آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 89297
تاریخ انتشار: 1398/01/10 - 10:26
روزنامه امروز خراسان‌جنوبی در یک نظرسنجی که زوایای مبهم زیادی دارد، خواسته در سال انتخابات مجلس شورای اسلامی، چهره سیاسی برتر سال را معرفی کند. اما این نظر سنجی با ابهامات زیادی همراه است.
روزنامه امروز خراسان‌جنوبی در یک نظرسنجی که زوایای مبهم زیادی دارد، خواسته در سال انتخابات مجلس شورای اسلامی، چهره سیاسی برتر سال را معرفی کند. اما این نظر سنجی با ابهامات زیادی همراه است.
 
وجود بی‌علت برخی چهره‌ها
در میان 10 چهره‌ای که معرفی شده است، حضور برخی از چهره‌ها کاملا بی‌علت و حتی عجیب به نظر می‌رسد. بعنوان مثال حضور حجت‌الاسلام علی رضایی که سابقا امام جمعه بیرجند بود و کنار گذاشته شد، در این لیست کمی عجیب به نظر می‌رسد. وی در واقع نوعی سقوط سیاسی را تجربه کرده. شاید اگر قرار بود ناکام‌ترین چهره سیاسی سال انتخاب شود، وی می‌توانست در لیست کاندیداهای آن نظرسنجی قرار بگیرد.
 
چهره عجیب دیگر در این لیست مهدی آیتی است. او نیز شرایطی مشابه با حجت‌الاسلام رضایی داشته است. وی که یکی از دست‌اندرکاران ستاد حسن روحانی در انتخابات سال 1392 بود و انتظار می‌رفت بعنوان استاندار یا حداقل در وزارتخانه‌ها پستی برایش درنظر گرفته شود، اما پاداشش انزوا و گوشه‌نشینی بود. او در این سال‌ها به منتقد دولت تبدیل شده و باعث شده برخی در جبهه اصلاحات نیز از او بدلیل انتقادهای تندش علیه دولت، شاکی شوند.
 
چهره دیگر که در این لیست حضور دارد حجت‌الاسلام موسی قربانی است. وی در سال گذشته حرکت سیاسی خاصی از خود بروز نداده است. او سمت سیاسی خاصی هم در استان ندارد. حضور وی در این لیست نظرسنجی نیز خیلی معنادار نیست.
 
اما چهره دیگری که برخی معتقدند این نظرسنجی در واقع برای مطرح کردن مجدد او در سال انتخابات ترتیب داده شده است، محمدرضا مجیدی است. وی در سال گذشته فعالیت موثری را برای استان انجام نداده است. هرچند حضور مکرر وی در ماه‌های اخیر در استان شائبه حضور مجددش در انتخابات را تقویت می‌کند. مجیدی که بدلیل حضور مکرر و پشت سرهم وی، کم‌کم بعنوان محسن‌رضایی انتخابات مجلس شورای اسلامی خراسان جنوبی تبدیل می‌شود، گویا این بار قصد دارد فعالیت‌های انتخاباتی خود را زودتر آغاز کند. حضور وی در این نظرسنجی نیز مقدمه‌سازی برای این تبلیغات زودهنگام به حساب می‌آید.
 
ابهام در نحوه انتخاب کاندیداها
این روزنامه مدعی شده است این چهره‌ها را از میان پیامک‌هایی که برای این روزنامه می‌آید انتخاب کرده است. کاش شفاف اعلام می‌شد که حضور چهره‌هایی که در پاراگراف‌های فوق اعلام شد به چه ترتیب بوده است؟ آیا هر کسی را پیامک‌ها معرفی کنند شما در لیست خود می‌گذاشتید؟ همانطور که ذکر شد برخی از چهره‌ها حتی سقوط سیاسی را در سال‌های اخیر تجربه کرده‌اند، چطور این افراد در لیست چهره سیاسی سال قرار گرفته‌اند؟
 
چرا چهره سیاسی؟ چرا اقتصادی نه؟
در سال گذشته و چه بسا در سال‌های گذشته شعار سال اقتصادی بوده است. انتظار می‌رفت این روزنامه برای تقدیر از فعالیت‌های اقتصادی فعالین آن حوزه، این نظرسنجی را در حوزه اقتصادی مطرح می‌کرد. تشدید فضای سیاسی استان در سالی که باید با توجه به شعار سال گذشته و سال جاری به سمت اقتصادی می‌رفت، امری نابخردانه بود. از مدیر مسئول فهیم این روزنامه انتظار بود در این مسئله دقت بیشتری را به خرج می‌دادند.
 
سازوکار اعلام نتایج چگونه شفاف خواهد شد؟
یکی از موارد ابهام در این نظرسنجی این است که شاید نتایج بدست آمده خدای ناکرده به سمت دلخواه دست کاری شود. چه سازوکاری وجود دارد که این اتفاق نیفتد؟ چه سازوکاری وجود دارد که روند رأی‌گیری و اعلام نتایج شفاف و مورد اعتماد مردم قرار بگیرد؟ آن هم در سالی که در نظرسنجی صداسیما که یکی از معتبرترین ارگان‌ها با نظارت بالای کشوری آنگونه تقلب صورت گرفت و اگر به موقع جلوی آن گرفته نمی‌شد آبروریزی رخ می‌داد. چه تضمینی وجود دارد که در این مورد اتفاقی مشابه رخ ندهد.
 
چرا هیچ زنی در این نظرسنجی نیست؟
شاید یکی از مواردی که این سال‌ها بخصوص از سوی طیف خاصی از جامعه مطرح می‌شود این است که چرا حضور زنان را اینقدر کمرنگ می‌کنید؟ حال سوالی که در این راستا مطرح است این است که چرا در میان این 10 نفر حتی یک زن نیست؟ آیا هیچ زنی در خراسان‌جنوبی نبود که بتواند در میان این 10 نفر قرار بگیرد؟ زنی که سقوط سیاسی نداشته یا در انزوای سیاسی نبوده. زنی که کاندیدای بالقوه مجلس شورای اسلامی نباشد و چندین و چند اما و اگر دیگر!
 
سید مصطفی موسوی‌نژاد
 
انتهای پیام/4
تصاویر بیشتر برای مطلب: 


نظرات کاربران

کاملا مشخصه هدفشون چیه. در چند رسانه تقسیم کار کردن تا به اون چیزی که میخوان برسن. آخر سال انتخاباته دیگه!


نظر شما