سرویس: اجتماعی کد خبر: 96090 ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

مثبت و منفی قانون پیش‌فروش ساختمان؛

عدم تمایل مالکان ساختمان به تحقق قانون پیش‌فروش ساختمان/ قانونی که جلوی تخلف را می‌گیرد

رمضانی گفت: مهمترین عامل محقق نشدن قانون پیش‌فروش ساختمان، عدم تمایل پیش‌فروشنده است چرا که در نقشه ساختمان محدود و نمی‌تواند تخلف کند.

عدم تمایل مالکان ساختمان به تحقق قانون پیش‌فروش ساختمان/ قانونی که جلوی تخلف را می‌گیرد

به گزارش خبرنگار خاورستان، جلسه پیگیری روند اجرای صحیح قانون پیش فروش ساختمان و بررسی موانع قانونی و عملیاتی اجرای آن صبح امروز با حضور دستگاه‌های متولی در دادگستری خراسان‌جنوبی برگزار شد.

حمید فخیم‌زاده معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند در این جلسه اظهار کرد: شناسنامه فنی ساختمان که در آن ویژگی‌های عمومی ساختمان درج شده است از سوی شهرداری در زمان صدور پروانه ساختمان صادر می‌شود.

وی با اشاره به این‌که شناسنامه فنی ساختمان دارای دو امضا است، افزود: یکی از این امضاها، امضای ناظر ساختمان است که باید در شهرداری حضور پیدا کرده و شناسنامه فنی ساختمان را امضا کند که متاسفانه در بعضی از مناطق بیرجند ناظر حضور پیدا نمی‌کند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند گفت: شناسنامه فنی ساختمان این حق را برای پیش خریدار ایجاد می‌کند که نتواند در نقشه ساختمان تغییراتی ایجاد کند.

فخیم‌زاده با اشاره به این‌که در حال حاضر دغدغه پیش‌فروش یک واحد به چند نفر وجود دارد، تصریح کرد: اگر شناسنامه فنی توسط ناظر امضا و در اداره ثبت اسناد و املاک به ثبت برسد جلوی بسیاری از این تخلفات گرفته خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که شناسنامه فنی ساختمان دارای نواقصی است، افزود: در این شناسنامه به جزئیات ساختمان اشاره نشده است که خریدار و فروشنده می‌توانند در ضمائم آن با هم به توافق برسند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند گفت: شناسنامه فنی ساختمان دارای یک مسلسل است که بعد از این شماره یک ممیز وجود دارد که تعداد طبقات تعیین می‌شود و فروشنده می‌تواند هر واحد را قبل از شروع ساخت به فروش برساند.

حسین عباسی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان‌جنوبی در این جلسه با اشاره به این‌که بیش از یک هزار و 700 مهندس ناظر در خراسان‌جنوبی فعالیت و از این تعداد یک هزار ۲۰۰ نفر در بیرجند حضور دارند، گفت: مهندسان ناظر در جریان صدور شناسنامه فنی ساختمان نبودند و از یک هفته گذشته این موضوع به اطلاع ما رسیده است.

وی با اشاره به این‌که پیش‌فروشنده از این قانون فراری است، افزود: این شناسنامه فنی کلی است و با محدودیت‌هایی مواجه است.

مهدی رمضانی نماینده اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: در اداره کل ثبت اسناد و املاک زیرساخت‌های لازم جهت ثبت پیش‌فروش ساختمان آماده است اما تاکنون مراجعه‌ای جهت ثبت پیش‌فروش نداشتیم.

وی افزود: مهمترین عامل محقق نشدن این قانون عدم تمایل پیش‌فروشنده است چرا که در نقشه ساختمان محدود می‌شود و نمی‌تواند تخلف کند.

نماینده اداره کل ثبت اسناد و املاک خراسان‌جنوبی گفت: هر قانونی اشکالاتی دارد و در این قانون نیز اشکالاتی وجود دارد.

رمضانی تصریح کرد: مشاوران املاک باید نقش مشاوره‌ای داشته باشند اما متاسفانه این قانون را حمایت نمی‌کنند.

علیرضا اربابی رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: قانون پیش‌فروش نقص دارد چراکه برای هر ملک یک پلاک صادر می‌شود در صورتی که باید برای هر واحد یک پلاک صادر شود.

وی با اشاره به این‌که در خراسان‌جنوبی 550 واحد مشاور املاک وجود دارد، افزود: در کشور برای هر ۷۵ خانوار یک پروانه ساختمانی داریم که این عدد در خراسان‌جنوبی به ۲۵ خانوار می‌رسد.

 رئیس اتحادیه مشاوران املاک خراسان‌جنوبی با اشاره به این‌که در سال تنها 12 درصد واحدهای ساختمانی پیش فروش می‌شود، گفت: در راستای اجرای قانون پیش‌فروش ساختمان، ابلاغیه‌ای به تمام دفاتر مشاورین املاک ارسال شده است.

اربابی خاطرنشان کرد: دفاتر مشاورین املاک موظف به تنظیم مبایعه‌نامه معامله در سه نسخه هستند و پیش‌فروشنده نیز موظف به ارائه شناسنامه فنی ساختمانی در هنگام تنظیم سند است.

حسن‌علیزاده معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: پیش‌فروشنده برای این‌که بتواند واحدهای ساختمانی خود را پیش فروش کند باید مجوز آن را از راه و شهرسازی دریافت کنند اما از این قضیه فرار می‌کنند چراکه از پرداخت مالیات‌های بسیار زیاد می‌ترسند.

انتهای پیام/ 132

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب