سرویس: اجتماعی کد خبر: 96039 ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان:

گرمای بیش از حد، عشایر کوچنده را به سیستان برگرداند

کدخدازاده گفت: افزایش دمای بیش از حد هوا در شهرستان نهبندان باعث برگشت عشایر کوچنده به سیستان شد.

گرمای بیش از حد، عشایر کوچنده را به سیستان برگرداند

به گزارش خاورستان، کدخدازاده رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان با اشاره به گرم شدن بیش از حد هوا در این شهرستان و شدت تابش آفتاب گفت: 131 خانوار عشایر کوچنده که اهل سیستان هستند و از مراتع ما در شهرستان نهبندان استفاده می کنند،درحالی که بارندگی های امسال انها را امیدوار به چرای خوب دام هایشان کرده بود،بهدلیل گرمای بیش از حد این روزها به سیستان برگشتند.

وی افزود: مساحت مراتع این شهرستان حدود یڪ میلیون و 300 هزار هکتار است که اغلب نیمه متراکم و بیابانی است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان با اشاره به بارندگی های اخیر اعلام کرد:هر چند تامین علوفه ی مرتعی شهرستان امسال بهتر بود،وما نگرانی هایی برای حضور بیشتر عشایر کوچنده بودیم. اما حالا عشایر این شهرستان را ترڪ کرده اند و اکنون بحث خطر آتش در مراتع افزایش یافته است.

وی ملخ های صحرایی و دام بیشتر از حد مجاز را دو تهدید مهم در مراتع این شهرستان دانست و گفت:با وجود اینکه مبارزه با ملخ های صحرایی وظیفه ی منابع طبیعی نیست،اماهمه ی همکاران ما در منابع طبیعی مبارزه با ملخ ها را از همان روز طغیان تاکنون انجام داده اند.

کدخدازاده ادامه داد: بحث ممیزی مراتع نیز به خوبی در حال انجام است که بیش از ۷۰ درصد مراتع شهرستان ممیزی شده است و همچنین تاکنون حدود هزار و 800 پروانه چرای دام در شهرستان صادر شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان افزود: بر اساس مجوزهایی که ما صادر کرده ایم باید 202 هزار واحد دامی باشد این در حالی است که بر اساس اطلاعات به دست آمده هم اکنون حدود 290 هزار واحد دامی در شهرستان داریم وی موضوع واگذاری پرورش دام سبک و سنگین در مراتع شهرستان یڪ تهدید می داند.چراکه هر چند مجوز پرورش دام در فضای بسته به دامداران داده شده اما اکثرا دیده می‌شود.دامهای برخی از دامداران از مراتع تغذیه می کنند و باعث دردسر برای بهره برداران مراتع شده است

وی افزود: عشایر کوچروی سیستان به مراتع شهرستان ۱۳۱ بهره‌بردار هستند که هر سال از اواخر اسفند تا اواسط اردیبهشت به مراتع شهرستان کوچ می‌کنند.

انتهای پیام/ 132

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب