آب و هوا

تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 76301
تاریخ انتشار: 1396/07/12 - 11:42
اخیرا آنچه مشاهده می گردد وزن بر وزنه پیشی گرفته و آدمی را یاد ضرب المثل ( هرکه بامش بیش برفش بیشتر) می اندازد ولی با یک اعمال تغییر در این مثل که باید گفت ( هرکه وزنش بیش پستش بیشتر یا پیشتر)!.

به گزارش خاورستان، یادداشت زیر را یکی از مخاطبین پایگاه خبری تحلیلی خاورستان، به این رسانه ارسال کرده است که بدون کم و کاست منتشر می گردد.

 

اگر کمی انصاف داشته باشیم و حداقل به شعور خود و اطرافیان توهین نکنیم و یا بدون جانبداری از شخص یا اشخاصی نحوه هدایت ورزش استان را کنکاش کنیم مسلما به پرسش‌هایی برخواهیم خورد که ذهن جامعه ورزش حتی کارکنان آن را هم درگیر خواهد کرد.

 

هدف گذاری و برنامه ریزی به اشکال مختلف می تواند به پیشبرد اهداف کمک کند ولی افرادی که باید این اهداف را به سرانجام مقصود برسانند خود مسئله ای است که نیازمند آسیب شناسی است.

 

بدون تردید باید اذعان داشت که تمامی افرادی که در ساختار و ساختمان ورزش چه در مرکز استان و چه در شهرستان ها فعالیت می‌کنند همه دارای تجارب ارزنده ای هستند و نیز دارای توانمندی‌های بسیار خوب به تعبیری هر کدام در حد و اندازه یک مدیر کل از آگاهی برخوردارند اما نحوه چینش و بکار گیری این نیروها واستفاده از ظرفیت های ایشان کاری است که نیازمند شناخت کامل و مدیریت مبتنی بر تدبیر می باشد.

 

ما به مدیریت‌های ورزش استان در ادوار گذشته هیچ کاری نداریم که چه کردند چه نتوانستند چرا که معتقدیم گذشته باید فراروی آینده باشد و از آن تجارب به نفع حال و آینده بهره برد. انسان پر است از نقاط قوت و ضعف که باید در خود و اعمال خود بیشتر و بهتر تامل کند.

 

گویند تجربه را تجربه کردن عین نادانی است و آدم عاقل از یک سوراخ نباید چندین بار گزیده شود  و این درحالی است که در حال حاضر با اعمال علایق و سلایقی روبرو هستیم که آسیب های جبران ناپذیری وارد میکند و عملا از یک یا دو قسمت چندین بار گزیده می شویم غافل از ترمیم آن.

 

اگر مدیریت های قبل ورزش استان دارای ضعف های بوده اینک وقت آنست که از آن الهام گرفته و در راستای بهبود وضعیت گام برداریم.

 

تغییر خوب است چون در علم مدیریت اگر کسی تغییر نکند یا نخواهد تغییر کند تابوت خود را ساخته است. اما تغییر باید از خود آغاز شود و رمز موفقیت آن خانه تکانی فکری و دلی است.

 

هر مدیری به اقضای برنامه های خود از ابزارهای موجود داخلی یا بیرونی می تواند استفاده کند اما عزل و نصب مجدد افرادی که خود گمارده نشان از ضعف در تفکرات سیستمی است یعنی عدم بهره مندی ازمشاورین یا معاونین در حوزه های مرتبط با نیروی انسانی است.

 

آنچه واضح و مبرهن است اینکه در حال حاضر علم فیزیک و فیزیولوژی بر علوم و سیاست های ورزش در بدنه تشکیلات غلبه کرده است و اکثر ورود و خروج های اخیر این اداره کل در پست های مختلف بر اساس وزن افراد شکل می گیرد تا وزنه افراد!.

 

فرق وزن و وزنه در این است که وزن معیار اندازه گیری و حجم یک شی یا شخص را مشخص می کند و وزنه قوت ، قدرت، توانمندی و ارزش گذاری را نمایان می کند.

 

اخیرا آنچه مشاهده می گردد وزن بر وزنه پیشی گرفته و آدمی را یاد ضرب المثل ( هرکه بامش بیش برفش بیشتر) می اندازد ولی با یک اعمال تغییر در این مثل که باید گفت ( هرکه وزنش بیش پستش بیشتر یا پیشتر)!.

 

فارغ ار هر بحثی باید ازخود بپرسیم که این همه گماردن و عزل‌های تکراری برای چیست؟ چرا افرادی را در پست های بگماریم که پس از دویا سه ماه مجددا عزلشان کنیم و دیگری را جایگزین کنیم؟ مگر شناخت اولیه نداشتیم؟

 

اینجاست که باید به ذهن واحد منابع انسانی اداره کل که بیشترین آسیب تشکیلات ورزش استان در چند ساله اخیر ماحصل تفکرات اینان بوده احسنت گفت که با گذشت بیش از یک دهه ار استان شدن هنوز اندر خم یک کوچه ایم . باید ضعف را در خود جستجو کنیم نه دیگران.

 

بحث ورزش استان در حال حاضر فقر مالی یا انسانی نیست بلکه انسانهای متفکر در آن وجود ندارد و یا اگر هست با عنایت علایق و سلایق شخصی برخی مدیر نماها فعلا سرگرم زندگی روزمره خود شده اند تا گام برای ورزش.

 

باید در کمال تاسف و احترام  اذعان داشت که مدیریت فعلی صرفا واژه مدیررا یدک می کشد چرا که تصمیم گیرندگان و تصمیم سازان افراد دیگری هستند که قبلا نیز از امتحان تعصب و رشد نمره خوبی نگرفتند ولی باز همان آش هست و همان کاسه!. در یک تحقیق میدانی می توان به این نتیجه رسید که در بدنه ورزش استان یک رخوت و سستی  ویک خودزنی های نا آگاهانه موج می زندکه با هیچ سعی و خطایی اصلاح نخواهد شد.

 

در خصوص عزل و نصب ها این مطلب فراموش نشود که اغلب اینها برخلاف بخشنامه یا قوانین صادره از سوی استانداری خراسان جنوبی است؛ چون در این بخشنامه ها صراحتا قید شده است از بکارگیری افرادی که تعهد خدمت در شهرستان های استان را داده اند در مرکز استان خود داری شود ولی آنچه مشاهده می گردد نه تنها در پست های حیاتی گمارده شده اند بلکه از حقوق مرزی شهرستان های محروم برخوردار هستند که تخلف در تخلف صورت گرفته و عجیب انکه استانداری هم چشم بر واقعیت ها بسته و نقض بخشنامه خود را با اغماض دنبال می‌کند که این همان بی عدالتی قرن حاضر در سیستم‌های اداری است.

 

عدم توازن و عدم شایسته سالاری و عدم بهره مندی از مدیریت های انسانی و مشاوره ای یک سیستم را به افلیجی  تبدیل کرده که یارای ایستادن ندارد چه برسد به خدمت به جامعه ورزش.

 

امیدواریم در این محرم حسینی جدای از شور کمی از از شعور حسینی بیاموزیم و اینکه فلسفه قیام آن امام همام برای چه بود،؟ جز اینکه عدالت برقرار شود؟! جز اینکه ظلمی و ظالمی نباشد؟! اما افسوس و صد افسوس که ورزش استان در چند ساله اخیر نه تنها زخمی است و از بی عدالتی ها رنج می برد بلکه دیگر رمقی برای ایستادن هم ندارند چون از درون مرده است!.

 

چون این تشکیلات از دو سازمان ادغام شده به نام های ورزش و جوانان تشکیل نشده بلکه نهادهای چون بازرس و دیوان محاسبات و برخی ادارات دیگر در برنامه ها و سیاست های آن دخیل هستند و لنگر خورده گنگر انداخته اند و در حقیقت اینها یکی از مدیران و تصمیم گیران اداره کل هستند در کناز ضعف های منابع انسانی و مدیریت حال حاضر.

 

 واقعا چه ضرب المثل های شیرینی در زبان شیرین فارسی داریم ( آشپز که دوتا شد آش یا شور می شود یا بی نمک) و یا اینکه ( آنچه بگندد نمکش می زنند وای به روزی که بگندد نمک).

 

برای ساماندهی وضعیت فعلی ورزش و جوان خراسان جنوبی، این رسانه آمادگی دارد تا پاسخ منطقی مسئولان استان را در زمینه مشکلات موجود در ورزش، رسانه ای کند.

 

انتهای پیام/ 5

 نظر شما