سرویس: اجتماعی کد خبر: 96027 ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۷

استاندار خراسان‌جنوبی:

مشکل کمبود آب در روستاها پذیرفتنی نیست/ فرمانداران 24 ساعته برای تامین آب برنامه ریزی کنند

معتمدیان با تعیین ضرب الاجلی 48 ساعته به فرمانداران و شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی گفت: برای تأمین آب مناطق روستایی و عشایری به صورت 24 ساعته برنامه ریزی و اقدام شود.

مشکل کمبود آب در روستاها پذیرفتنی نیست/ فرمانداران 24 ساعته برای تامین آب برنامه ریزی کنند

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی در سومین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان در سال 99 که با دستور کار آبرسانی به روستاها برگزار شد،از فرمانداران که به صورت ویدئو کنفراسی در جلسه حضور داشتند، خواست؛ تأمین آب مورد نیاز مردم را در اولویت برنامه های خود قرار دهند.  

وی متذکر شد: به هیچ عنوان نمی‌پذیریم که در روستایی، مردم با مشکل کمبود آب مواجه باشند.

استاندار خراسان‌جنوبی اظهار کرد: از دستگاه‌های تخصصی انتظار داریم شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنند که در هیچ ساعتی از شبانه روز و در هیچ نقطه‌ای از استان مشکل کمبود آب نداشته باشیم.

معتمدیان با اشاره به این‌که برای تأمین آب شرب، سه برنامه راهبردی را برای سه مقطع زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در نظر گرفته ایم ، گفت: برای مقطع کوتاه مدت با توجه به گرمای هوای فصل تابستان و افزایش مصرف آب متأثر از این موضوع ، باید برای رفع نیاز مردم در این شرایط تدبیر شود به گونه‌ای که مردم هیچ گونه کمبودی  را احساس نکنند. 

وی ادامه داد: در برنامه میان مدت تعریف شده هم در جهت تأمین آب شرب و بهداشتی پایدار برای روستاها، تکمیل و بهره برداری از 37 مجتمع آبرسانی را در دستور کار داریم .

استاندار خراسان جنوبی گفت: اگر چه بر اساس برنامه قانون برنامه 5 ساله، تکلیف قانونی ما، تأمین آب برای روستاهای بالای 20 خانوار است اما تدابیری اتخاذ شده که روستاهای با جمعیت کمتر که در مسیر اجرای این پروژه‌ها قرار دارند نیز از آب پایدار برخوردار شوند.

معتمدیان اقدامات پیش‌بینی شده برای برنامه‌های بلند مدت استان در این زمینه را نشأت گرفته از موارد ذکر شده در سند سازگاری با کم آبی عنوان کرد و گفت: بر اساس این سند، تکالیف همه دستگاه‌های متولی روشن است و هیچ ابهامی برای ادامه کار در آینده نیز وجود ندارد.

وی ادامه داد: برخی از اقدامات استان از جمله اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری، تغییر الگوی کشت و ... در راستای همین سند عملیاتی شده که نتایج خوبی هم به همراه داشته است.

استاندار خراسان جنوبی با تعیین ضرب الاجلی 48 ساعته از فرمانداران و شرکت آب و فاضلاب استان درخواست کرد: برای تأمین آب مناطق روستایی و عشایری به صورت 24 ساعته برنامه ریزی و اقدام نمایند و با تشکیل ستادی در محل فرمانداری ها، این موضوع را 24 ساعته رصد کنند.

معتمدیان گفت: با توجه به تدبیر شرکت آب و فاضلاب در راه اندازی مرکز 122 و پاسخگویی شبانه روزی به درخواست‌ها و تماس های تلفنی، مردم می توانند موارد کمبود آب را از طریق شماره 122 گزارش نمایند تا به سرعت رفع شود.

وی به فعال بودن سامانه 111 اداره کل بازرسی و ارزیابی عملکرد استانداری نیز اشاره کرد و گفت: چنانچه مردم در ارتباط با شماره 122 شرکت آب و فاضلاب به نتیجه نرسیدند و پاسخی دریافت نکردند، می توانند موارد را از طریق شماره 111 گزارش کنند. 

استاندار خراسان‌جنوبی در ادامه به برنامه استان برای افزایش ناوگان مورد نیاز آبرسانی سیار نیز اشاره کرد و گفت: سال گذشته و طی مذاکراتی با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) برای خریداری 11 دستگاه تانکر برنامه ریزی شد، ستاد اجرایی سهم خود را پرداخت نموده لذا باید با تخصیص اعتبار سهم استان، هر چه سریع تر برای خرید این تانکرها و رفع نیاز شهرستان ها به تانکر سیار اقدام شود.

معتمدیان به تشریح شرایط توافقنامه فی مابین دکتر و وزرای نیرو و تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت و متذکر شد: بر اساس این توافقنامه ، شرکت آب و فاضلاب برای اولین بار در کشور اجازه استفاده از تسهیلات تبصره 18  را اخذ کرده است.

وی تأکید کرد: با توجه به شرایط بحرانی استان، شرکت آب و فاضلاب هر چه طرح و برنامه ارائه نماید، می تواند از این طریق تأمین اعتبار کند.

معتمدیان گفت: واگذاری کار آبرسانی به دهیاران نیز می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات موجود را رفع نماید، ضمن این که در ایجاد اشتغال، مدیریت هزینه ها و تأمین بموقع آب روستاها نقش بسزایی دارد.

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر میزان هدررفت آب از شبکه های موجود که در برخی مناطق بیش از میانگین کشوری است و با شرایط کم آبی استان همخوانی ندارد، گفت: شرکت آب و فاضلاب باید موضوع اصلاح و بازسازی شبکه ها را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

وی افزود: اولویت کار باید با روستاهای پرجمعیت، پرمصرف و با هدررفت بالاتر باشد.

مهلت یک هفته ای استاندار به شرکت و آب و فاضلاب استان برای اصلاح شبکه آب

معتمدیان برای این موضوع نیز مهلت یک هفته ای تعیین کرد و از شرکت اب و فاضلاب خواست؛ طی این مدت طرح جامعی برای اصلاح شرایط موجود و کاهش هدررفت آب از شبکه ها ارائه نموده،با تعیین اولویت ها و تدوین برنامه زمان بندی برای تأمین منابع مالی مورد نیاز تصمیم گیری نماید.

استاندار خراسان‌جنوبی به سندیکای بانکی و فاینانس داخلی برای تکمیل و بهره برداری از مجتمع‌های آبرسانی استان اشاره کرد و گفت: تمام تلاش ما بر این است که در حداقل زمان به مرحله تخصیص اعتبار برسیم تا مجتمع‌های آبرسانی تا پایان دولت به بهره برداری برسند.

وی با اشاره به 147 روستای بالای 20 خانوار استان که فاقد شبکه آبرسانی هستند، خاطرنشان کرد: با تدبیری که اتخاذ شده با استفاده از منابع وزارت نیرو، تا دهه فجر، 60 روستا و تا پایان سال 80 روستا از نعمت آب شرب پایدار برخوردار خواهند شد.  

معتمدیان یادآور شد: اگر چه هدف ما رضایتمندی عمومی در مناطق روستایی و کمتر برخوردار است اما این موضوع نافی توجه به اصل تأمین آب شرب و بهداشتی مورد نیاز مناطق شهری در زمان پیک مصرف نیست.

استاندار خراسان‌جنوبی افزود: توجه به کیفیت آب و اجرای پروژه‌هایی در راستای شیرین سازی آب در برخی مناطق نباید از دستور کار شرکت اب و فاضلاب خارج گردد.

وی تاکید کرد: موضوع تأمین آب شرب مردم باید در اولویت برنامه‌های دستگاه های متولی قرار داشته باشد.

معتمدیان با تأکید بر این که در دل کویر و در اوج گرمای تابستان،برای مردم هیچ نیازی بالاتر از آب نیست، متذکر شد: این قضیه از مواردی است که در اجرای آن باید تعجیل کرد.

در ابتدای جلسه، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب  و معاون اداره کل امور عشایری درخصوص آبرسانی به مناطق روستایی و عشایری استان توضیحات جامعی ارائه نمودند. بر اساس این توضیحات، علیرغم اقداماتی که در راستای تأمین آب پایدار در اغلب مناطق استان صورت گرفته، به جهت دستور اکید شخص استاندار، حجم آبرسانی به مناطق روستایی و عشایری به نسبت سال گذشته افزایش چشمگیری یافته است.

انتهای پیام/127

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها

آخرین مطالب