سرویس: اقتصادی کد خبر: 96974 ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹

آیا مسیر خوسف بهاباد جان می‌گیرد؟

یزدی‌ها فعال‌تر از مسئولان خراسان جنوبی/ جاده «بهاباد-نایبند»؛ انقلابی در حمل‌ونقل و ارتباطات جاده‌ای کشور

احداث مسیر خوسف-بهاباد که به مطالبه عمومی تبدیل شده و در حالی که مسئولان یزد، فعال‌تر از مسئولان خراسان جنوبی پیگیر احداث این جاده هستند اما مسئولان خراسان جنوبی به این مسیر بی‌توجه هستند.

یزدی‌ها فعال‌تر از مسئولان خراسان جنوبی/ جاده «بهاباد-نایبند»؛ انقلابی در حمل‌ونقل و ارتباطات جاده‌ای کشور

به گزارش خبرنگار خاورستان، احداث مسیر بیرجند-خوسف-نایبند-بهاباد-یزد سال‌هاست به مطالبه عمومی تبدیل شده و بسیاری از مردم و کارشناسان از فواید این مسیر سخن می‌گویند. در حالی که مسئولان یزد، فعال‌تر از مسئولان خراسان جنوبی پیگیر احداث این جاده هستند اما آن‌چه در پیگیری‌ها و گزارش‌های پایگاه خبری تحلیلی خاورستان و سایر رسانه‌ها منتشر شده، از بی‌توجهی مسئولان خراسان جنوبی به این مسیر و حتی سنگ‌اندازی در احداث این جاده مهم حکایت دارد.

در این رابطه، محمدمهدی خانی‌زاده‌بهابادی فرماندار بهاباد در گفت‌وگو با یزدرسا، درخصوص محور بهاباد نایبند اظهار کرد: در اسفندماه سال 78، مسیری 160 کیلومتری در محور بهاباد-نایبند با عنوان مسیر طلای سرخ_به دلیل کشت زعفران در بهاباد و خراسان جنوبی- تعریف شد و طرح توجیهی آن، همان زمان تدوین شد که با احداث این مسیر راه استان یزد به شهر مقدس مشهد 200 کیلومتر کوتاه می‌شود.

وی ادامه داد: متأسفانه این طرح به دلیل مشکلاتی، پیگیری برای قرار گرفتن آن جزو طرح‌های ملی چند سال به تعویق افتاد تا این‌که در سال 82 این طرح به صورت رسمی آغاز شد.

فرماندار بهاباد با بیان این‌که تکمیل این مسیر قریب به 10 سال است به دلایلی مانند نبود اعتبار متوقف شده است عنوان کرد: کل پیشرفت این طرح کمتر از 23 درصد معادل 50 کیلومتر زیرسازی است و علی‌رغم این‌که جزو راه‌های حیاتی به حساب می‌آید به سرانجام نرسیده است.

مزیت‌های مسیر بهاباد نایبند

خانی‌زاده با بیان این‌که مسیر بهاباد نایبند انقلابی را در حمل و نقل و ارتباطات جاده‌ای کشور ایجاد می‌کند ابراز کرد: راه برقراری ارتباط استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان با یزد، تسهیل ارتباط شرق، مرکز و غرب کشور، تسهیل حمل و نقل مواد معدنی استان یزد به شرق کشور و کشور افغانستان، ایجاد کمربندی غرب به شرق کشور برای تسهیل دسترسی به مرزهای شرقی، بالابردن امنیت کویر از مزیت‌های این مسیر است.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون برای مسیر یزد به مشهد، بعد از خروج از مسیر اردکان تا طبس هیچ آبادی در مسیر نیست و هنوز هم این مسیر دوبانده نشده است اما از مسیر بهاباد به دربند بیشتر مسیرها دوبانده است و هر صد کیلومتری یک آبادی در مسیر وجود خواهد داشت و مطمئنا برای مردم یزد این مسیر برای سفر به مشهد جذاب‌تر خواهد بود.

تسهیل رفت‌وآمد به مرز ماهیرود

فرماندار بهاباد با بیان این‌که این مسیر بسیاری از رفت‌وآمدها را به مرز ماهیرود تسهیل می‌کند گفت: این مسیر بیرجند تا شیراز را بسیار کوتاه‌تر می کند به‌طوری‌که هم‌اکنون مسیر یزد طبس بیرجند 800 کیلومتر است اما از انار، بافق، بهاباد به بیرجند 625 کیلومتر است که 175 کیلومتر را کوتاه‌تر می‌کند.

خانی‌زاده با بیان این‌که مسیر بهاباد به نایبند مسیری استراتژیک است تصریح کرد: بهاباد جزو سی شهر کمتر توسعه‌یافته کشور است و یک نظام‌نامه‌ای برای شهرهای کمتر توسعه‌یافته برای استفاده از ظرفیت‌های ایمیدرو تدوین شده است و در سفر رئیس جمهور به یزد تفاهم‌نامه‌ای بین استاندار یزد و ایمیدرو برای مشارکت در احداث این جاده در سال 97 منعقد شد.

بهره‌برداری جاده بهاباد-نایبند تا سه سال آینده

وی با بیان این‌که پیگیری‌های مکرری در این مدت از سوی استانداری یزد و صباغیان نماینده مردم بهاباد انجام شده است گفت: با پیگیری‌ها و جلسات انجام شده مقرر شده 50 درصد اعتبار ایجاد این مسیر از طریق شرکت صنعتی معدنی چادرملو تأمین شود.

فرماندار بهاباد گفت: بعد از مصوبه هیئت‌مدیره چادرملو برای تأمین 50 درصد اعتبار مسیر بهاباد نایبند، قرارداد با شرکت پیمانکار با مبلغ یک‌هزار و 440 میلیارد ریال بسته شد و در هفته دولت با حضور استاندار یزد ساخت این مسیر جان دوباره گرفت که امیدواریم تا سه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

ماهیرود-یزد 145 کیلومتر نزدیک‌تر

خانی‌زاده تأکید کرد: با ایجاد مسیر بهاباد-نایبند، یک راه دیگر 170 کیلومتری از مهبندان کرمان به سمت جاده دربند ایجاد می‌شود که با احداث این جاده، تقریبا 145 کیلومتر مسافت بین مرز ماهیرود به مرکز استان یزد نزدیک‌تر می‌شود که این موضوع نیز در دست پیگیری و بررسی است.

بنابراین گزارش؛ با توجه به پیگیری مسئولان استان یزد و فواید این مسیر به خصوص برای شهرستان خوسف و مرز ماهیرود، مردم منتظر اقدامات فعالانه مسئولان استان خراسان جنوبی هستند.

انتهای پیام/4

اخبار مرتبط:

مسیر مهم خوسف نایبند، قطعه گمشده در شرق کشور

مسیر "طلای سرخ"، در ناهمواری بودجه‌ای

جاده خوسف نایبند همچنان ناتمام/ فیلم

دستور مافوق هم نتوانست فرماندار را به پای اجرا بکشاند

تناقض گفته‌ها با مشاهدات گردشگران

عدم انجام تعهدات و به خطر افتادن جان مردم در جاده

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب