آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 81746
تاریخ انتشار : 1396/11/05 - 14:53
استاندار خراسان جنوبی با بیان این که ستاد بازآفرینی شهری بایستی مشارکت مردم را محور کار قرار دهد،گفت:این ستاد باید نسبت به نظام اجرایی مبتنی بر مردم و تقویت نهادهای توسعه محلی اقدام کند.

به گزارش خاورستان،محمد مهدی مروج الشریعه استاندار خراسان جنوبی ظهر امروز در ستاد بازآفرینی شهری خراسان جنوبی، اظهار کرد:تحرک بخشی به بنیان های اقتصادی از مباحث مهمی است که به عنوان یک اصل و اساس در استان انتخاب شده و در همه حوزه‌ها به صورت خاص دارای تاثیرگذاری است.

وی افزود:اقدام مذکوراز روش های مختلف و با ابزارها و امکاناتی که در خراسان جنوبی قرار دارد و همسو کردن امکانات ملی در این راستا رقم می خورد.

استاندار خراسان جنوبی ضمن تاکید بر ضرورت توجه به مشارکت مردم،خاطرنشان کرد:آنچه مسلم است آن است که چنانچه توسعه به معنای منشور متوازن با وجوهات مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پیش برود راهی جز مشارکت مردم وجود ندارد.

مروج الشریعه ضمن اشاره به این که در قانون برنامه نخست، یک تا سه کلمه از واژه مشارکت در کل قانون 5 ساله استفاده شده که در برنامه پنجم به 43 مرتبه رسیده است،یادآور شد: با وجود ثروت های کلان نهفته در خراسان جنوبی پرهیز داریم که از استان به عنوان یک استان محروم یا کمتر توسعه یافته استفاده کنیم.

وی ضمن اشاره به این که استان خراسان جنوبی علی رغم وجود ثروت های کلان نهفته با برخی شاخص‌های میانگین کشوری فاصله دارد،یادآور شد:برای عمران شهرها دو نوع رویکرد وجود دارد یکی از این رویکردها آن است که با توجه به این که این استان استانی بکر بوده دست مهندسان عمران شهری برای تفکر عمران شهری سنجیده بر اساس نظام مهندسی تعریف شده باز است.

استاندار خراسان جنوبی ضمن انتقاد از این که اقدامات شکل گرفته در خراسان جنوبی مطابق با موازین مهندسی عمران شهری نیست،ابراز کرد:در این زمینه شاهد دو مشکل هستیم که اهم این مشکلات،ضعف اقتصادی و همچنین به هم ریختگی مسائل فرهنگی و اجتماعی است که باعث شده نظام مهندسی عمران شهری به هم بریزد.

 مروج الشریعه از آمادگی استاندار خراسان جنوبی در بحث کمک به بازآفرینی شهری به ویژه در شهرهای دوردست و از جمله نهبندان،اذعان داشت:بیش از 55 میلیارد تومان برای توسعه نهبندان هزینه شده است اما متأسفانه بین 90 تا 95 هزار نفر از جمعیت این شهرستان خارج شدند.

وی باتاکید بر این که اگر با بنیان های اقتصادی قوی نگه داشته شود سبب تثبیت جمعیت خواهیم شد،بیان کرد:باید حاکمیت دست نهادهای توسعه محله ها را بگیرد و به همراهی و همکاری با آنان بپردازد.

استاندار خراسان جنوبی ضمن اشاره به این که در این ستاد بایستی نظام مبتنی بر مشارکت مردم تقویت گردد،تبیین کرد: شهرستان نهبندان یکی از شهرستان هایی است که مورد توجه مقام معظم رهبری بوده است لذا ما هرچه توان داریم در این راستا تلاش خواهیم کرد.

مروج الشریعه مطرح کرد:آنچه مسلم است آن است که آن سوی این ظرفیت‌ها، مدیریتی است که بایستی مورد پیگیری ما قرار گیرد؛ هنر مدیریت ما و مهندسین نمونه آن است که از این ظرفیت ها استفاده بهینه کنیم.

وی با بیان این که قرارگیری پدیده خشکسالی و گسل ها که در کنار هم  در نوع مبلمان شهری و مولفه های فرهنگی و اقتصادی تاثیر بسزایی می گذارند،اظهار داشت:بر کسی پوشیده نیست که ظرفیت های انسانی خراسان جنوبی قابل توجه است و مقداری نیز به نوع نگاه منابع انسانی و مدیریتی و بستگی دارد.

استاندار خراسان جنوبی  ضمن تاکید بر جذب سرمایه گذار برای موضوع بازآفرینی شهری،گفت:تقاضای ما آن است که است که در خصوص جذب سرمایه گذار و سرمایه گذاری برای ثروت انباشته خراسان جنوبی و استفاده از سرمایه گذاری بومی و غیربومی و استارتاپ های خارجی کمک شود.

مروج الشریعه اظهار داشت: ما می‌توانیم تسهیلاتی با نرخ صفر درصد برای اجرای پروژه‌های عمران شهری در اختیار سرمایه‌گذار بگذاریم.

وی در پایان ضمن مطرح کردن درخواست اجازه تبدیل منابع موجود خراسان جنوبی به منابع فزاینده در داخل استان افزود:تقاضای ما از دولت آن است  که با دادن این اجازه به ما کمک کند.

انتهای پیام/ 101

 

 

 نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.