خاورستان ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۸
مسوول امور فرهنگی دانشگاه شهید باهنر بیرجند:

وحدت حوزه و دانشگاه عامل اصلی رسیدن به استقلال فرهنگی است

غلامحسین نخعی گفت: وحدت حوزه و دانشگاه باعث می شود اندوخته‌های حوزویان به روز شود و دانش‌های علمی متناسب با فرهنگ و هویت دینی توسعه پیدا کند و به استقلال فرهنگی برسیم.

غلامحسین نخعی در گفتگو با خبرنگار خاورستان؛ با بیان اینکه‌ وحدت حوزه و دانشگاه مایه ذلت دشمنان انقلاب و اسلام است اظهار داشت: چرا که این وحدت پیشرفت همراه با ارزش‌های دینی و اسلامی را رقم می‌زند و جامعه اسلامی را به بالاترین اقتدار و صلابت می‌رساند.
وی با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه باید یک مبنای علمی و اسلامی داشته باشد افزود: وحدت حوزه و دانشگاه یک ریشه دینی دارد و این طرز فکر نشأت گرفته از تفکر بزرگان علمی کشور است.
مسوول امور فرهنگی و روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر بیرجند اذعان داشت: پیوند حوزه و دانشگاه آمیختن دین، دانش، تعهد و تخصص را به بار می‌‏آورد و در سایه این پیوند جامعه از دانش بی‌‏دین، تمدن بی‌‏اخلاق، رفاه بی‌‏معنویت، فرهنگ بدون مکتب و زندگى با غیر خدا نجات می‌یابد.
نخعی خاطر نشان کرد: نگاه به حوزه و دانشگاه از منظر دین رابطه علم و دین است که پیامبر اسلام بر علم‌آموزی دینی تأکید زیادی کرده است.
وی تصریح کرد: شهید آیت‌الله دکتر مفتح از جمله علمای مبارز و فعالی بود که برای هم‌بستگی و وحدت میان حوزه و دانشگاه تلاش‌های بسیاری کرد ودر همین راه به فیض شهادت نائل آمد.
مسوول امور فرهنگی و روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر بیرجند با بیان اینکه حوزه و دانشگاه باید از نظر محتوایی هماهنگ باشد افزود: ارتباط حوزه و دانشگاه از لحاظ شکلی هم لازم است، ولی محتوا از ارزش بیشتری برخوردار است.
نخعی تصریح‌ کرد: اگر حوزه و دانشگاه از نظر شکلی هماهنگ باشند می‌توانند از نگاه‌های همدیگر اطلاع پیدا کنند و آن پویایی و به روز بودن از دلشان استخراج شود.
وی خاطر نشان کرد: وحدت حوزه و دانشگاه باعث می شود اندوخته‌های حوزویان به روز شود و دانش‌های علمی متناسب با فرهنگ و هویت دینی توسعه پیدا کند و به استقلال فرهنگی برسیم.
این مسوول با اشاره به نقش استقلال فرهنگی‌ در فتح قله های علمی گفت: استقلال فرهنگی باعث شده از نظر علمی، فرهنگی و حتی مدیریت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در جهان اسلام و غرب الگو باشیم.
نخعی با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان تمام تلاش خود را در جهت وحدت حوزه و دانشگاه به کار گرفته است اظهار داشت: باید از نقش حوزه در دانشگاه‌ها استقبال کنیم تا بتوانیم تمام ارزش‌هایی که در حوزه است را تقویت کنیم.
وی مهم‌ترین رمز وحدت حوزه و دانشگاه را ایدئولوژی اسلامی و ترویج اسلام ناب محمدی دانست.