سرویس: اجتماعی کد خبر: 96143 ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷

شهردار بیرجند:

ادارات خدمات‌رسان در زمین‌های موسوی معطل شهرداری نیستند/ ارائه تصویری متفاوت از بیرجند تا سال 1400

جاوید به زمین‌های موسوی اشاره کرد و گفت: برای اجرای خدمات ادارات برق و آب تمام کدگذاری‌ها و قسمتی از جدول‌گذاری‌ها نیز انجام شده است و هیچ اداره خدمات رسانی معطل شهرداری نیست.

ادارات خدمات‌رسان در زمین‌های موسوی معطل شهرداری نیستند/ ارائه تصویری متفاوت از بیرجند تا سال 1400

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدعلی جاوید شهردار بیرجند صبح امروز در نشست خبری، ضمن تبریک روز شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، اظهار کرد: با برنامه‌هایی که پیش‌بینی شده امیدواریم تا سال 1400 نیازهای شهروندان برطرف شود و تصویری متفاوت از شهر بیرجند داشته باشیم.

وی با بیان این‌که در حوزه فضای سبز و آیلندها، سیستم آبیاری سنتی به نوین تبدیل شده است، افزود: بسیاری از پارک‌های محله‌ای مانند آیت الله بهجت، انقلاب، الهیه و بسیاری از پارک‌های بزرگ مانند پارک نشاط و پارک جنگلی و منطقه گردشگری بند دره توسعه پیدا کردند.

شهردار بیرجند به ایجاد فضاهای فرهنگی در سطح شهر اشاره و تصریح کرد: عمارت شوکتیه و موزه بیرجندشناسی به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

جاوید گفت: فرهنگسرای بیرجند نیز با 30 میلیارد تومان اعتبار از منابع داخلی در حال ساخت است و به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی افزود: در حوزه ترافیکی نیز مطالعات طرح جامع ترافیک شهر بیرجند به اتمام رسید و معابری که نیاز به بازگشایی بود باز شد و بعضی از مناطق نیز در حال بررسی است.

معطل‌ماندن آسفالت برخی معابر شهر به دلیل عدم‌انجام انشعابات

شهردار بیرجند با اشاره به این‌که پارکینگ خیابان حکیم نزاری به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: بخشی از معابر شهر خاکی بودند و مردم درخواست داشتند این معابر آسفالت شود اما به دلیل این‌که اداره آب و فاضلاب انشعابات خود را انجام نداده بود، آسفالت این مناطق انجام نشد و امیدواریم آسفالت معابر شمال شهر تا پایان آبان ماه به اتمام برسد.

جاوید به زمین‌های معروف به موسوی اشاره کرد و گفت: بیش از یک هزار قطعه زمین که مالک داشتند و بلاتکلیف بودند با جلسات متعددی که برگزار شد، تعیین تکلیف شدند و در حال حاضر کار فضاسازی و جدول‌گذاری آن در حال انجام است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار خاورستان، مبنی بر این‌که دستگاه‌های خدمات رسان مانند آب و فاضلاب و برق خدمات رسانی خود را منوط به جدول‌گذاری شهرداری کردند و در این زمینه اقدامی انجام نمی‌دهند، گفت: برای اجرای خدمات ادارات برق و آب تمام کدگذاری‌ها انجام و قسمتی از جدول‌گذاری‌ها نیز انجام شده است و هیچ اداره خدمات رسانی معطل شهرداری نیست.

شهردار بیرجند با اشاره به این‌که تمام ادارات خدمات رسان جواب استعلامات خود را در مورد زمین‌های موسوی دریافت کرده‌اند، تصریح کرد: جدول‌گذاری کامل کوچه‌ها و خیابان‌های این زمین‌ها به دلیل اینکه این منطقه در حال ساخت و ساز است و بسیاری از زمین‌ها ساخته نشده و در آینده خاک‌برداری و جوشکاری و ... خواهند داشت و این امر باعث تخریب جدول‌ها و هرز اعتبارات خواهد شد، انجام نمی‌شود.

جاوید به میدان اجتماعات بیرجند اشاره کرد و گفت: 32 میلیارد تومان اعتبار برای احداث این میدان در نظر گرفته شده است که در حال حاضر کار عمرانی آن در 11 هکتار در قلب شهر بیرجند در حال انجام است.

وی افزود: بودجه شهرداری بیرجند در سال 96 به میزان 60 میلیارد تومان بود که در حال حاضر به 187 میلیارد تومان رسیده و سه برابر شده است.

شهرداری بیرجند با بیان این‌که ماشین‌آلات سبک و سنگین خریداری و به سیستم خدمات عمرانی شهرداری الحاق شده است، افزود: در بحث ناوگان حمل و نقل عمومی نیز 22 دستگاه اتوبوس جدید و تعدادی کهنه نیز خریداری و به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه شده است.

جاوید به شیوع ویروس کرونا و کاهش مسافر در ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره کرد و افزود: در همین راستا و با تصویب شورای شهر مبلغ یک میلیون تومان یارانه به صورت ماهیانه به بخش خصوصی داده می‌شود.

ساخت مرکز مدیریت پسماند بیرجند

وی افزود: مرکز مدیریت پسماند بیرجند در زمینی به وسعت 70 هکتار در حال ساخت است که عملیات عمرانی شامل خیابان‌کشی، فضای سبز، ساختمان مدیریت و سوله‌های پردازش 100 انجام شده است و فقط باید تجهیزات پردازش در این محل نصب شود.

شهردار بیرجند به احداث روز بازار بلوار مسافر اشاره کرد و گفت: در راستای ساماندهی به میوه‌فروش‌های سیار و کامیونت‌ها و کنترل قیمت‌ها در اطراف شهر مانند بلوار شهدای عبادی و میدان مصلی مکان‌هایی جهت استقرار این میوه‌فروش‌ها احداث شده است.

جاوید به طرح‌های تفضیلی و توسعه شهری اشاره کرد و افزود: عمر این طرح‌ها 10 ساله است که در شهر بیرجند بیش از 10 سال عمر دارد و شهرداری نقشی در تصویب آن ندارد و فقط مجری این طرح‌ خواهد بود.

انتقال صنوف آلاینده

وی به انتقال صنوف آلاینده به خارج از شهر اشاره کرد و افزود: دو هزار و 152 واحد در زمین‌های صنوف آلاینده وجود داشت که یک هزار و 800 واحد در زمین‌های متعلق به راه و شهرسازی قرار داشت که این تعداد زمین در اختیار اتحادیه صنوف آلاینده قرار گرفت و پروانه ساخت تعدادی از آن‌ها نیز صادر شده است.

شهردار بیرجند با اشاره به این‌که 300 قطعه از زمین های صنوف آلاینده متعلق به شهرداری بوده است، افزود: این تعداد زمین نیز در مرحله صدور با همکاری اداره ثبت است.

جاوید تصریح کرد: از سال 96 تاکنون عوارض شهرداری بیش از 20 درصد افزایش نداشته است.

وی به مناطق فرسوده شهر بیرجند اشاره کرد و افزود: در این مناطق شهرداری به میزان 50 درصد عوارض پروانه ساختمانی را تخفیف می‌دهد و اثرگذار نیست، در واقع این مکان‌ها باید از بن‌بست خارج شوند مانند طرح فرزان که بلوار موسی‌بن‌جعفر(ع) را به سه راه اسدی متصل و این منطقه را از بن‌بست خارج کرد و املاک مردم ارزش پیدا کرد لذا برای این‌که سایر مناطق فرسوده نیز از رکود خارج شود باید این‌چنین طرح‌هایی در آن‌ها اجرا شود.

افزایش قیمت زمین در بیرجند

شهردار بیرجند در پاسخ به سوال خبرنگار خاورستان، مبنی بر این‌که قیمت زمین در شهر بیرجند در حال افزایش است و شهرداری چگونه می‌تواند در کاهش قیمت‌ها کمک کند، گفت: شهرداری نیز به افزایش قیمت زمین معترض است و این وظیفه دستگاه‌های دولتی و نظارتی است که بر روند افزایش قیمت‌ها نظارت داشته باشند و شهرداری نمی‌تواند در این بخش دخیل باشد.

جاوید به خاکی بودن بعضی از معابر سایت اداری اشاره کرد و افزود: عملیات زیرسازی در این منطقه انجام شده است و باید ادارات هزینه‌های مورد نظر را پرداخت کنند تا آسفالت این معابر انجام شود.

200 میلیارد تومان مطالبه شهرداری بیرجند از دستگاه‌های دولتی

شهردار بیرجند گفت: حجم مطالبات شهرداری از ادارات و سازمان‌های دولتی ۲۰۰ میلیارد تومان است که پرداخت بدهی دستگاه‌های دولتی نقش مهمی در خدمات‌رسانی بهتر به شهروندان دارد.

وی گفت: در گذشته دستگاه‌های دولتی در بیرجند خود را ملزم به پرداخت هزینه‌های پروانه ساختمانی نمی‌کردند اما اکنون هیچ دستگاه یا فرد حقیقی قبل از صدور پروانه اجازه ساخت و ساز ندارد.

تفکیک زباله از مبدأ جهت حذف زباله‌گردی

وی به موضوع تفکیک زباله و زباله گردی اشاره کرد و افزود: مسئله تفکیک زباله از مبدا به پیمان‌کار سپرده شد اما پیمانکار نتوانست به خوبی آن را انجام دهد. در حال حاضر شهرداری این وظیفه را به عهده گرفته و از ادارات و فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای شروع کرده است و در ادامه از درِ منازل نیز انجام خواهد شد تا به سبد خانوار کمک اندکی شود و مسئله زباله‌گردی و تهدیدهای آن نیز از بین برود.

انتهای پیام/132/ 11/ 4

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب