سرویس: اجتماعی کد خبر: 96049 ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی:

جوانان در موضوع امر به معروف و نهی از منکر ورود پیدا کنند

سردار قاسمی گفت: اکثر کسانی که امروز در همه صحنه ها حضور دارند جوانان هستند و باید در موضوع امر به معروف و نهی از منکر با سعه صدر ورود پیدا کنند.

جوانان در موضوع امر به معروف و نهی از منکر ورود پیدا کنند

به گزارش خبرنگار خاورستان، سردار علی قاسمی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی عصر امروز در برنامه گفتمان هفته شبکه خاوران، اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر دو شاخه اساسی در اسلام هستند و باعث پیشرفت دین می شوند.
وی افزود: در سال ۱۳۹۴ قانون حمایت از امر به معروف و نهی از منکر مصوب و ستادهایی در این رابطه در سطح کشور تشکیل شد.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی گفت: آموزش، هدایت و نظارت بر امر به معروف و نهی از منکر از وظایف این ستاد است.

سردار قاسمی با اشاره به این ‌که امر به معروف و نهی از منکر برعهده مردم و دستگاهها است، تصریح کرد: مردم می توانند آن را مطالبه کنند و برای اینکه ساماندهی شود گروه هایی تشکیل می شود و دستگاه های اجرایی جنبه حمایتی دارند.
وی با اشاره به این‌که شورای عالی انقلاب فرهنگی وظایف هر دستگاه را در قبال امر به معروف و نهی از منکر را تعیین کرده است، افزود:  این ستاد مردمی است و بودجه ای ندارد و وظیفه آن برنامه ریزی و نظارت بر امر به معروف و نهی از منکر است.
سردار قاسمی با اشاره به این‌که همه انسانها در قبال امر به معروف و نهی از منکر مسئول هستند، گفت: در جامعه اسلامی باید معروف جای منکر را بگیرد و تمام ائمه و معصومین این کار را کرده اند.

وی افزود: چشم انداز جامعه اسلامی جامعه ای عاری از هر گونه زشتی و پلیدی است و کار بسیار سختی است که بر دوش مردم و مسئولان است و این وظیفه برای مردم سنگین تر است چراکه باید بر عملکرد دستگاه ها نیز نظارت داشته باشند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی گفت: آمران به معروف و ناهیان از منکر از میان بهترین و با شخصیت ترین افراد انتخاب و در دو مرحله آموزش های حقوقی می‌بینند و بعد از آن ارزیابی می شوند و اگر شرایط لازم را داشته باشند کارت برای آنها صادر می شود.
سردار قاسمی با اشاره به این‌که آمران به معروف و ناهیان از منکر باید در پارک، میادین، دانشگاه ها، باشگاه ها، فرودگاه و خیابان که متعلق به همه است فعالیت کنند، خاطرنشان کرد: این افراد یک کار عملیاتی و تشکیلاتی را انجام نمی دهند و برای برخورد با متخلفین از نیروی انتظامی کمک گرفته می شود.
وی افزود: آمر به معروف و ناهی از منکر باید فردی مومن و معتقد باشد، منکر و معروف را بشناسد و حرام و هلال شرعی را بدانند.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان جنوبی با اشاره به این‌که مقام معظم رهبری فرمودند “ آمران به معروف و ناهیان از منکر باید تذکر دهند و رد شوند”  گفت: این افراد باید دارای سعه صدر باشند و به صورت زبانی تذکر دهند و محل را ترک کنند‌.
سردار قاسمی تصریح کرد: آمر به معروف و ناهی از منکر باید از سوی مردم و دستگاه ها مورد حمایت قرار گیرد تا دلسرد نشود.
وی افزود: هیچ کس نمی تواند مانع امر به معروف و نهی از منکر شود و باید مورد حمایت هم قرار گیرد.

سردار قاسمی یادآور شد: اکثر کسانی که امروز در همه صحنه ها حصور دارند جوانان هستند و باید در موضوع امر به معروف و نهی از منکر با سعه صدر ورود پیدا کنند.
حجت الاسلام ید الله وحدانی نیا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم در دادگستری خراسان جنوبی نیز در این برنامه با اشاره به این‌که در قانون اساسی امر به معروف به عنوان یک بحث همگانی است، اطهار کرد: قانون حمایتی از آمران به معروف و ناهیان از منکر وجود نداشت که در سال ۹۴ با ۲۴ ماده و ۱۹ تبصره تصویب شد.
وی افزود: این قانون تکالیفی را متوجه دستگاه ها به خصوص قوه قضائیه کرد. 
حجت الاسلام وحدانی‌نیا تصریح کرد: مجازات اشخاصی که مرتکب جرمی نسبت به آمران به معروف و ناهیان از منکر شده اند شامل تخفیف و تعلیق نمی شود.
وی افزود: تاکنون در خراسان جنوبی جرمی نسبت به آمران به معروف و ناهیان از منکر روی نداده است.
وحدانی‌نیا تصریح کرد: این ستاد در راستای جهت دهی افرادی که آموزش ببینند ایجاد شده است. 
وی افزود: آمر به معروف و ناهی از منکر باید در بحث منکری که علنی است ورود پیدا کند و داخل خودرو نیز حریم خصوصی محسوب نمی شود و باید شئونات رعایت شود.
وحدانی‌نیا با اشاره به اینکه قانون حمایت قضایی از بسیجیان در سال ۷۱ مصوب شده است، خاطرنشان کرد: قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر نیز مشمول قانون حمایت قضایی از بسیجیان می شود.
وحدانی‌نیا تصریح کرد: آمر به معروف و ناهی از منکر باید به وظیفه خود آشنا باشد و همچنین به روحیات مخاطب خود نیز واقف باشد و ما باید آیینه یکدیگر باشیم. 
انتهای پیام/ ۱۳۲

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب