آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 19136
تاریخ انتشار : 1393/02/03 - 09:00
بزرگ‌ترین ضربه تفکر اشرافیگری در بین آقای رئیس‌جمهور، خانواده و همراهانشان که منجر به برگزاری جشن‌های آنچنانی در کاخ سعدآباد با شوی مانکن‌ها و رقص و آواز و فروش لباس‌های چند میلیونی و هدایای میلیونی و... می‌شود، به صدور انقلاب می‌خورد؛

به گزارش خاورستان:

چرا غرب حقوق اسلامی زن را نمی تابد

روزنامه کیهان: رب از این که در یک نقطه از جهان به چالش جدی در حوزه فکر و فرهنگ کشیده شود، وحشت دارد. چرا که اگر در مواجهه فکری فرهنگی در جایی کم بیاورد، در همه جا دچار مشکل می‌شود. از این روست که غرب طی 35 سال گذشته از مواجهه واقعی با جمهوری اسلامی اجتناب کرده و همواره تصویری مخدوش از ایران نشان داده است کما اینکه بعد از سخنان روز شنبه رهبر معظم انقلاب، غرب به هیچ وجه نقد مستند ایشان از آنچه در جامعه غربی بر سر زن می‌آید را بازتاب نداد و با تحریف و دروغ‌پردازی وانمود کرد که گویا از نظر ایشان زن جنس درجه دو است و شایسته برابری حقوقی با مرد نیست. از سوی دیگر آنان با استناد غلط و مغرضانه و توأم با تحریف‌هایی دیگر وانمودکردند که اولاً فلان شخصیت رسمی به اعمال تبعیض علیه زنان و حاکمیت جنس مرد بر زن اذعان کرده و ثانیاً این سخنان نشانه عدم پذیرش سخنان رهبر ایران حتی در درون جمهوری اسلامی است. این در حالی است که اصل اینکه تفاوت قایل شدن بین جنس زن و جنس مرد مصداق تبعیض به معنای ظلم است نادرست می‌باشد و از سوی دیگر هیچ مسئول متدینی در ایران نمی‌تواند علیه سخنانی که پایه دینی محکمی داشته و از موضع مسئولیت و ارائه طریق هم بیان شده، سخن بگوید.

رژیم حقوقی خزر در ترازوی انصاف

روزنامه خراسان: براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی که چند سال قبل و در دوره دولت اصلاحات ابلاغ شد هیچ کشوری نباید در منطقه 20 درصدی بستر و زیر بستر مورد نظر ایران بهره برداری و حتی امور اکتشافی انجام دهد. - کما این که بخش عمده ای از منابع نفت و گاز منطقه خزر جنوبی در همین محدوده ۱۷ تا ۲۰ درصد قرار دارد - سیاستی که تا امروز نیز به درستی پیگیری شده است و اظهارات روز گذشته ظریف در اجلاس خزر در مسکو مبنی بر این که « ایران به عنوان یک طرف ذی نفع اعتقاد دارد که مذاکرات ثمربخش برای تدوین نظام حقوقی جامع و پایدار مبتنی بر اصول و موازین حقوق بین الملل، منصفانه بودن نتایج تحدید حدود، اتفاق آرای پنج جانبه و انحصار حاکمیت، حقوق حاکمه و صلاحیت در این دریا صرفا به پنج کشور ساحلی باید هر چه سریعتر به نتیجه برسد» نشان می دهد که ایران همچنان این سیاست را پیگیری می کند. در عین حال تاکید بر این سیاست باید با استفاده عملی از محدوده مورد نظر به ویژه منابع نفت و گاز آن با سرعت بیشتری ادامه یابد. نشست شهریور ماه سران خزر در مسکو 4 سال پس از نشست سران در باکو در حالی برگزار می شود که تحولات عمد ه ای در عرصه بین الملل و منطقه همچون توافق ژنو و بحران اوکراین به وقوع پیوسته است که می تواند خط مشی های جدیدی را برای برخی سران کشورهای حاشیه خزر ترسیم کند.آیا نشست آینده سران خزر کلاف سردرگم تعیین رژیم حقوقی بزرگترین دریاچه جهان را باز خواهد کرد؟

 

توصیه‌های مهم به واعظان و ذاکران

روزنامه جمهوری اسلامی: دست اندرکاران محافل و مجالس مذهبی در جامعه ما به این توصیه‌های مهم رهبری، بسیار نیاز دارند. توسل به اقدامات قهری برای وادار ساختن آنان به رعایت حدود و ضوابط شرعی نیز هرگز جواب نخواهد داد. آنچه مؤثر و کارساز است، توصیه‌ها و تاکیدات رهبری و مراجع تقلید است که در چارچوب شرع و تعالیم دین سخن می‌گویند و دست اندرکاران محافل مذهبی نیز از آنها شنوائی دارند. تکرار این توصیه‌ها و تأکید بر آنها می‌تواند مشکلات امروز محافل مذهبی را برطرف نماید و آنها را به چارچوب‌های حدود و ضوابط شرعی برگرداند.

آینده روابط ایران و عربستان

روزنامه آرمان: اختلافات ایران و عربستان نشات گرفته از رقابت‌های منطقه‌ای، تلاش برای نفوذ منطقه‌ای و مسئله انرژی است. عربستان سعودی اکنون در شرایط دشواری قرار گرفته است. مقامات سعودی احساس می‌کنند که علاقه مقامات ایالات متحده نسبت به منطقه خاورمیانه و خلیج فارس روز به روز کمتر می‌شود. آنها احساس می‌کنند که واشنگتن، خاورمیانه را یک منطقه هزینه‌بر و کم‌فایده تلقی می‌کند. به یک معنا می‌توان گفت دولتمردان سعودی احساس می‌کنند دولت اوباما فرصت‌های اصلی این کشور را در منطقه آسیای شرقی جستجو می‌کند. از سوی دیگر عربستان احساس می‌کند بهبود نسبی و کاهش تنشی که در روابط میان ایران و آمریکا در جریان گفت‌وگوهای هسته‌ای رخ داده است جایگاه عربستان را در روابط دوجانبه با آمریکا دچار تزلزل می‌کند. بنابراین عربستان از این دو حیث دچار یک وضعیت نامتعادل روانی و استراتژیک است. اما اشتباه اصلی عربستان در این است که ایران را رقیبی می‌بیند که توانمندی‌اش موجب کاهش قدرت مانور عربستان در خاورمیانه و عرصه بین‌المللی می‌شود. اکنون این شرایط فراهم آمده است تا عربستان سعودی دیدگاه خود را عوض کند چرا که دولتمردان ایران هیچ گاه؛ قدرت سیاسی و استراتژیک خود را در مقابل همسایه مسلمان خود به‌کار نمی‌گیرند.

 ترسم نرسی به کعبه

روزنامه ابتکار: متولی فرهنگ در یک کشور اسلامی که قدمت تاریخی و فرهنگی بلند قامتی دارد، نه وزارت ارشاد است و نه دیگرنهادهایی که به قول رئیس جمهوری بودجه فرهنگی دارند اما امکان نظارتی بر آنها وجود ندارد. متولی فرهنگی در این کشور در درجه نخست هنرمندان و فرهنگیان مردمی کشور هستند. باید فضای داخلی را برای فعالیت آنان بازتر کرد، باید از هنرمندان متعهد کشور دلجویی کنیم! رسانه ملی به عنوان فراگیرترین رسانه کشور باید میعادگاه هنرمندان برجسته این سرزمین باشد نه جولانگاه بازی‌های جناحی! و گرنه موج فزاینده گرایش به برنامه‌های ماهواره‌ای و سریال‌های مبتذل و تبلیغاتی ترکیه‌ای که نگاه مخاطبان رسانه ملی را دزدیده‌اند به این زودی‌ها برگشت پذیر نیست. ما داشته‌های گرانبهایی داریم و بی انصافی است اگر همان را از بیگانه تمنا کنیم! این راه که نهادهای مدعی فرهنگ‌سازی در کشور می‌روند، مسیر مقصد نیست! می‌ترسم به کعبه نرسند و نرسیم.

اصلاحات ضرورت جامعه

روزنامه مردم سالاری: نگاه اصلاح‌طلبی نباید تک بعدی باشد. اصلاح‌طلبان باید نگاهی جامع داشته و از نگاه سیاه و سفید به مسایل نیز پرهیز کنند. اصلاحات به معنای حرکت تدریجی رو به جلو است و نباید اصلاحات را با انقلاب اشتباه گرفت. این روزها مباحثی درباره تشکیلات اصلاحات و جبهه اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود، اما باید به این نکته توجه کرد کسانی که در این جبهه قرار می‌گیرند باید در مفاهیم اصلاحات به اشتراک نظر برسند و همه مسایل را اصلاحاتی ببینند و نه سیاسی.اگر اصلاحات به معنای واقعی کلمه به یک فرهنگ تبدیل شود،این جبهه موفق خواهد بود.با این حال در چنین مجموعه‌ای نگاه سیاسی بیشتر حاکم است تا نگاه علمی. در واقع بایداین عده تغییر در چارچوب علمی را بپذیرند. متاسفانه در سال‌های قبل از یک عده بت ساخته شد در حالیکه اصلاحات بت را نمی‌پذیرد زیرا هیچ کس خوب مطلق نیست و همه قابل نقد هستند. اصلاح‌طلبان و اصولگرایان تعاریف متفاوتی از اصلاح‌طلبی و اصولگرایی ارائه کرده‌اند و در این بین هرگاه به قدرت رسیده‌اند براساس نگاه خود عمل کرده‌اند نه براساس مبانی خود. در صورتی که در این جبهه نگاه علمی به اصلاحات حاکم باشد می‌توان از اصلاحات تعریف یگانه‌ای ارائه داد. به هر حال انتخابات مجلس پیش روی گروه‌های سیاسی است و در این میان اصلاح‌طلبان نیز باید با استراتژی مشخص وارد میدان شوند البته به آن نکته باید توجه کنند، اکنون به جای اینکه در میان اصلاح‌طلبان بحث سرلیستی برای انتخابات آینده مجلس مطرح شود،باید اصلاح طلبان تلاش کنند که به نگاه و زبان مشترکی دست پیدا کنند و آن نگاه را به جامعه منتقل کنند و در طول زمان حرکت کنند .اصلاح طلبان نباید یکباره و زودهنگام وارد عرصه انتخابات شوند.

مفروضات اشتباه؛ نتایج اشتباه

روزنامه شرق: گزارش آینهورن بازتاب نیازها و دیدگاه‌های طیف راست‌گرای موجود در کنگره، مراکز مطالعاتی دست راستی و برخی رسانه‌های آمریکاست و فاقد نگاه راهبردی، بی‌توجه به مبانی اولیه معاهدات بین‌المللی تشکیل‌دهنده رژیم عدم اشاعه، واقعیت‌های هسته‌ای موجود در ایران و فاقد درک کافی از مواضع و اظهارات ایران است. آینهورن راهکارهایی ارایه می‌دهد که غیرعملی، متناقض و غیرواقع‌بینانه است و مفاهیم آن نوعی بدعت در رژیم عدم اشاعه است که تنها مذاکرات را پیچیده‌تر می‌کند. تنها نکته مثبت در این گزارش به رسمیت شناختن اجرای حق غنی‌سازی هرچند به‌صورت محدود و تلاش برای نشان‌دادن رهیافتی به ظاهر مثبت با ارایه راهکارهایی برای حفظ تاسیسات هسته‌ای اراک است.  بهتر بود آینهورن به‌جای ارایه این بدعت‌ها و پیشنهادات غیرعملی و غیرمنطقی، که قبلا ناکارآمدی خود را نشان داده است، واقعیت‌های موجود هسته‌ای ایران را می‌پذیرفت و با توجه به دیدگاه‌های راهبردی و موانع سه لایه ایران در زمینه عدم حرکت به‌سمت سلاح هسته‌ای، پیشنهادات عملگرایانه‌ای برای اجرا ارایه می‌داد؛ راه‌حلی که مبتنی بر احترام به حقوق ملت‌ها، رعایت مقررات رژیم عدم اشاعه به‌صورت غیرتبعیض‌آمیز و احترام به مصوبات و معاهدات بین‌المللی برای اجرای حق غنی‌سازی ایران با توجه به واقعیت‌های عینی بود. این راه‌حل با توجه به اراده سیاسی و موج ایجادشده در کشورهای مذاکره‌کننده، امری دور از دسترس نیست؛ فقط باید تا پنجره فرصت‌ها باز است از آن استفاده کرد. یقینا این بازبودن پنجره فرصت‌ها دارای محدودیت زمانی است و باید وقت را با پیشنهادات غیرعملی، غیرحقوقی و مبتنی بر مفروضات اشتباه به هدر نداد.

نتیجه تفکر اشرافیگری توهین به ملت است!

روزنامه وطن امروز: بزرگ‌ترین ضربه تفکر اشرافیگری در بین آقای رئیس‌جمهور، خانواده و همراهانشان که منجر به برگزاری جشن‌های آنچنانی در کاخ سعدآباد با شوی مانکن‌ها و رقص و آواز و فروش لباس‌های چند میلیونی و هدایای میلیونی و... می‌شود، به صدور انقلاب می‌خورد؛ وقتی میهمانان ویژه مراسم همسران سفرای کشورهای مختلف باشند، آنهایی که بخشی‌شان آرزوی اضمحلال جمهوری اسلامی در نظام غرب را دارند و بخشی چشم امید به جمهوری اسلامی برای مبارزه با غرب بسته‌اند، با برگزاری اینگونه مراسم، دشمنان امیدوار و آزادیخواهان ناامید خواهند شد.

عمق اختلافات ایران و عربستان

روزنامه سیاست روز: اکنون اگر عربستان به ظاهر می‌خواهد روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران به واسطه شخصیت‌هایی بهبود بخشد، نه از سر دوستی و قرابت‌های دینی و مذهبی است که از سر دشمنی‌هایی است که سالهاست علیه ایران اتخاذ کرده است.  اگر بپذیریم که مفهوم استراتژی، «به معنای هنر به کارگیری هر چه بهتر امکانات برای رسیدن موفقیت‌آمیز به مقصد در مقابل دیگر بازیگران است»، همین سیاست و دیپلماسی که اکنون بر روابط دو کشور سایه افکنده بسیار بجا و مناسب است. ذوق‌زدگی برای بهبود روابط از سوی برخی مقامات و شخصیت‌های کشور با عربستان سیاستی نیست که، منافع ملی ایران را تامین کند.عربستان آبستن تحولاتی است که اکنون جایگاه آن را متزلزل کرده است. آیا گسترش دوباره روابط با کشوری که خود در آستانه تحولات و سرنگونی است از نظر علم سیاست درست است؟ 

نقش تازه دولت در بازار سرمایه؛ حمایت یا مداخله؟

روزنامه ایران: با آن‌که مجادله و کشمکش نظری میان دو گروه مخالفان و مدافعان مداخله دولت در بازار سرمایه همچنان باقی است اما دولت‌های مدرن هیچ‌گاه معطل و منتظر نتیجه این نزاع فکری نمانده‌اند. بر همین اساس امروز حتی در نظام‌های لیبرال، دولتمردان نسبت به وضعیت بازار سرمایه و چالش‌های بازار بورس بی‌تفاوت نمی‌مانند. این حساسیت از یک واقعیت مهم ناشی می‌شود و آن این که بازار سرمایه قلب تپنده اقتصادهای توسعه یافته است و هرگونه اختلال در این بازار بلافاصله اثرات عمیق خویش را در سایر ارکان اقتصاد جامعه نمایان می‌سازد. به نظر می‌آید در تجربه مدیریت امروز ایران نیز حساسیت تصمیم گیران نسبت به سرنوشت بازار سرمایه از همین تجربه جهانی ناشی می‌شود. بنابراین در روزهای اخیر وقتی که که نشانه‌های التهاب و ضعف در بورس آشکار شد هیچ دولتمردی در ضرورت «نشان دادن واکنش بهنگام و مؤثر» تردید به دل راه نداد. نخستین واکنش جدی نیز در نشست اضطراری وزیر اقتصاد با مدیران نظام بانکی کشور و تزریق 4 هزار میلیارد به بازار ظهور و بروز پیدا کرد.
اکنون نوعی اجماع نظر میان مدیران اقتصادی ایران حول این واقعیت شکل گرفته که بازارها در بسیاری از بزنگاه‌ها قادر نیستند به صورت «خود انتظام» عمل کنند و در این موارد «نقش‌آفرینی دولت» یک گزینه  اجتناب ناپذیر است؛ نقصان‌های جدی در این بازار که ذکر شد باعث می‌شود دولت‌ها برای بازگشت تعادل و اعتماد به بورس تصمیم به مداخله بگیرند، زیرا در غیر صورت به تعبیر کینز باید شاهد استمرار روح حیوانی و وحشت در بازار سهام و به عبارت دیگر به مخاطره افتادن بنیان کل اقتصاد جامعه بود

دانانظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.