سرویس: اقتصادی کد خبر: 96348 ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱

گذری بر اعتبارات شهرستان‌های خراسان جنوبی؛

اختصاص اعتبارات شهرستان‌ها به مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی

اختصاص اعتبارات شهرستان‌ها به مصوبات سفر استاندار، باعث گلایه بسیاری از افراد شده است چراکه کاهش اعتبارات شهرستانی لطمه به آن شهرستان است.

اختصاص اعتبارات شهرستان‌ها به مصوبات سفر استاندار خراسان جنوبی

به گزارش خبرنگار خاورستان، اختصاص اعتبارات شهرستان به مصوباتی که با حضور استاندار در آن شهرستان به تصویب رسیده،  از موضوعات داغ این روزهاست. مصوباتی که به مصوبات سفر استاندار مشهور شده و سعی دارد آن را جدای از طرح‌های استان و شهرستان‌ها به مردم نشان دهد.

اگر این سفرها اعتبارات جداگانه‌ای غیر از اعتبارات سالیانه شهرستان‌ها ندارد، چرا به عنوان مصوبه تبلیغاتی بین مردم مطرح می‌شود؟ اکنون باید اعتباراتی که سالیانه به حوزه‌های مختلف در شهرستان‌ها اختصاص می‌یافت و با نیاز استان کار انجام می‌شد، حذف و با مصوباتی که سال‌های گذشته مطرح بود و به یک بازدید و توضیح در جلسات مطرح می‌شود، اختصاص یابد.

در شهرستان‌های خراسان‌جنوبی پروژه‌های نیمه‌تمامی از سالیان گذشته وجود دارد که به گفته یک منبع آگاه، اعتبار چهارسال یک شهرستان، بدون تعریف مصوبه و کلنگ‌زنی پروژه جدید، باید به آن‌ها اختصاص یابد.

پروژه‌های زیرساختی هر شهرستان نیاز آن شهرستان است و نیاز نیست مجدد به عنوان مصوبه سفر مطرح شود.

باتوجه به این‌که از ابتدای سال گفته می‌شود بیش از 80 درصد مصوبات سفر در شهرستان‌ها اجرایی شده است چرا بخشی از اعتبارات سال 1399 به مصوبات سفر اختصاص داده می‌شود؟

بخش عمده اعتبارات شهرستان ها در سال 99 به مصوبات سفر استاندار اختصاص یافته است

مجید پورعیسی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان گفت: مجموع اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خراسان جنوبی در سال 1399، مبلغ 347 میلیارد و 652 میلیون تومان است که بخش عمده از این اعتبارات توسط کمیته‌های ارزیابی شهرستان‌ها بابت مصوبات سفر استاندار به شهرستان‌ها پیش‌بینی شده است.

وی افزود: اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای شهرستان بیرجند در سال‌جاری 633 میلیارد و 838 میلیون ریال است.

به گفته پورعیسی، مصوبات و پروژه‌های سفر استاندار به شهرستان‌ها از محل اعتبارات داخلی و استانی تأمین شده که هدف آن رفع محرومیت و اتمام پروژه با فیزیکی بالا است.

اما در این خصوص بیان نشده که آیا اتمام پروژه‌ها و رفع محرومیت‌ها فقط باید به اسم مصوبات سفر استاندار باشد که به آن‌ها یک قطره اعتبار تخصیص دهند یا اگر مصوبه سفر نبود نباید یک کاری برای مردم انجام می‌شد؟

در این خصوص سایت خبری نسیم‌قاین در مطلبی با اظهار گلایه از کاهش اعتبارات شهرستان قاین و اختصاص اعتبارات شهرستان به مصوبات سفر استاندار نوشت: در سال 1397 اعتبارات شهرستان قاین ۳۳ میلیارد و ۹۸۰ میلیون تومان بود.

در سال 1398 اعتبارات شهرستان قاین ۵۴ میلیارد تومان بود که حدود ۱۷ میلیارد تومان آن تخصیص یافت و بیشتر تخصیص‌ها، اوراق چند ساله بود.

در سال 1399 اعتبار شهرستان قاین ۳۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان شد.

نکته قابل تأمل در خصوص اعتبارات سال ۹۹ اختصاص بیش از ۱۰ میلیارد تومان به مصوبات سفر سال گذشته محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی به شهرستان قاین است.

قدردان زحمات استاندار هستیم اما تصور نمی‌کردیم قرار است مصوبات سفر از اعتبارات شهرستان تأمین شود. خوب می‌دانید که هر روز شاهد افزایش قیمت‌ها و تورم سر به فلک کشیده هستیم. آیا با این کاهش اعتباری نسبت به سال گذشته، امیدی به تکمیل پروژه‌ها خواهد بود؟

اگر با وضع موجود، امسال نیز تخصیص اعتبارات کم باشد و فقط ۱۰ میلیارد تومان مصوبات سفر تخصیص یابد، باید گفت بودجه امسال قاینات به نوعی صفر است.

انتهای پیام/3/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب