد فرهنگ عمومي را در اولويت قرار دهند.

براي کار فرهنگي به سراغ مردم نرفته ايم

امام جمعه سرايان در ادامه سخنانش در پاسخ به اين سوال که ميزان مشارکت مردم اين شهرستان در اجراي برنامه هاي فرهنگي منطقه چگونه است، مي گويد: يکي از مشکلاتي که در حوزه امور فرهنگي وجود دارد، اين است که براي انجام برنامه هاي فرهنگي کمتر به سراغ مردم رفته ايم و انتظار داريم کارهاي فرهنگي فقط با اعتبارات دولتي انجام شود در حالي که اگر براي سرمايه گذاري مردمي در حوزه فرهنگ اقدام کنيم با استقبال خوب آن ها مواجه مي شويم.

به عنوان مثال هر هفته از مطالبي که در خطبه هاي نماز جمعه سرايان عنوان مي شود، 2 سوال براي پاسخ از سوي نمازگزاران مطرح مي شود و اين امر علاوه بر اين که موجب آشنايي آن ها با مسائل مربوط به خانواده مي شود، باعث مشارکت افرادي از صنوف مختلف چون پارچه فروشان، طلافروشان و ... در انجام کار فرهنگي با پرداخت هزينه هاي آن شده است.

به گفته وي، مردم براي برپايي مراسم عزاداري مشارکت مي کنند و اگر براي اجراي ديگر برنامه هاي فرهنگي هم به سراغ آنها برويم شاهد استقبال مردم در اين زمينه خواهيم بود.

گسترش آموزش عالي شهرستان را مثبت مي بينيم

حجت الاسلام والمسلمين«نجمي پور» با اشاره به اين که پس از پيگيري هاي انجام شده در استان و تهران در چند سال گذشته شاهد گسترش مراکز آموزش عالي در سرايان هستيم، در پاسخ به سوالي مبني بر تأثير ايجاد مراکز آموزش عالي بر فرهنگ يک شهر، تصريح مي کند: ما به ديد مثبت به اين امر نگاه مي کنيم و براي اين که در آينده مشکلي در سرايان نداشته باشيم در مراسم آغاز سال تحصيلي از خانواده دانشجويان هم دعوت و با حضور دانشجويان درباره وضعيت فرهنگي سرايان با آن ها گفت وگو مي کنيم. خانواده دانشجويان هم وقتي با محيط فرهنگي و مذهبي اين شهرستان آشنا مي شوند از اين که فرزندانشان براي ادامه تحصيل به اين شهرستان مي آيند خيلي خوشحال مي شوند.

به عقيده وي، هر چند آثار مثبت انجام اين کار از آثار منفي خيلي بيشتر است ولي ممکن است دانشجويي با توجه به فرهنگ خاص خود کاري انجام دهد که با فرهنگ مردم شهرستان تفاوت داشته باشد که با توجيه مناسب دانشجويان و خانواده آن ها، شاهد همکاري دانشجويان براي حفظ وضعيت فرهنگي فعلي سرايان خواهيم بود.

وي نقش حوزه و دانشگاه را در بسترسازي فرهنگي در کشور و استان خيلي موثر مي داند و معتقد است اگر استاد، دانشجو و طلبه خوبي داشته باشيم زمينه بهبود وضعيت فرهنگي جامعه فراهم مي شود و البته از افراط و تفريط که يکي از آفت هاي اصلي برنامه هاي فرهنگي است بايد خودداري کنيم و مسائل فرهنگي را با اخلاص در عمل در جامعه گسترش دهيم.

امام جمعه سرايان سابقه ايجاد مدرسه علميه اين شهر را مربوط به قبل از انقلاب و در زمان آيت ا...خالصي اعلام و خاطرنشان مي کند: در اين مدرسه علميه طلاب خوبي تربيت شده اند که بيشتر آن ها عهده دار مسئوليت هاي کشوري هستند و مدرسه علميه سرايان پس از چند سال تعطيلي در سال 1390 بار ديگر فعاليت خود را آغاز کرد و در حال حاضر 25 طلبه مدرسه علميه برادران در 2 پايه يک و 2 در ساختماني استيجاري مشغول تحصيل هستند.

براي احداث ساختمان اين مدرسه هم قرار است يک هکتار زمين در سايت اداري شهرستان در نظر گرفته شود تا پس از تثبيت زمين، احداث ساختمان مدرسه علميه برادران سرايان شروع شود. همچنين با توجه به علاقه خواهران اين شهرستان براي ادامه تحصيل در مدرسه علميه، پيگيري لازم براي راه اندازي مدرسه علميه خواهران در سرايان انجام شده است.

منبع: خراسان جنوبی