آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 33105
تاریخ انتشار: 1393/08/03 - 12:05
یادداشت/با انتشار گزارش رسمی وزارت علوم
هروی رسما ازجامعه نخبگان کشور عذرخواهی کند
حداقل انتظاراز آقای هروی این است که ایشان می بایست حداقل در مقابل این هتک حرمت از جامعه نخبگانی کشور علی الخصوص 3772 دانشجوی بورسیه شده به صورت رسمی عذرخواهی کند .

به گزارش خاورستان 4 خردادماه بود که مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان کشور در نشستی خبری، خبر از حضور 3 هزار بورسیه غیرقانونی در دولت دهم داد و تأکید کرد که ردپای آقازاده‌ها در این بورسیه‌ها دیده می‌شود و نهادهای قانونی در حال بررسی پرونده‌ها و تخلفات صورت گرفته هستند

فردای روز برگزاری این نشست تیتر صفحه اول اکثر روزنامه‌های مخالف دولت دهم اختصاص به بورسیه‌های این دولت و به عبارت آنها «بورسیه‌های غیرقانونی» گرفت.

به غیر از روزنامه‌ها برخی از مسئولان نیز به ماجرای افشاگری علیه بورسیه‌ها پیوستند و همانند روزنامه‌ها تلاش کردند تا تمامی 3 هزار نفر بورسیه را متخلف نشان داده و این پیام را انتقال دهند که «هر کسی که در دولت قبل بورسیه تحصیلی اتخاذ کرده است، به طور غیر قانونی و به خاطر رانت‌های مختلف موفق به این کار شده است

یکی از این مسئولان جواد هروی نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی بود .

در واقع می توان گفت هروی با مصاحبه ای که با خبرگزاری مجلس شورای اسلامی رسما اعلام کرد : " شکی در آمارهای ارایه شده نیست "

وی در این مصاحبه اعلام کرد : " آمارهای ارایه شده از سوی معاون وزیر علوم در خصوص 3 هزار دانشجوی بورسیه صحت دارد .   نمی‌توانیم بگوییم آماری که ارایه شده مخدوش بوده و از جانب فردی ناآگاه یا غیر مطلع داده شده است. "

وی با بیان اینکه تخلف دولت قبل در بورسیه 3 هزار دانشجو بدون ضواط لازم واضح و مبرهن است، افزود: این تخلف به هر شکلی مقبول نبوده و باید تحت پیگیری قرار بگیرد.

پس از انتشار این اخبار، اعتراض‌ها بالا گرفت تا حدی که وزارت علوم مجبور به عذرخواهی شد و طی بیانیه‌ای تأکید کرد: «جا دارد هم از عملکرد رسانه‌هایی که بدون توجه به آمار و ارقام، با حاشیه‌سازی موجبات آزردگی تمام بورسیه‌‌شدگان را فراهم آوردند و هم از عکس‌العمل‌های شتاب‌زده و هیجانی برخی دیگر از رسانه‌ها و افراد، عمیقاً احساس تأسف کنیم. عکس‌العمل‌هایی که حاصل آن نام بردن از افرادی است که هرگز پرونده‌ای در حوزه بورس نداشته‌اند

اما پس از گذشت حدود دو ماه دوباره بحث بورسیه‌های غیرقانونی مطرح ‌شد و حتی در منابع غیر رسمی اسامی 3 هزار بورسیه با عنوان بورسیه‌های غیرقانونی افشا شد.

اعلام اسامی دانشجویان زمانی صورت پذیرفت که بحث استیضاح فرجی‌دانا وزیر علوم وقت داغ شده بود.

اینجا هم هروی نقش خود را به خوبی ایفا کرد و در مصاحبه ای که در تاریخ 31 تیرماه با خبرگزاری ایسنا که این روزها نقش پیاده نظام رسانه ای اصلاح طلبان را بازی می کند دوباره بحث بورسیه های غیرقانونی را مطرح می کند و اعلام می کند : بورسیه ها تخلف محرز و فاجعه است

گرچه هروی در 24 مرداد ماه درست 5 روز مانده به استیضاح فرجی دانا  با مصاحبه با خبرگزاری ایسنا  دوباره بر طبل بورسیه های غیرقانونی می کوبد وی در این مصاحبه اعلام می دارد : فرجی دانا استیضاح بشود یا نشود تفاوتی نمی‌کند؛ چرا که باید تکلیف این پرونده روشن شود.

وی در روز استیضاح نیز در دفاع از فرجی دانا سخنرانی می کند و می گوید : " اگر وزارت علوم آمده و بحث بورسیه های غیرقانونی را  مطرح کرده است بايد قدردان باشيم نه اينکه خرده بگيريم. "

این در حالی است که بورسیه‌ها جزو موارد استیضاح نبود و ربط دادن آن به استیضاح یک نوع فضاسازی و اعمال فشار بر نمایندگان مجلس به شمار می‌آمد.

فرجی دانا، در دفاعیات خود در جلسه استیضاح به صراحت از تغییرات ایجاد شده در قانون بورسیه‌‌ها انتقاد کرد و گفت: «از سال 85مبنای کار به تدریج به سمتی می‌رود که در سال 87 با بندی مواجه می‌شویم که در آن بند می‌آید افرادی که دارای سوابق و خدمات برجسته در عرصه ایثارگری، فرهنگی، ‌آموزشی و فن آوری هستند باید پس از تشکیل پرونده در اداره کل دانشجویان خارج برجسته بودن آن‌ها احراز شود

استیضاح فرجی‌دانا رأی آورد و در همان روز محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم شد اما پس از آن نیز حرف و حدیث‌ بورسیه‌های دولت دهم تمام نشد و برخی روزنامه‌ها ، استیضاح را به بورسیه‌ها ربط دادند و طوری عنوان کردند که گویا فرجی‌دانا به واسطه غیرقانونی دانستن بورسیه‌ها استیضاح شده است .

گرچه هروی نیز همچنان بر تخلف 3772 بورسیه غیرقانونی تأکید داشت و بر آن اصرار می ورزید .

وی در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا در تاریخ 25 شهریور اعلام میدارد : درست نیست با توجیه، تخلف در بورسیه‌ها را از خاطر مردم پاک کنیم .

گرچه نجفی سرپرست وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در تاریخ 14 مهرماه طی مصاحبه ای با نقض ادعاهای قبلی درخصوص پرونده 3000 بورسیه وزارت علوم اعلام کرد: ۴۸۰نفر از این بورسیه‌‌ها مربی دانشگاه‌‌ها بودند و ۲ هزار و ۱۰۰ نفر نیز بر اساس بررسی‌های اولیه مشکلی از نظر ادامه تحصیل ندارند.

ولی انگار هروی از ادعای خود در این خصوص دست برنداشته بود .

وی دوباره با مصاحبه با خبرگزاری ایسنا در تاریخ 19 مهرماه می گوید : نگرانیم موضوع بورسیه‌ها به سرنوشت برخی مفاسد دیگر دچار شود .

هروی در این مصاحبه گفت: من از اولین کسانی بودم که به این موضوع ورود کردم و از اسامی مختلف اطلاع حاصل نمودم اما هیچ گاه به خود اجازه ندادم وظیفه‌ای را که در هر حیطه اختیارات قوه قضاییه است را من انجام دهم و اسامی را اعلام کنم و محاکمه نمایم.

هروی همچنین در گزارشی که در روزنامه شرق در تاریخ 20 مهرماه چاپ شد با اظهاراتی که یادآور " بگم بگم های " سال 88 بود اعلام کرد: "با هیچ‌کس تعارف نداریم، اسامی خوانده خواهد شد. منتظریم ببینیم کمیته شکل‌گرفته چه خواهد کرد اما اگر بنا بر مماشات باشد، بدون شک شخصا اسامی را اعلام می‌کنم

اما بالا خره 29 مهرماه رئیس‌جمهور در هشتمین همایش ملی نخبگان با اشاره به استیضاح فرجی‌دانا، استیضاح وی را به بورسیه‌ها مرتبط کرد و گفت: «برخی گفتند وزیر به بورسیه‌ها دست نزند اما باید بگویم کار ناقص وزیر دانشمند فرجی‌دانا توسط نجفی سرپرست فعلی وزارت علوم به زودی تکمیل می‌شود و من در پایان این هفته یا اوایل هفته آینده گزارش کاملی را در مورد بورسیه‌ها به عرض ملت ایران می‌رسانم

درست 3 روز پس از وعده رئیس‌جمهور عصر روز جمعه نتایج بررسی بورسیه‌ها توسط وزارت علوم اعلام شد که براساس آن از تعداد 3772 نفر بورسیه شده بین سال‌های 88 تا 92 بورسیه 508 نفر لغو شده اما با پرداخت هزینه مجاز به ادامه تحصیل هستند و فقط از تحصیل 36 نفر جلوگیری می‌شود.

پس از اطلاعیه وزارت علوم سخنگوی کمیسیون آموزش تأکید کرد که اطلاعیه وزارت علوم بخش اعظمی از ادعاهای قبلی‌ این وزارتخانه را رد کرده است.

قاسم جعفری گفت: «همین 36 بورسیه‌ای که از بین 3700 ادعای قبلی‌ می‌‌گویند نمی‌توانند تحصیل کنند را نیز راستی‌آزمایی می‌کنیم

وی ادامه داد: «آقایان ابتدا، سونامی تبلیغاتی برای بهره‌برداری سیاسی راه‌انداختند و گفتند، بورسیه 3 هزار و هفتصد نفر مورد اشکال است اما اکنون در اطلاعیه خود مدعی شدند که تنها36 نفر نمی‌توانند ادامه تحصیل دهند

جعفری با بیان اینکه مجلس به وزارت علوم اجازه نخواهد داد با حاشیه‌سازی برای کشور و دانشگاهیان، جنگ روانی درست کند، گفت: «نمی‌شود وزارت علوم خودش را هم مقام مدعی و داور قرار دهد، کمیته‌ای که در مجلس برای بررسی بورسیه‌های دولت هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد تشکیل شده، فعالیت خود را به طور جدی دنبال می‌کند تا حقیقت را برای مردم روشن کند؛ وزارت علوم موظف است با این کمیته همکاری کند و اطلاعات لازم را به کمیته بدهد؛ درباره همین 36 نفری که آقایان ادعا می‌کنند ما تحقیق خواهیم کرد تا حقیقت روشن شود

در پی اعلام نتیجه بررسی وزارت علوم درباره وضعیت دانشجویان بورسیه که بر اساس آن از 3772 دانشجو تنها از ادامه تحصیل 36 نفر جلوگیری خواهد شد،کمیته هماهنگی دانشجویان بورسیه از طرح شکایت قضایی علیه آقایان فرجی دانا(وزیر علوم سابق)، صدیقی(رئیس سازمان امور دانشجویان) و نیز برخی روزنامه‌ها به دلیل اتهام به خود خبر داد.

به نظر می‌رسد پرونده‌ای که چندین ماه در کش و قوس‌های سیاسی مطرح بود و در پی آن اتهام بزرگی به نخبگان زده شد خاتمه یافته و آنچه مشخص است این است که از 3772 نفر فقط یک صدم درصد مشکل داشتند.

غائله بورسیه‌های دولت دهم رو به پایان است و این در حالی است که هنوز مشخص نشده که چگونه فرجی‌دانا وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد و دکترای خود را در کانادا گذراند و چگونه فرزندان معاونان وزارت علوم و تعدادی از رؤسای منصوب شده دانشگاه‌ها از بورسیه استفاده کردند و می‌کنند.

آتش این هیاهوی چندماهه فقط دامن جمعی از نخبگان علمی کشور را گرفت، نخبگانی که سرمایه‌های کشور هستند و باید دید نهادهای غیرسیاسی مثل قوه قضائیه در برابر حقی که از این نخبگان به تاراج رفته است چه واکنشی نشان می‌دهد.

اما پس از نظرکردن به مصاحبه هایی که هروی نماینده مردم قاین وزیرکوه در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرگزاری های مختلف اصلاح طلب در این مدت انجام داده که  فقط تعدادی از آنها در این مجال ارائه شد مشخص می شود که ایشان در این پروژه رسانه ای که فقط به تهمت زنی به دانشجویان بورسیه شده ختم شد گاهگاهی کاسه ی داغتر از آش شده و حتی از خود مقامات دولتی هم در این زمینه فراتر رفته و اعلام کرده : "بدون شک شخصا اسامی را اعلام می‌کنم"

بنابراین  بدون شک بخشی از روسیاهی این هیاهوی رسانه ای نصیب  آقای هروی است  وحداقل انتظاراین است که ایشان می بایست حداقل در مقابل این هتک حرمت از جامعه نخبگانی کشور علی الخصوص 3772 دانشجوی بورسیه شده به صورت رسمی عذرخواهی کند .نظرات کاربران

در کجای این کشور تا حالا مسئولی عذر خواهی کرده که ایشان اولی باشه! اگه اینکار رابکند خوبه چون شاید این فرهنگ جا بیفته
آقای هروی در دولت قبل روابط بسیار نزدیکی با وزیر قبلی و معاونانشان داشت و همواره مطابق میل آنها حرف میزد الان که دولت عوض شده برای خوشامد دولت و وزیر جدید همواره موضعگیری کرده و لو بر علیه دوستان سابقش یعنی وزیر قبلی . ایشان وکیل المله هست یا وکیل الدوله؟!!
خوب است مجلس بررسی کند که آیا مجوز دانشگاه بزرگمهر قاین قانونی و بر اساس معیارها و قوانین بوده؟
درود.. دلیلی برای عذر خواهی نیست.. دروغ گفته مگه؟؟؟ اونهایی باید عذر خواهی کنند که حق مردمو و جوونای مردم رو خوردن و الکی با پول بیت المال بورسیه شدند.. عذر خواهی رو شما باید بکنی که اخبار دروغ و یه طرفه میزاری توی سایتت
چرا شما ......ها اینقدر از نماینده قاین ناراحت هستید
سلام اقای هروی خودش میدونه که دربین مردم زجرکشیده قاین جایگاهی ندارد برای همین باچسباندن خودبه دولتی ها و خودشیرینی به فکر منافع بعدازنماینگی خود هست
برای رئیس جمهور که هر جا و هردم، دم از اعتدال میزند و نماینده شهرم که اینگونه غرق در مباحث پوچ و الکی و غیر مستند شده اند، متاسفم.
شما ها واقعا عقب مانده سیاسی هستید یا بخاطر منافع خودتون را به نادانی زده اید؟؟؟؟؟؟؟
ما نفهمیدیم ایشان (آقای هروی) به نفع دولت داره حرف می زنه یا علیه دولت اقدام می کنه ، موقیعت خودشون رو فقط مشخص کنند، بس است.
هروی نیازی به عذر خواهی نمیبیند چون با این اقدام دور از شان مردم ولایت مدار قاین تازه در قلب بعضیها که هروی فکرمیکند همیشه درقدرت استان باقی خواهند ماند جاگرفته است .
درود بر نماینده قاینات وزیرکوه جناب آقای دکتر هروی عذر خواهی را شما باید بکنی که چشم بسته نظر می دهید بروید گزارش سرپرست وزارت علوم رابخوانید ولی فکر کنم خوانده اید خودتان را زده اید به آن راه
چرا عذر خواهی مهم اینست که چند نفر غیر قانونی بورسیه شدهاند اصل قضیه را ول کردید چسبید به تعداد
چرت وپرت میگی خاورستان عذرخواهی کسی باید بکنه که برا حکیم نزاری شما ده میلیارد برآورد 40میلیاردی کرده اونم برا مزار یک شیعه اسماعیلی برو از حسادت دارین مترکین که قاین داره زیرساختی کار میکنه آخه از خدا بترسید شماها دین ندارین ؟


نظر شما