آب و هوا تازه های سایتپربیننده ترین

کد مطلب: 18128
تاریخ انتشار : 1393/01/21 - 12:25
رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی در گفتگو با خاورستان:
هنراسلامی نباید با یک مقوله خشک و بی روح اشتباه گرفته شود
رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی با بیان اینکه هنر اسلامی نباید با یک مقوله خشک و بی روح اشتباه گرفته شود گفت: متاسفانه جامعه درک و شناخت درستی از هنر اسلامی ندارد و آن را دچار برخی تعصبات خشک و بی اساس کرده است.

مهدی حبیبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارداشت: هر کدام از رشته های هنر که بعد از اسلام به وجود آمد و رشد و ترویج یافت جزو رشته های هنر اسلامی محسوب می شوند البته با این ویژگی که طبق قواعد مشخص و در چهارچوب اصول اجرا شوند.

وی ویژگی های هنراسلامی را معنویت، آسمانی بودن، توجه به خداوند و ملکوت، سادگی و بی پیرایگی، پاکی و کمال خوبی دانست و افزود: این ویژگی ها به شکلی است که همه آن ها توجه انسان را از امور زمینی به سمت خدا و آسمان و امور فوق زمینی جلب می کند.

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی تفاوت اساسی هنر اسلامی با هنر مدرن را عجین های هنرهای مدرن با تکنولوژی و پیشرفت های بی حدو مرز دنیای صنعتی عنوان کرد و گفت: انسان در هنر مدرن دچار نوعی سرگشتگی است در حالی که هنراسلامی در پاکی و ملکوت باقی می ماند و هدف والای آن رساندن انسان به مرتبه کمال و شایستگی است.

حبیبی با بیان اینکه هنر اسلامی نباید با یک مقوله خشک و بی روح اشتباه گرفته شود تصریح کرد: متاسفانه جامعه درک و شناخت درستی از هنر اسلامی ندارد و آن را دچار برخی تعصبات خشک و بی پایه و اساس کرده است.

وی اضافه کرد: هنر اسلامی یک روح پاک و معنوی است که وابستگی اش با روح و باطن انسان است تا ما هرچقدر بتوانیم شناخت بهتر و جامع تری از اصل هنر اسلامی به جامعه بدهیم قطعا نتایج بهتری نیز می گیریم که البته این وظیفه متخصصان و اهل فن است.

نمونه ای از مدیریت جهادی را در نگاه شهید آوینی می توان دید

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی به شعار امسال با نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی اشاره کرد و افزود: نمونه مدیریت جهادی را می‌توان در نگاه شهید آوینی مشاهده کرد، نگاهی که جهت‌گیری‌های کاری را برای خدمت به آحاد مردم مورد توجه قرار می‌دهد.

حبیبی خاطرنشان کرد: حوزه ادبیات و هنر یکی از بخش‌های است که انقلاب اسلامی در شکل‌گیری و ایجاد جریان نو در آن تاثیر بسزایی داشته است.
وی با بیان اینکه ادبیات هنر انقلاب اسلامی مبتنی بر آموزه‌های دینی و ظرفیت ملی است، افزود: تبلور این ادبیات در آثار فاخر افرادی مانند مرحوم قیصر امین‌پور، شهید آوینی و سید حسن حسینی می توان دید.
رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی عمده مشهوریت شهید آوینی را توجه او به وقایع رخ داده در پیرامون حوزه انقلاب و دفاع مقدس دانست و گفت: در آن دوران به استناد تاریخ بسیاری از هنرمندان نسبت به این وقایع بی‌تفاوت بودند اما این شهید بزرگوار به دلیل داشتن باورهای ارزشی و انقلابی، در زیر توپ و گلوله با دوربین به ثبت وقایع انقلاب و دفاع مقدس پرداخت.نظر شما

ایمیل شما جهت ارتباط بوده و نمایش داده نمی شود.