سرویس: اجتماعی کد خبر: 96114 ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی خبر داد

اختصاص 268 میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا/ تعاونی‌های خراسان جنوبی 110 هزار دلار کالا صادر کردند

اشرفی گفت: مبلغ 268 میلیارد تومان تسهیلات خویش فرمایی و کارفرمایی مشاغل آسیب دیده از کرونا به خراسان جنوبی اختصاص پیدا کرد.

اختصاص 268 میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا/ تعاونی‌های خراسان جنوبی 110 هزار دلار کالا صادر کردند

به گزارش خبرنگار خاورستان، غلامرضا اشرفی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی صبح امروز در نشست خبری، ضمن تبریک روز جهانی تعاون، اظهار کرد: اتحادیه بین المللی تعاون در سال 1923 اولین شنبه جولای را به عنوان روز جهانی تعاون نامگذاری کرد که همه ساله، در کشورهای مختلف برنامه‌هایی در راستای بالابردن سطح مشارکت مردم و ارتقاء قدرت تعاونی به عنوان یک ابزار موثر برگزار می‌شود.

وی با بیان این‌که 911 تعاونی تولیدی، توزیعی و خدماتی با 287 هزار عضو در خراسان‌جنوبی فعال هستند، افزود: با احتساب سهام عدالت 707 هزار و 972 نفر عضو تعاونی‌های استان هستند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که تعداد پنج شرکت تعاونی دانش‌بنیان با ۶۲ نفر و ۱۵ اتحادیه شرکت تعاونی با ۳۹ نفر از عوامل اداری و دفتری در استان فعالیت دارند، گفت: همچنین 124 تعاونی بانوان با اشتغال یک‌هزار و 493 نفر در استان فعال هستند.

اشرفی با اشاره به این‌که از ابتدای سال جاری تعاونی‌های استان 110 هزار دلار کالا به کشورهای همسایه صادر شده است، افزود: همچنین در این مدت 10 تعاونی در رشته‌های مختلف تشکیل و سه هزار و 600 نفر ساعت دوره آموزشی برگزار شده است.

وی افزود: در ایام شیوع کرونا دو تعاونی در طبس و نهبندان خط تولید خود را به تولید ماسک تغییر دادند و حمایت‌هایی از این تعاونی‌ها انجام شد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که به دنبال این هستیم که تولیدات و محصولات خراسان جنوبی با برند و نشان استان مطرح شوند، افزود: در حال حاضر 19 تعاونی در سطح استان با 26 برند در حال فعالیت هستند.

اشرفی تصریح کرد: در ایام شیوع ویروس کرونا بیش از 20 هزار کیسه برنج بین جامعه کار و تلاش و بنگاه‌های آسیب‌پذیر توزیع شده است.

وی با بیان این‌که 268 میلیارد تومان تسهیلات خویش فرمایی و کارفرمایی مشاغل آسیب دیده از کرونا با سود 12 درصد به استان تزریق شده است، افزود: این تسهیلات برای واحدهای فعال 12 میلیون تومان، کسب و کارهایی که بر اساس پروتکلهای بهداشتی تعطیل شده 16 میلیون تومان و برای رانندگان مسافربری خویش فرمای بیمه پرداز 6 میلیون تومان است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که این تسهیلات برای 14 رسته شغلی ابلاغ شده است، گفت: مشمولان دریافت این تسهیلات تا پایان تیرماه فرصت دارند به سامانه کارا مراجعه کنند.

اشرفی با بیان این‌که 90 درصد حدود نه هزار و 922 نفر از افراد جامعه هدف در حوزه حمل و نقل فعالیت دارند، افزود: تاکنون دو هزار و 144 نفر با 30 میلیارد تومان تسهیلات در این سامانه ثبت نام و به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

وی به وام یک میلیون تومانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد و افزود: 191 هزار سرپرست خانوار در این طرح ثبت نام کردند و این وام به حساب آنها واریز شده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی گفت: سرپرستان خانواری که به هر شکل کدملی خود را به صورت اشتباه به سامانه پیامکی 6369 فرستاده‌اند، پیامکی با سرشماره V.Refah دریافت کرده‌اند که حداکثر تا 5 روز از زمان دریافت پیامک مطابق با دستوری که در آن آمده نسبت به ارسال درخواست خود اقدام کنند.

اشرفی با اشاره به این‌که شش میلیارد و 200 میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی به خراسان‌جنوبی ابلاغ شده است، تصریح کرد: تاکنون 96 درصد این تسهیلات در استان جذب و پیش‌بینی شده برای 740 نفر اشتغال ایجاد شود.

وی به تسهیلات اشتغال پایدار روستایی با هدف جلوگیری از مهاجرت روستائیان اشاره کرد و افزود: تاکنون سه هزار و 54 طرح اشتغال پایدار روستایی به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند که اشتغال شش هزار و 500 نفر را به همراه دارد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: با شیوع ویروس کرونا و بیکاری افرادی از جامعه سامانه بیمه بیکاری فعال شد که در خراسان‌جنوبی شش هزار و 100 نفر ثبت‌نام کردند و پنج هزار و 390 نفر واجد شرایط بودند.

اشرفی تصریح کرد: مشمولان بیمه بیکاری مبلغی بابت اسفند ماه دریافت کردند و برای فروردین و اردیبهشت ماه نیز مبالغی واریز خواهد شد.

وی با اشاره به کمک‌های بلاعوض به تعاونی‌های زنان سرپرست خانوار و توان‌یابان اشاره کرد و افزود: 10 تعاونی در سطح استان مشمول این کمک هستند که سال گذشته 115 میلیون تومان اعتبار ابلاغ شده است.  

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به این‌که سال گذشته 500 مورد نظارت عمومی و 731 مورد نظارت مالی از تعاونی‌ها انجام شده است، افزود: همزمان با هفته تعاون 41 برنامه فرهنگی و آموزشی در سطح استان پیگیری و انجام می‌شود.

انتهای پیام/ 132 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب