سرویس: بیرجند کد خبر: 89943 ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸

یادداشت/

بازی فرماندار بیرجند با جنازه برجام

اقتصاد کشور را به برجام گره‌زدید، توکل‌تان بجای خدا به کدخدا بود، عاقبت‌تان چنین شد که باید در بازار یک روز پیاز 14 هزار تومانی داشته باشیم، یک روز کنسرو ماهی 16 هزار تومانی، یک روز هم بگردیم دنبال یک قوطی رب!

بازی فرماندار بیرجند با جنازه برجام

در این روزها که مصادف با سالگرد خروج آمریکا از برجام شده، در اینستاگرام پستی قدیمی از سوی ناصری، فرماندار بیرجند را دیدم که هنوز زیر آن کامنت‌ها و پاسخ‌ها ادامه داشت.

در این مجال قصد دارم نکاتی را به ایشان بعنوان یک دلسوز یادآور شوم.

 

 

مذاکرات پرهزینه و بی‌نتیجه که باعث تحریم شد

مذاکرات جلیلی را پرهزینه دانستید. نمی‌دانم منظورتان از هزینه، دلارهاییست که صرف مذاکره‌کردن شد یا هزینه‌ای که برای کشور بوجود آورد؟ اما فرقی نمی‌کند. چراکه در هر دو زمینه تیم ظریف بیشتر هزینه‌زایی کرد. مذاکرات جلیلی در طول 6 سال به اندازه مذاکرات دو ساله ظریف تعداد جلسات نداشت. لذا هزینه تیم مذاکره‌کننده و دلارهایی که برای مأموریت‌های خارج از کشور می‌گرفتند، بسیار بیشتر از تیم جلیلی بود.

 

اما اگر منظورتان هزینه‌زایی برای کشور است، بازهم تیم ظریف در این دوره مردود شد. جلیلی مذاکره کرد، اما زیر بار هر توافقی نرفت. توافقی نظیر برجام، حتی با پیشنهاداتی بهتر، در آلماتی 2 مطرح شد. اما جلیلی بدلیل متوازن نبودن امتیازات طرفین، آنرا نپذیرفت. اما ظریف توافقی را پذیرفت که امروز نتیجه آن را به عینه می‌بینید. دستاوردهای هسته‌ای را دادیم رفت، تحریم‌ها هم سرجای خودش برگشت. اوضاع اقتصادی مردم بدتر و دلار 4 برابر شد. لازم به ذکر است جلیلی در طول 6 سال دستاوردهایی در هسته‌ای بوجود آورد که ظریف توانست بر سر آن‌ها معامله کند. آن‌ها را بفروشد تا مثلا تحریم‎ها را بردارد. اما نتیجه چه شد؟ اگر بجای جلیلی، آن 6 سال را ظریف مذاکره می‌کرد، ما هنوز داشتیم بر سر تعلیق کلی هسته‌ای و غنی‌سازی صفر درصد، چنان‌که در توافق سعدآباد رخ داد مذاکره می کردیم، در کنارش تحریم هم بودیم.

 

تحریم‌ها تقصیر چه کسی است؟

چیزی که اصلاح‌طلبان و اعتدالیون خوب آموخته‌اند این است که تحریم‌ها را ناشی از مذاکرات جلیلی جلوه بدهند. اما حقیقت چیست؟ تمامی داستان پرونده هسته‌ای ایران و تحریم‌هایی که بعدا برپا شد، بدلیل موضوعی بود که در دولت اصلاحات بوجود آمد و آن هم آلوده‌بودن سانتریفیوژهایی بود که از خارج و بدون دقت وارد شده بود. این سانتریفیوژها بعدا با تست مأموران آژانس، آغشته به غنی‌سازی بالایی بود که تردید به ساخت بمب هسته‌ای را بوجود می‌آورد. لذا پرونده هسته‌ای ایران به جریان افتاده و امنیتی شد. بعدها هم هرچه تحریم شدیم بر سر همین داستان بود. چنان‌که ظریف در مصاحبه‌ای بعد از برجام گفت: «افتخار ما این است که امنیتی‌بودن پرونده هسته‌ای ایران و موضوع بمب اتم را در دنیا از این پرونده زدودیم.»

 

نکته دیگر این است که اگر در دوران جلیلی تحریم‌ها وضع شد، بجای آن هسته‌ای داشتیم. اما در دوران دکتر ظریف هم هسته‌ای را از دست دادیم هم تحریم‌ها با قدرت و قوت بیشتری برگشتند.

 

نسخه بهتر چیست؟

از جلیلی در مورد نسخه بهتر پرسیدید. مشکل دقیقا همینجاست. نسخه بهتر را از رهبری باید می‌شنیدید که نشنیدید. بیش از 5 سال از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌گذرد، رهبری نیز بارها فرمودند دنبال اقتصاد بهتر در لوزان، نیویورک و ژنو نگردید، نسخه شفابخش همین داخل است. اما اقتصاد کشور را به برجام گره‌زدید، توکل‌تان بجای خدا به کدخدا بود، عاقبت‌تان چنین شد که باید در بازار یک روز پیاز 14 هزار تومانی داشته باشیم، یک روز کنسرو ماهی 16 هزار تومانی، یک روز هم بگردیم دنبال یک قوطی رب!

 

تهمت به جلیلی؟! توبه کنید!

در پایان نیز گفتید جلیلی و اطرافیانش مجلس را از مردم و در رأس همه امور نمی‌دانند. چگونه و با چه استدلالی چنین تهمتی زدید؟ ضمن این‌که اگر نقدی به تصمیم مجلس داشته باشیم، دلیل بر این نیست که آن را در رأس امور نمی‌دانیم. مجلس خدا که نیست. رئیس‌جمهوری که در پایان پست اینستاگرامی‌تان زدید تنها نیست (که متأسفانه امروز بدجوری تنها شده) می‌فرمایند حتی به امام زمان(عج) می‌شود نقد کرد. کمی از او بیاموزید و حداقل مجلس و تصمیمات آن را قابل نقد بدانید.

 

در پایان نیز از شما خواهش دارم در این ایام باقیمانده فرمانداری‌تان، فرصت خدمت به مردم را بجای حاشیه‌سازی با جنازه برجام غنیمت بشمارید که مردم در دولت با تدبیرتان رمضان سختی را با قیمت‌های نجومی بازار می‌گذرانند.

 
سید مصطفی موسوی‌نژاد کارشناس مسائل سیاسی
 
انتهای پیام/

نظرات بازدیدکنندگان

محمد
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴

من اعتقاد دارم اگر دست رئیس جمهور در باره برجام باز بود حتما برجام نتیجه خوبی می داشت چون قرار بود منافعی به آمریکا برسد ولی وقتی شرکت های آمریکا مثل جنرال متورز و.. از ورود به ایران منع شدند برجام به دو طف باخت یکی معاندین داخلی افراد کاسه از آش داغ تر و دیگری تند رو های آمریکایی و لی با همین بر نتیجه ای بازهم خارج شدن از زیر بند 7 منشور سازمان ملل بسیار عالیست که این تحریم ها همه نتیجه کار جلیلی واحمدی نژاد است

کارشناس غیرسیاسی
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶

اگر دست رئیس جمهور باز بود که الان باید کشور رو می دادیم می رفت. تازه وقتی رهبری خطوط قرمز تعیین کردن بازهم ظریف اعتراف کرد که خطوط قرمز رهبری رو رعایت نکرده. این شد وضع مون! منافع یا هر چیز دیگه ای بود در برجام به آمریکا برسه در متن برجام آمده بود. ما هم همه بندها رو رعایت کردیم. اما اونهعا بودن که بدعهدی کردن. عادت کردین همیشه حتی با بدعهدی طرف مقابل همه تقصیراتو گردن خودمون بندازین! تا کی از خود بیگانگی؟ اگر تحریم های اون موقع تقصیر جلیلی و احمدی نژاد بود پس تحریم های فعلی که سنگین تر هم هست تقصیر ظریف و روحانیه


شهروند
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶

یقین دارم که کامنتهای تدافعی وتوجیه کننده کار خود اقای ناصری است...مجددا تاکید میکنم اقای بزرگوار قد شما برای آبشار زدن دراین بازی خیلی کوتاه است.


ناشناس
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹

شش سال وعده توخالی‌ بهبود شرایط اقتصادی با برجام نا فرجام. اینست نتیجه سیاسی بازی و اعتماد به کدخدا بجای اعتماد به توانایی های داخلی و شایسته سالاری


ناشناس
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹

آقای موسوی‌نژاد لطفا در خودتون حرف بزنید نه حرف‌های گنده‌تر از دهنتون‌!!!


طالبی
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹

این حرف های آبکی دیگر خریدار ندارد.فهم یک کارشناس سیاسی در حد قیمت پیاز ورب وتن ماهی .....

کارشناس غیرسیاسی
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹

هنر یک کارشناس سیاسی اینه که برای استدلال های خودش مثال هایی بیاره که همه فهم و عوام فهم باشه


ناشناس
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹

آقای ناصری خواسته ادای سیاسیون را در بیاره ولی همون چیزی که بوده رو هم فراموش کرده. شما در حد و اندازه خودت باش بهتره.....


بصیر
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹

برای حفظ قدرت سعی می کنند با علم کردن پرچم برجام حرفهایی بزنندکه بزرگان را خوش آید...


حسینی
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹

لعنت بر سفره سیاسی بازان بی وجدان ، با شرایط موجود جامعه و اقتصاد چه حرف و دفاعی از عملکردتان دارید . بترسید از نفرین کسانی که شب های ماه مبارک رمضان در شرایط سخت اقتصادی دنبال نان می گردند تا شکم زن و بچه شان را سیر کنند . به خدا اگر به خود نیائید ، آه این مردم دامانتان را خواهد گرفت .


ناشناس
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸

دولت به اصطلاح تدبیر!!! هر تهمت، دروغ و سیاه نمایی که بر علیه دلسوزان واقعی کشور و نظام از جمله آقایان قالیباف، جلیلی و رییسی کردند، به درستی گریبانگیرشان شد. چوب خدا صدا نداره.


جنازه برجام
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸

گل گفتی سید. همیشه در صحنه باش. کم می بینیمت این روزا

ناشناس
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸

درصحنه بودن چه فایده ای دارد.اصولگرایان همه پراکنده شدند. جمع "جمنا " نیز از هم پاشیده ،حرفهای بی اهمیت سید دربین مردم دیگر خریدار ندارد، برای همین است که دیده نمیشود.امروز هم که دیده شده احتمالا از خواب چندساله بیدارشده ونبش قبر میکند.چیز تازه ای درچنته ندارد.بهتراست که درآرامش بخوابد.


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب